Je potřeba neustále tvořit a snažit se být lepší a lepší, říká výtvarník Pavel Oparty

Je potřeba neustále tvořit a snažit se být lepší a lepší, říká výtvarník Pavel Oparty

Tisk

oparty 200Od pátku 25. února představuje ve foyer v Domě kultury v Kroměříži svou tvorbu bohumínský výtvarník Pavel Oparty. Jeho výstava nese název Melodie barev a přináší kromě obrazů také umělecké fotografie a digitální grafiku. Kroměřížská výstava tohoto kreativního umělce potrvá do 27. března. Více v následujícím rozhovoru.

 

Pokud vím, vystavuješ poprvé v Kroměříži. Na co všechno se mohou návštěvníci těšit?

Moje první výstava v Kroměříží nese název Melodie barev, a je to takový průřez mojí tvorby za posledních několik let. Ale zároveň se v rámci výstavy objeví i nějaké novinky z minulého roku. Expozice zahrnuje nejen moje malby a kresby, ale objeví se zde i digitální grafika a něco z oblasti fotografie.

oparty1

Kolikátá je to tvoje výstava a kde všude jsi prezentoval svou tvorbu?

Pokud se nemýlím mělo by se jednat o třináctou výstavu, ale možná je to číslo i větší, protože ne všechny výstavy mám uvedené na svém webu. Prezentace ve většině případů probíhaly v Moravskoslezském kraji, ale vystavoval jsem třeba i na Slovensku.

Vystavuješ obrazy, fotografie i grafické záležitosti, což vlastně prozrazuje tvé široké výtvarné zaměření. Máš období, kdy třeba jenom fotíš anebo zase jen maluješ a nic jiného tě nezajímá, anebo je to úplně jinak a každý den je ve tvé tvorbě jiný?

Asi nejvíce ideální je pro mě kombinace všech těchto vyjmenovaných činnosti. Většinou přes den kreslím, maluji nebo fotím, zatímco večer se věnuji grafickým záležitostem včetně upravování fotografii, a v posledních letech tvorbě grafických návrhu na nové látky, které jsou velice důležitým prvkem pro naší nedávno vytvořenou módní značku Oparty design, kterou rozvíjíme spolu s agenturou Enami.

oparty3

Moc se mi líbily tvoje portréty pěveckých ikon, ale i prvorepublikové filmové hvězdy. Co tě na těchto osobnostech fascinuje?

Vzhledem k tomu, že mě po celý život fascinuje filmový a hudební průmysl, tak možná proto je ten důvod, že se na mých obrazech velice často objevují filmové hvězdy nebo lidé z hudebního světa. Ale v podstatě mě fascinuje kdokoliv, kdo nějakým způsobem vytváří hodnoty, které obohacují nějakým způsobem naše životy, přitom nemusí jít pouze o uměleckou branži. Samozřejmě můj velký obdiv patří také lékařům, vědcům, sportovcům a spoustu dalším lidem z různých oborů.

oparty2

Bez inspirace a motivace to nejde… Jak to máš ty? Co tě dovede „nakopnout“?

Největší motivaci a motorem pro mou tvorbu je především další rozvoj a touha po získaní ještě větších dovednosti v oblasti tvorby. Je potřeba neustále tvořit a snažit se být lepší a lepší. Navíc zastávám názor, že vždy je co zlepšovat a že tvorba jako taková nemá hranice dokonalosti. A co se týče inspirace, tak ta zůstává pořád stejná - od hudby a film přes přírodu až po samotný život.

oparty4

Zdroj foto: archiv


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

3. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)

BMC perex3Březen býval měsícem knihy, starší ročníky si to dobře pamatují. Asi i v dřevních dobách býval touto dobou propad prodejů (i když se na ně asi tenkrát tolik nehrálo) a tak byl jarní měsíc vybrán jako vhodný ku čtení. Na nějaký čas nám, milovníkům p...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Čtěte také...

Na vánoční téma s Irenou Novákovou Kafkovou: Vánoce rovná se láska

Kafka perex„Život miluje lidi, kteří milují život,“ napsal v jedné své knize Vladimír Kafka. Jeho žena Irena připravila k vydání souhrn toho nejlepšího z jeho moudrosti, se kterou se narodil i před více než rokem odešel. Moudrá žena, která moudrost svého...


Literatura

Někdy najdete lásku tam, kde ji nečekáte

na hrane noci perexPíše se rok 1942. Anton Starzmann kdysi býval mnichem. Když nacisté jeho řád rozpustili, vrátil se do rodného domu. Jakmile v novinách uvidí inzerát mladé vdovy, která hledá někoho, kdo jí pomůže postarat se o její tři dě...

Divadlo

Hadry, kosti kůže. Miroslav Hanuš exceluje v roli Wericha

hadry perexVila na Kampě – U Sovových mlýnů 501/7. Dříve Dobrovského, dnes Werichova vila. Od roku 1945 až do své smrti roce 1980 zde žil „národní klaun a národní rabín“ Jan Werich. V roce 1948, půl roku po odchodu Jiřího Voskovce, se sem do přízemí nastěho...

Film

Zanedlouho začne Febiofest

Febiofes tperexSpolu s festivalem v Karlových Varech a letní školou v Uherském Hradišti patří FEBIOFEST ke největším filmovým akcím, jaké se u nás pořádají. Jako obvykle ani letos nezůstane omezen jen na Prahu, kde se pořádá mezi 17. až 24. zářím: někt...