Cestovatel, věž a červ

Cestovatel, věž a červ

Tisk


cestovatel vez cert200Jedna z kvalitných kníh odbornej literatúry, ďalší zo skvostov Alberta Manguela, v ktorom (žiaľ či našťastie) nájdeme sami seba.

 

 



Cestovateľ, veža a červ – trojica jednoduchých pomenovaní pre jednu postavu – čitateľa. Čitateľ je zaujímavejšia osoba než by ste sa predtým, ako túto knihu vezmete do ruky, nazdávali. A to, že ním môže byť ktokoľvek z nás je jedno z najkrajších dobrodružstiev, ktoré nám kniha môže priniesť.

Čitateľ už od dávnych stáročí predstavoval múdrosť, istotu vedenia, hĺbavosť. Neskôr sa jeho podstata v spoločnosti začala pretvárať na osobnosť viac zahĺbenú do seba, ponorenú do knihy, až filozofa odpútaného od reálneho sveta. V súčasnosti je pohľad na čitateľa radikálnejší – stráca čas. Manguel už predstavil plne svoje teórie v knihách Dějiny čtení, či Knihovna v noci. Jeho absolútna fascinácia slovom a jeho použitím v dejinách a súčasnosti je však pochopiteľná.

Písané slovo ako mocný nástroj náboženstva, hybná sila propagandy, Amorov šíp do srdca romantikov, či vzrušujúce dobrodružstvo v ceste poznávania. Všetky obrazy knihy sú ikonograficky silnými znázorneniami, kniha nikdy neznačila niečo potupné, avšak vždy reprezentovala múdrosť, stabilitu, hodnoty, morálku.

Alberto Manguel sa v knihe zameriava na postoj čitateľa ku knihe. Začína prirovnaním k cestovateľovi, človeku, ktorý knihu využíva ako prostriedok na zažitie dobrodružnej výpravy, berie knihu do ruky ako kompas. Z historického hľadiska upozorňuje na to, že písané slovo bolo ekvivalentom návštevy, kedy slová podobne ako objatia nadobúdali ešte v 17. storočí fyzické kontúry. Cestovať knihou ale môžeme rôznymi smermi, k človeku i k Bohu. Podľa sv. Augustína, sv. Bonaventury i Dante Aliegieriho, mierime „Knihou kníh“ k pravému poznaniu Boha. Tento druh cestovania nás nabáda k istej forme samoty, čo pre postmoderného človeka už dnes nie je veľmi trendy. Dnes chceme spájať, cestovať internetom, čo najrýchlejšie, čo najefektívnejšie. Čas trávený posamote už nie je kvalitne stráveným časom a nepredstavuje pre nás niečo, z čoho môžeme čerpať silu.

„Kniha je svět, jímž můžeme cestovat, protože svět je kniha, kterou můžeme číst.“ (s.39)

Druhý typ čitateľa je vežou, vežou zo slonoviny, ktorá predstavuje metaforu tichého a pokojného miesta, do ktorého sa môžeme uzatvoriť a premýšľať. Slonovinová veža je vnímaná s negatívnym podtónom ako miesto stránenia sa od ľudí, zatvárania očí pred reálnym svetom, ale i pozitívne, ako miesto čerpania múdrosti, nerušeného učenia sa. Manguel upozorňuje na fakt, že v stredoveku bolo takéto čítanie bezprostredne spájané s lenivosťou – jedným zo siedmich smrteľných hriechov – a kladie ju do spojitosti s melanchóliou.

Prejdime však k „najzhubnejšiemu“ vstrebávaniu literatúry. Slovo červ už samo o sebe vzbudzuje negatívne konotácie a nie je tomu inak u Manguela. Červom je ten čitateľ, ktorý číta a plní sa slovami, tie mu však nič nedávajú. Bežnejšie je preňho označenie knihomol – kniha je jeho svetom a svetom je jeho kniha. Prebíja ňou racionálny svet a žije zo slov.

Jedna z najbystrejšie napísaných kníh tohto roku prináša nie nový pohľad na čítanie a čitateľa, ale zdôrazňuje pre nás doteraz nevnímané fakty a kladie ich do historických súvislostí. Manguel hľadá, číta a nachádza. Pre mňa je vzdelaným čitateľom pochádzajúcim zo slonovinovej veže.

Alberto Manguel

(nar. 1948) je spisovatel, překladatel a editor. Je autorem řady knih z oblasti literatury faktu, filmové kritiky a esejistiky. Coby editor připravil množství literárních antologií na různá témata. Za svou autorskou i editorskou činnost získal řadu ocenění mezinárodního významu. Česky už v nakladatelství Host vyšly jeho knihy Dějiny čtení (1996; česky 2007, 2012), Čtení obrazu (2000; česky 2008), Knihovna v noci (2006; česky 2009) a Cestovatel, věž a červ (2013; česky 2016).

www.alberto.manguel.com

Cestovatel, věž a červ. Čtenář jako metafora

Autor: Alberto Manguel

Překlad: Lucie Chlumská a Ondřej Hanus

Počet stran 152, brož.

ISBN 978-80-7491-568-0

Rok vydání: 2016

Cena: 212 Kč

Hodnocení: 100 %

http://nakladatelstvi.hostbrno.cz/nakladatelstvi/literarni-veda-a-historie/ostatni/cestovatel-vez-a-cerv-ctenar-jako-metafora-1153

cestovatel vez a cerv


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Benjamin Kuras: Spisovatel musí umět pátrat a dávat věci do souvislostí!

kuras200Jeho knihy vynikají nesmírnou precizností a mohly by být učebnicí toho, jak má publicista pracovat s informacemi. A právě tomuto tématu jsem se s Benjaminem Kurasem věnovala a vyptala se ho na zákulisí takové práce. Jeho nová kniha Poslední naděje ci...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Marie Terezie v komiksovém zpracování
marie 1Marie Terezie se v životě rozhodně nenudila. Byla to velmi pozoruhodná žena. Narodila se před třemi sty lety, a tak se dostala opět do hledáčku historiků, politiků, spisovatelů i režisérů. Její příběh společně s příběhem rodu Habsburků zaujal i Zdeňk...

Literatura

Nový Kick-Ass vás knokautuje na podlahu

kick ass 2 200Tak jsme se konečně dočkali i my pokračování úspěšného předchůdce komiksové bomby Kick-Ass: Nářez z roku 2010. Další díl nese jednoduchý název Kick-Ass: Nářez 2 a Mark Millar s Johne...

Divadlo

Filozof k smíchu, filozof k zamyšlení

200divV pražském Divadle Palace uvedli v říjnu komedii hru E. E. Schmitta Heslo morálka. Komedie současného francouzského dramatika a spisovatele, narozeného ve Francii a žijícího v Belgii, je popisem událostí jednoho dne v životě známého francouzského encyklope...

Film

Kdo zachrání princeznu, když ne dva strojvedoucí?

JimKnoflik perexJim se jako miminko ocitl v Jamánii, malém ostrovním království. Nikdo z obyvatel neví, kdo jim ho poslal poštou, ale všichni jsou rádi, že se na ostrov nějakým šťastným omylem dostal. Když Jim povyrostl, našel si nejlepší kamarády –...