Lodenica je nestarnúca - oslávila 20 rokov vo veľkom štýle
Banner

Lodenica je nestarnúca - oslávila 20 rokov vo veľkom štýle

Tisk

lodenica 200Festival Lodenica, ktorý bol pôvodne venovaný country štýlu už pred pár rokmi rozšíril svoje žánrové zameranie a osvojil si aj iné, napríklad rockové žánre. Na oslavu svojich 20tych narodenín však povolal aj najsilnejšie súčasné kalibre česko-slovenskej country hudby.  

 

V termíne od 30.8.- 1.9.2018 sa v Piešťanoch zvýšil počet osôb v country klobúkoch, ale priznajme si, aj v pršiplášťoch. Počasie síce festivalu príliš neprialo, dážďom sa vôbec nešetrilo, ale ani kapely a speváci nešetrili návštevníkov festivalu. Hralo sa aj keď pršalo a z veľkého stanu, ktorý bol umiestnený oproti hlavnému stageu sa ozývali ako odpoveď spevákom texty piesní.

Vo štvrtok otvorili festival veľké mená - Jaromír Nohavica, ktorý na Slovensko zavítava čoraz častejšie prilákal veľké množstvo návštevníkov. Piešťanská kapela Slniečko si s ním zahrala dokonca jednu pieseň a kapelou Jelen končil štvrtkový silný program.

V piatok udreli znova silné mená - Szidi Tobias, klasický Hop Trop a František Nedvěd so svojou doprevádzajúcou kapelou Tie break. Napriek tomu, že vo dvojici Nedvědovci už nevystupujú, piesne hrajú všetky, takže nikdy nechýbajú hity spoločné, či Honzy Nedvěda.

lodenica 1

Sobotný program bol síce stále prerušovaný lejakmi, ale vždy sa po 10 minútach počasie upokojilo a v koncerte sa pokračovalo. Divozel, Belasí, Bukasový masív, Palo Hammel ... odštartovali záverečný deň Lodenice.Silným zážitkom bol aj koncert Lenky Filipovej, ktorá sa do Piešťan vrátila po roku opäť, aby pripomenula nielen svoje klasické rádiové hity, ale i keltské piesne, ktorým sa v súčasnosti venuje.

lodenica 2

Zahraničným vrcholom večera bola americká rocková hviezda Sweet, ktorá prišla na Slovensko už po niekoľkýkrát. Ikonické blond vlasy takmer 70-ročného hudobníka Andy Scotta síce vyvolávajú v divákoch rôzne reakcie, stále však rockeri hrajú staré hity pôvodnej zostavy Sweet a vek týchto hudobníkov vôbec nedesí. Diváci si tak zaspievali klasiky ako Love is Like Oxygen z roku 1978 alebo Balltoom Blitz z roku 1973.

lodenica 4

Atmosféra Lodenice je vždy akousi rozlúčkou s letom, a tak sa nesie v melancholickom a veľmi príjemnom duchu. Návštevníci festivalu sú z veľkej väčšiny staršie generácie, avšak ani rodiny s ďeťmi v počte nezaostávajú. Nikto neprotestuje, že tento "klasický" festival zavŕšila kapela Čechomor, veď české kapely sú tu vlastne v prevahe a majú na to právo. Čechomor tak dáva pomyselnú bodku za 20tym ročníkom Lodenice a tiež za letom. 

http://lodenica.sk/


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Práce mě naplňuje sledováním příběhů lidí v čase

archiv Jan VojáčekV dětství se hodně věnoval sportu a na medicínu šel tak nějak automaticky, jelikož sám pochází z lékařské rodiny. Nějakou dobu se po promoci profesionálně věnoval fotbalu, pak to zkusil jako ortoped, aby zjistil, že t...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.


Literatura

Životní příběh učitelky nové doby

Maria Montessoriova perexMaria Montessori pocházela ze zámožné italské rodiny. V roce 1896 se stala první doktorkou v Itálii. Při práci na psychiatrické klinice, kam nastoupila po ukončení studia, si všimla, že slabomyslné děti by možná moh...

Divadlo

Hru Teď mě zabij uvede Městské divadlo Mladá Boleslav po pěti letech v derniéře

Ted me zabiji200Derniéru inscenace Brada Frasera Teď mě zabij oznámilo na pondělí 11. prosince Městské divadlo Mladá Boleslav. Příběh jedné rodiny, která žila šťastně až do osudového okamžiku. Ten zamíchá kartami a navždy změní životy. Premiéra hry...

Film

Dějiny filmové hudby pro každého

dejiny filmove hudbyV téměř každém filmu slyšíme znít hudbu, ať již pochází z nějakého zdroje, který lze v kontextu obrazu rozpoznat, nebo naopak tvoří toliko zvenčí dodávaný zvukový doprovod, který v obraze nemá žádnou reálnou oporu. Hudba je r...