Čakanie na Pesa

Čakanie na Pesa

cakanie na pesa 200Peso nie je (veľmi) zlý preklad mena “Doggo”, ktoré bolo použité v pôvodnej verzii knihy britského autora Marka B. Millsa. Avšak kniha, rovnako ako jej názov, vypovedá vlastne jednoduchý, ba až triviálny príbeh.

 

 

Tak ako vymyslieť meno Peso pre hlavného hrdinu zrejme nebola otázka zádumčivých mesiacov autora, i obsahovo je to s veľkou pravdepodobnosťou veľmi rýchlo a za horúca napísaná beletria.

Autor sa na pulty slovenských kníhkupectiev dostal pomerne neskoro (až v roku 2014) po odštartovaní svojej kariéry v britskom prostredí v roku 2004, a to dielom detektívneho charakteru s názvom Prístrešok pre člny (The Whalebout House). Táto jeho kniha a i ostatné knihy z detektívneho žánru sa v preklade zatiaľ neobjavili.

Mills ale prichádza s novým beletristickým žánrom, ktorý zďaleka nemá detektívne rysy. Čakanie na pesa je oddychová kniha, číta sa rýchlo a pomerne rýchlo na tento dej aj zabudnete. Autor v nej rozoberá najmä puto medzi zvieraťom a človekom. Peso je bežné zviera, avšak s nezvyčajným výzorom, ktorý púta pozornosť okolia najmä svojou nepríjemnou povahou. Jeho majiteľ, ktorý sa ale časom stáva jeho najlepším priateľom si hľadá k Pesovi vzťah už od začiatku knihy.

cakanie na pesa

 

Tieto dve stratené existencie si pomerne zle rozumejú a hľadajú drobnými momentami, kedy sa ľudská a zvieracia ríša prepájajú, svoje vlastné identity. Obaja pátrajú po svojom pôvode, či už po pôvodnom majiteľovi alebo po Danielovom skutočnom otcovi, a tým nadobúdajú pocit, že k sebe skutočne patria.

 

Daniel sa pri Pesovi veľa učí a Peso sa postupne osmeľuje v prejavení zvieracích citov voči svojmu novému majiteľovi. A napriek tomu, že dejová línia sa extrémne nemení, v príbehu zaznamenáme i niekoľko zvratov.

 

Knihu by som naozaj odporučila iba ako formu oddychovej literatúry. Pomerne okukaný a predvídateľný dej i výber jazyka napovedá, že Čakanie na Pesa nemá veľké ambície. Od knihy by som očakávala viac britského humoru, jemne viac nápaditosti i kreatívnejší opis zvieraťa, ktoré bolo ústrednou postavou knihy.

 

Názov: Čakanie na Pesa
Podtitul: Jeden muž. Jeden pes. Jedna veľká láska.
Autor: Mark B. Mills
Vydavateľstvo: FortunaLibri
Prvé vydanie
Hodnotenie: 50 % 

https://www.fortunalibri.sk/search?q=pesa


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Osmy: Podepsal. Za nás za všechny. Režisér Jiří Strach: Co jsem chtěl, to jsem také natočil

osmy 200Příběh jednoho dne ze života Richarda, až nudně obyčejného socialistického úředníka, kterému se sesype na hlavu hromada katastrof, která z něj nechtěně udělá hrdinu. Děsivé trhání osmiček, prozrazená vdavekchtivá milenka, vyhazov z práce, vytopený byt,...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Chlapec z Buchenwaldu, který se musel naučit znovu žít

Chlapec z Buchenwaldu 200

Chlapec z Buchenwaldu tak trochu mate svým názvem. Pamětník Robbie Waisman a jeho spoluautorka Susan Elizabeth McClelland v něm totiž vzpomínají na samotný koncentrační tá...


Literatura

Pan Mercedes aneb psychologická krimi podle Stephena Kinga

mercedes 200Stephen King patří k nejuznávanějším a nejslavnějším spisovatelům světa a každý jeho nový román (ale i reedice nějakého dřívějšího) se stává celosvětovou událostí. Své bohaté čtenářské základně už nemusí nic dokazovat, přesto neusíná na vavřínech...

Divadlo

Je přátelství víc než láska?

stara dobra kapela 200Studentská, a třebaže jen platonicky prožitá láska poznamená člověka na celý život. Ve většině případů zanechají tyto leckdy i první příznaky zamilovanosti příjemné vzpomínky. Najdou se však případy, které vyjdou z tohoto neop...

Film

Recenze: Prázdniny v Provence

prazdniny v provence200Tento film vypráví o trojici muzikantů, již znechucených povinností ustavičně vystupovat, kteří se jednoho dne sbalí a prchnou do slunné Provence k tetě jednoho z nich. Záhy vplují do malé české komunity, která se ve francou...