Zdeněk Ležák poutavě vypráví příběh Habsburků, kteří ovlivňovali České království již od vrcholného středověku. Buď našemu území po porážce a vymření Přemyslovců vládli, nebo s jinými našimi panovníky o vládu soupeřili. Většina Čechů mívala (a možná stále má) k tomuto rodu řadu výhrad. Asi právě proto bychom si jejich počiny měli připomínat. Zjistíme, že se chovali stejně, jako všechny ostatní šlechtické rody, jdoucí tvrdě k cíli – totiž získat a udržet moc na co možná největším území. Jejich taktika se jim v průběhu dějin vyplatila, i když jen (jako vždy) dočasně. Ne každý ví, že tento rod pochází ze severního Švýcarska (a pak že jsou to Rakušané…). Jeho zakladatelem byl hrabě Radbot v první polovině 11. století. Na vrchol slávy rod přivedl Rudolf 1. Habsburský, když se stal v roce 1273 římským králem a hlavou Svaté říše římské. Byl to ten Rudolf, který v pro nás nešťastné bitvě na Moravském poli porazil našeho krále Přemysla Otakara II. (průběh a důsledky pro české království popsala například ve své trilogii „Lev a růže“ oblíbená česká spisovatelka Ludmila Vaňková). Později se to s Habsburky trošku zhouplo, a kdyby je nezachránil otec Jana Lucemburského Jindřich VII. Lucemburský, který jim udělil rakouské země v léno, byli by opět bezvýznamným rodem. Ale v dějinách se neustále něco děje, takže se postupně Habsburkům opět začalo dařit. Po mnoha peripetiích se stali vladaři rozsáhlého území včetně českého království. Ne každý panovník zde byl oblíbený. Po Rudolfovi II. (kdo by taky neznal kultovní film Císařův pekař a Pekařův císař) to byla právě Marie Terezie, kterou (zdá se) vzali dnešní Češi na milost. Přitahovala obrovskou pozornost. Panovnice na trůnu byl v Evropě poměrně zřídkavý jev. Navíc to byla v mládí hezká žena, přitahující náležitou pozornost. Aby se mohla dostat na trůn, vydal její otec tzv. Pragmatickou sankci, která jí zaručovala následnictví trůnu. Ta se stala příčinou všech následujících válek, které musela Marie Terezie vést, aby uhájila své dědictví. Ačkoliv ztratila část území včetně Slezska, uměla se obklopit schopnými lidmi a dokázala nakonec úspěšně čelit svým nepřátelům. V komiksové části se autoři zaměřili právě na klíčové události v průběhu válek o habsburské dědictví.
Ukázalo se, že tato žena byla nejen významnou panovnicí, bravurní diplomatkou a reformátorkou (vzpomeňme si jen na naše školství, možná bychom nějako novou Marii Terezii opět potřebovali). Byla rovněž milující manželkou a matkou – porodila 16 dětí. To vše a mnohem více se z této knihy dozvíme.
Kniha je určena starším dětem, ale myslím si, že ji přivítají i dospělí, zejména milovníci historie a komiksu. Posledně jmenovaní mohou ocenit přístup Rudolfa Surana k řešené problematice. Líbí se mi zejména detailní provedení včetně stromu života a mapy na vnitřní straně obálky. Komiks mi připomíná fotoalbum s poházenými fotkami. Mohu jej všem vřele doporučit.
Název: Marie Terezie a její Habsburkové
Autor: Zdeněk Ležák
Ilustrace: Rudolf Suran
Odpovědná redaktorka: Eva Mrázková
Žánr: naučná literatura, komiks
Nakladatelství: Edika
Rok vydání: 2017
Počet stran: 160
Zdroj foto: Edika
< Předchozí | Další > |
---|