Čakanie na Pesa

Čakanie na Pesa

Tisk
cakanie na pesa 200Peso nie je (veľmi) zlý preklad mena “Doggo”, ktoré bolo použité v pôvodnej verzii knihy britského autora Marka B. Millsa. Avšak kniha, rovnako ako jej názov, vypovedá vlastne jednoduchý, ba až triviálny príbeh.

 

 

Tak ako vymyslieť meno Peso pre hlavného hrdinu zrejme nebola otázka zádumčivých mesiacov autora, i obsahovo je to s veľkou pravdepodobnosťou veľmi rýchlo a za horúca napísaná beletria.

Autor sa na pulty slovenských kníhkupectiev dostal pomerne neskoro (až v roku 2014) po odštartovaní svojej kariéry v britskom prostredí v roku 2004, a to dielom detektívneho charakteru s názvom Prístrešok pre člny (The Whalebout House). Táto jeho kniha a i ostatné knihy z detektívneho žánru sa v preklade zatiaľ neobjavili.

Mills ale prichádza s novým beletristickým žánrom, ktorý zďaleka nemá detektívne rysy. Čakanie na pesa je oddychová kniha, číta sa rýchlo a pomerne rýchlo na tento dej aj zabudnete. Autor v nej rozoberá najmä puto medzi zvieraťom a človekom. Peso je bežné zviera, avšak s nezvyčajným výzorom, ktorý púta pozornosť okolia najmä svojou nepríjemnou povahou. Jeho majiteľ, ktorý sa ale časom stáva jeho najlepším priateľom si hľadá k Pesovi vzťah už od začiatku knihy.

cakanie na pesa

 

Tieto dve stratené existencie si pomerne zle rozumejú a hľadajú drobnými momentami, kedy sa ľudská a zvieracia ríša prepájajú, svoje vlastné identity. Obaja pátrajú po svojom pôvode, či už po pôvodnom majiteľovi alebo po Danielovom skutočnom otcovi, a tým nadobúdajú pocit, že k sebe skutočne patria.

 

Daniel sa pri Pesovi veľa učí a Peso sa postupne osmeľuje v prejavení zvieracích citov voči svojmu novému majiteľovi. A napriek tomu, že dejová línia sa extrémne nemení, v príbehu zaznamenáme i niekoľko zvratov.

 

Knihu by som naozaj odporučila iba ako formu oddychovej literatúry. Pomerne okukaný a predvídateľný dej i výber jazyka napovedá, že Čakanie na Pesa nemá veľké ambície. Od knihy by som očakávala viac britského humoru, jemne viac nápaditosti i kreatívnejší opis zvieraťa, ktoré bolo ústrednou postavou knihy.

 

Názov: Čakanie na Pesa
Podtitul: Jeden muž. Jeden pes. Jedna veľká láska.
Autor: Mark B. Mills
Vydavateľstvo: FortunaLibri
Prvé vydanie
Hodnotenie: 50 % 

https://www.fortunalibri.sk/search?q=pesa


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

"Texty leží pořád přede mnou na pracovním stole, učím se stále", říká herec Dušan Sitek

foto dusan sitek perexPětadvacet let strávil v angažmá Městského divadla Zlín, kde vytvořil sto osmdesát rolí. Poslední roky už ale žije v Praze, kde původně nastoupil do angažmá Divadla pod Palmovkou. Dnes je Dušan Sitek na ...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Z archivu...

Čtěte také...

Milovníci islandské Yrsy opět zaplesali

poprava 200Titulem letošního jara se pro milovníky severské krimi rozhodně stal titul Poprava od Yrsa Sigurdardóttir, který pod značkou Metafora přineslo nakladatelství Grada.

 

...

Literatura

Vzpomínková kniha Saskie Burešové je na světě

Saskia 200Oblíbená televizní hlasatelka a moderátorka Saskia Burešová si konečně dala říct a po mnohaletém přemlouvání o sobě napsala knihu. Nese název „Saskia - co jsem ještě neřekla“ a v těchto dnech ji vydalo nakladatel...

Divadlo

Taková normální rodinka vytvořená z prachu hvězd

200diV naší galaxii je asi 200 miliard hvězd. Z toho asi 10 miliard podobných našemu Slunci. Asi. Protože ročně se narodí asi 7 hvězd a několik umře. Kolem většiny hvězd obíhají dvě i více planet. To je asi 1 bilion planet. Z toho asi 1 miliarda podobných Zemi....

Film

Za láskou šli by světa kraj

cirque 200Cirkus ve snové vizi. Tak by se dal nazvat projekt dvou režisérských es Jamese Camerona a Andrewa Adamsona, kteří spojili své síly s jedním z nejlepších světových cirkusů Cirque du Soleil. Film Cirque du Sol...