Čakanie na Pesa

Čakanie na Pesa

Tisk
cakanie na pesa 200Peso nie je (veľmi) zlý preklad mena “Doggo”, ktoré bolo použité v pôvodnej verzii knihy britského autora Marka B. Millsa. Avšak kniha, rovnako ako jej názov, vypovedá vlastne jednoduchý, ba až triviálny príbeh.

 

 

Tak ako vymyslieť meno Peso pre hlavného hrdinu zrejme nebola otázka zádumčivých mesiacov autora, i obsahovo je to s veľkou pravdepodobnosťou veľmi rýchlo a za horúca napísaná beletria.

Autor sa na pulty slovenských kníhkupectiev dostal pomerne neskoro (až v roku 2014) po odštartovaní svojej kariéry v britskom prostredí v roku 2004, a to dielom detektívneho charakteru s názvom Prístrešok pre člny (The Whalebout House). Táto jeho kniha a i ostatné knihy z detektívneho žánru sa v preklade zatiaľ neobjavili.

Mills ale prichádza s novým beletristickým žánrom, ktorý zďaleka nemá detektívne rysy. Čakanie na pesa je oddychová kniha, číta sa rýchlo a pomerne rýchlo na tento dej aj zabudnete. Autor v nej rozoberá najmä puto medzi zvieraťom a človekom. Peso je bežné zviera, avšak s nezvyčajným výzorom, ktorý púta pozornosť okolia najmä svojou nepríjemnou povahou. Jeho majiteľ, ktorý sa ale časom stáva jeho najlepším priateľom si hľadá k Pesovi vzťah už od začiatku knihy.

cakanie na pesa

 

Tieto dve stratené existencie si pomerne zle rozumejú a hľadajú drobnými momentami, kedy sa ľudská a zvieracia ríša prepájajú, svoje vlastné identity. Obaja pátrajú po svojom pôvode, či už po pôvodnom majiteľovi alebo po Danielovom skutočnom otcovi, a tým nadobúdajú pocit, že k sebe skutočne patria.

 

Daniel sa pri Pesovi veľa učí a Peso sa postupne osmeľuje v prejavení zvieracích citov voči svojmu novému majiteľovi. A napriek tomu, že dejová línia sa extrémne nemení, v príbehu zaznamenáme i niekoľko zvratov.

 

Knihu by som naozaj odporučila iba ako formu oddychovej literatúry. Pomerne okukaný a predvídateľný dej i výber jazyka napovedá, že Čakanie na Pesa nemá veľké ambície. Od knihy by som očakávala viac britského humoru, jemne viac nápaditosti i kreatívnejší opis zvieraťa, ktoré bolo ústrednou postavou knihy.

 

Názov: Čakanie na Pesa
Podtitul: Jeden muž. Jeden pes. Jedna veľká láska.
Autor: Mark B. Mills
Vydavateľstvo: FortunaLibri
Prvé vydanie
Hodnotenie: 50 % 

https://www.fortunalibri.sk/search?q=pesa


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Laura a její tygři zahrají v Lucerna Music Baru pro tygry a pokřtí nové album

laura200V neděli 17. března v pražském Lucerna Music Baru představí kapela Laura a její tygři nové album Zoo Zoo! vydávané kompletně online. Písničky pro děti inspirované životem zvířat z pražské Zoo nazpíval společně s kapelou dětský sbor Ústecké Bambini. Role ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Žhavý led – další oddechovka od královny červené knihovny

zhavy led 200V říjnu vydalo nakladatelství Motto knihu žádané americké autorky Nory Robertsové Žhavý led. Pokud máte náladu na oddechové čtení s pořádnou dávkou romantiky, kde ale nechybí i akce, napětí a exotika, máme tu knihu přesně pro vás!


Literatura

Pěvci pod drobnohledem

pevci 200Milovníci přírody a ornitologové by měli zbystřit, neboť v červenci vyšla úžasná publikace Axela Gutjahra Pěvci. Přiblíží nám téměř devadesát nejběžnějších zpěvných ptáků střední Evropy a rozhodně stojí za to!

...

Divadlo

Na podzim do divadla: Cudnost ledovců

200divO prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte. Přijměte pozvání na jedinečný projekt Cudnost ledovců do Divadla Archa.

...

Film

Velká jízda za tornády

torn 200Film V oku tornáda (2014) je o městě Silverton, kde se během pár dní objeví spousta tornád. Akční snímek je o jízdě v autech, lítání v autech a odfukování lidí i s budovami.

...