Něco pro geeky: Teorie velkého třesku a filozofie

Něco pro geeky: Teorie velkého třesku a filozofie

Tisk

teorie velkeho tresku200Nedávno vyšla knížka pro všechny milovníky amerického seriálu Teorie velkého třesku (The Big Bang Theory) zaměřená na filozofii. Čtenáři se nemusejí bát nějakých nepochopitelných teorií, hned v úvodu je jim přísaháno na krávu, že vše pochopí i ti, kteří nemají IQ 187.

 

 

Teorie velkého třesku a filozofie patří mezi takové ty populárně naučné kousky, které staví na něčem oblíbeném, k čemu se přidává jakýsi vědecký pohled. Jedná se na jednu stranu o jednoduché čtení, protože jde o věci, které znáte, na druhou stranu se nenáročnou formou dozvídáte něco nového a obohacujete se tak.

Kniha je rozdělena do pěti větších částí zaměřených na: Aristotelské souvislosti, etiku a ctnosti, vědu, vědátorství a náboženství, jazyk a význam, a lidský faktor. Tyto části se dále dělí na kapitoly, které jsou vždy uvozeny nějakým citátem. Probírají se hlavně hlášky a situace z různých dílů, reakce na ně apod. a vše je doplněno vědečtějším pohledem, a to včetně citací, souvislostí a zdrojů.

V prvé řadě obdivuji autora knihy, ten sice na psaní nebyl sám, na konci knihy je uvedená necelá dvacítka autorů, ale seriál musel vidět milionkrát, aby dokázal stvořit takové dílo. Navíc musel mezi vším vidět souvislosti a přemýšlet nad tím, ale evidentně je to jeho zájem. Záhadou mi ovšem je, proč knihu napsal zrovna teď (originál vyšel v roce 2012), ale stejně je to uprostřed seriálu, kterému nyní běží 10. série a o konci se zatím neuvažuje…

Z Teorie velkého třesku a filozofie mám takový rozporuplný pocit. Na jednu stranu se text četl dobře, byly to zajímavé věci, usmívala jsem se a vzpomínala na dané díly, ale na druhou to bylo docela zdlouhavé a těžko říct, jestli u knihy fanoušci dvacetiminutového sitcomu vůbec vydrží. Informace se navíc někde opakovaly a jinde bylo zase až moc popisu toho, co je i nefilozofům jasné.

Dean A. Kowalski je docentem filozofie na University of Wisconsin a je autorem několika knih podobného zaměření, například Clasic Questions and Contemporary Film (2005), Stephen Spielberg and Philosophy (2008) nebo Philosophy of Th X-Files (2009). Stejně jako hrdinové Teorie velkého třesku také trpí koncem seriálu Firefly.


teorie velkeho tresku

Teorie velkého třesku a filozofie
Autor: Kowalski Dean A., William Irwin
Překlad: Olga Neumanová
Žánr: populárně-naučná, humor
Nakladatelství: XYZ
Rok vydání: 2016
Počet stran: 312
Hodnocení: 70 %


 
Banner

Přihlášení



Slavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Celé znova „Chceme si Pošembeří tour užít, a pobavit lidi a vlastně i sebe!“

Cele znova 200Regionu Pošembeří v dubnu až květnu bude žít akcí s názvem Pošembeří tour, jejíž tváří se stala skupina Celé znova. My jsme toho využili a pořádně jsme vyzpovídali Stanislava Potměšila. Ten nám prozradil více o životě na vesnici (pohoda na v...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Z archivu...

Čtěte také...

Válkou Zlomení andělé

Zlomení andělé, perexKřehkost lidské duše se dá zlomit mnoha způsoby. Války lámou duše na počkání. I tolik statečných lidí, které bychom v dobách míru považovali snad i za anděly. Zločiny, jež napáchala druhá světová válka, nesmí zůstat zapomenuty. Jako hrůzná připomínka...


Literatura

Když Noční návštěva odhalí stará tajemství…

nocni navsteva 200V nakladatelství Grada pod značkou Cosmpolis vyšla kniha Noční návštěva od Carol Goodmanové.

 

...

Divadlo

Vánoce u Ivanovových aneb bezhlavé svátky naruby

vanoceV divadle Stará aréna uvádějí hru Vladislava Vveděnského Vánoce u Ivanovových čili Úplně předělaný snář. Jedná se o drama nebo komedii? Najdeme zde obojí. A jedno podtrhává druhé.  

...

Film

Úsměv Zdeňka Trošky je nakažlivý, škoda, že Trošků není u nás víc
ImageRežiséra Trošku mají určitě všichni rádi – je s ním dobře. Rád se směje, rád povídá o jídle a točí filmy, které se líbí. Proč? Jsou nám blízké, jsou o nás, poznáváme se v nich. Jeho pohádky jsou tak ...