Sedm statečných se vrací
Banner

Sedm statečných se vrací

Tisk

sedm statecnych200Při honbě za divácky atraktivními náměty filmaři hledají „zlatou rybku“ také v úspěšných, dokonce ikonických dílech minulých desetiletí – takže jen letos se nové verze dočkali Ben Hur i Vinnetou, nyní následováni SEDMI STATEČNÝMI. Režisér ANTOINE FUQUA patří mezi osvědčené řemeslníky, kteří dobře zvládají dobrodružný žánr prosycený detailně zobrazenými krvavými řežbami, ať byl příběh zasazen do starověku (Král Artuš), exotického afrického prostředí (Děti slunce) nebo do současných amerických kulis (Training Day, Pád Bílého domu, Equalizer). Klipovité pojednání akčních výjevů, honičkových, soubojových i přestřelkových, poznamenává i jeho nejnovější film.

 

Původní verze Sedmi statečných (1960, režie John Sturges), inspirovaná ovšem klasickým japonským dramatem Sedm samurajů (1954), musela diváky přesvědčit o uvěřitelnosti výchozího motivu: že totiž parta nájemných pistolníků se rozhodne riskovat své životy při záchraně vesnice, o jejíž existenci dosud netušili - a výdělek se jim naskýtá spíše jen symbolický. Dříve to odůvodnila hmotná nouze hlavních hrdinů, které soumrak Divokého západu zbavil obživy i důstojnosti; nyní na jejich místo nastupují spíše desperáti, falešní hráči a vůbec jedinci zákonem stíhaní. Do jejich čela se staví mlčenlivý Chisolm (Denzel Washington, s nímž Fuqua už několikrát spolupracoval, jej pojednal jako navenek netečného, přitom ovšem odhodlaného), lovec zločinců, na které byla vypsána odměna. A jejich motivace sotva přesvědčí o své věrohodnosti, jakkoli se má hlavně jednat o samospasitelný útěk před dosavadními průsery, slibující jejich nápravu. Proto do dění vstupuje důležitá okolnost, že i Chisolm má s magnátem nevyřízené účty, pročež aktivně organizuje záchrannou misi, byť na první pohled sebevražednou.

sedm statecnych01

Fuqua zachovává jen základní syžetové obrysy – tedy dvojí střet titulového sedmera bijců s daleko početnější přesilou lumpů, kteří chtějí vesničany z jejich osady vyhnat. Vše ostatní se mění. Protivníky nejsou obyčejní bandité, hledající v napadané vesnici zdroj obživy, nýbrž soukromá armáda bezohledného magnáta zbohatlého na dobývání zlata. Za bohabojné vesničany vyjednává a pomoc hledá odvážná žena, jejíhož manžela ničemové zastřelili; také jako jediná účinně vládne se střelnou zbraní. A ze scén, v nichž se postupně šikovala výsledná „sedmička“, byla převzata vlastně jediná – ta s vrháním nože, rychlejším nežli tasení pistole. Zcela je potlačen milostný motiv, kdy nejmladší z pistolníků se zahledí do půvabného vesnického děvčete, nejdříve spolu s dalšími dívkami ukrytého před jejich zraky.

Nová podoba Sedmi statečných naopak rozšiřuje profesní i etnický původ svých hrdinů – tady zjevně nacházíme úlitbu „politické korektnosti“. Takže tu vedle všelijak výstředních bělochů defilují černoch, Asiat i indián, vlastně i ústřední ženská hrdinka nabývá „mužského“ rozměru, když se řadí po boku drsných chlapů. A snadno postřehneme, jak Fuqua přebírá motivy osvědčené v klasických dílech westernového žánru. Už samotná postava lovce zločinců, na jejichž dopadení byla vypsána odměna, má své početné předobrazy (nejnověji Osm hrozných), stejně tak střelbu z luku (zde u indiánského mladíka) nebo karetního kouzelníka nalezneme mnohokrát dříve. A krvavými masakry, zejména pak za pomoci výkonného kulometu, ohromovala už legendární Divoká banda.

sedm statecnych02

Fuqua se kochá drsnou krajinou i zdrsnělými obyvateli, kteří ji obývají, snaží se co nejvěrohodněji načrtnout jejich životní podmínky, všední koloběh existence vnímané jako zcela běžné a obvyklé. Nijak nešetří brutálními prostřihy, aby upozornil na všudypřítomnou přítomnost násilí. Avšak je to pohled jednorozměrný, zbavený plasticity, jen ploše relativizující spravedlnost: nikoli náhodou v závěru zazní, že sedm statečných svým ušlechtilým činem, když pomohli bezbranným, odčinili veškerá předešlá provinění. (Ve výchozí Sturgesově verzi naopak zaslechneme úvahu, že vítězi jsou vlastně prostí rolníci.) Příznačná je loutkovitost jednotlivých postav, kterými režisér pohybuje jak figurkami na předem dané šachovnici, i desperáti se mohou stát kladnými postavami, když se postaví proti „kapitalistickému zlu“ – z již zmiňované Divoké bandy aspoň pochopíme, že v oněch násilnických dobách se kategorie dobra a zla vnímaly poněkud jinak než dnes: největším zločinem nebyla totiž vražda, nýbrž zrada. Nynějších Sedm statečných tak šíří jen další z valné části vyfantazírované mýty, stloukávají přímočaře vyprávěnou pohádku pro dospělé, opepřenou jen větší brutalitou a právě módní relativizací hodnot.

Sedm statečných / The Magnificent Seven

USA 2016, 130 minut

Režie: Antoine Fuqua

Scénář: Nic Pizzolatto, Richard Wenk

Kamera: Mauro Fiore

Hudba: James Horner, Simon Franglen

Hrají:Denzel Washington, Chris Pratt, Ethan Hawke, Vincent D'Onofrio, Byeong-heon Lee, Manuel Garcia-Rulfo, Haley Bennett, Peter Sarsgaard, Luke Grimes, Matt Bomer, Billy Slaughter, Ritchie Montgomery, Sean Boyd

Český distributor: Forum Film CZ

Premiéra: 22.9.2016

Hodnocení: 50 %

Foto: distributor

http://www.forumfilm.cz/prave-hrajeme/detail/movie/show/sedm-statecnych/


 

Přihlášení



Tomáš Šebek při vědomí, orientovaný, komunikace jasná a srozumitelná. Autentický, naléhavý a hluboce lidský Objektivní nález

Tomáš Šebek je mezi českými čtenáři znám především jako autor reportážních knih z humanitárních misí. V nové knize Objektivní nález: Moje nejtěžší mise však nepředstavuje dramatické příběhy ze vzdálených koutů světa, ale obrací pohled do svého nitra. Vytahuje na světlo nejhlubší zákoutí svého dětství stráveného v nefunkční rodině, osobní selhání, partnerské krize i touhu porozumět sám sobě.

Tajemství lady Antonie. Zakázaná vášeň na dvoře Tudorovců

Edice Klokan nakladatelství Alpress nabízí román pro ženy z historického prostředí Anglie 16. století, kdy vládli Tudorovci. Autorkou je Rebecca Michele, které se povedlo sepsat romantický příběh se zajímavou zápletkou. Tajemství lady Antonie, jak se kniha jmenuje, bude však brzy odhaleno. Knížka je primárně spíše červenou knihovnou než historickým románem, ale to nic nemění na tom, že je napínavá, čtivá a romantická, což potěší každou ženu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Daniel Čech: „Já zcela nepatrioticky na české filmy vůbec nechodím. Přijde mi to všechno na jedno brdo a pořád s těmi stejnými herci.“

daniel-cech 200Daniel Čech je na českém uměleckém poli jako doma. Nejvíce vešel do podvědomí televizních diváků v zábavném pořadu Na stojáka. Jeho stand-upy jsou nezapomenutelnými zážitky každého návštěvníka. Kromě toho se věnuje i film...

Když odejde od rodiny muž, vzbudí to rozruch a snad trochu pohoršení. Ale co se stane, když se rodinu rozhodne opustit žena?

Krajčířka Eva (Anežka Šťastná) miluje Mánka (Mark Kristián Hochman), avšak navzdory lásce nemohou být tito dva spolu kvůli jejich nerovnému původu. Proto se Eva z trucu rozhodne, že se provdá za kožešníka Samka (Jakub Tvrdík). Jen ať všichni vidí, že ona se nikoho doprošovat nebude!

Čtěte také...

Sandokan míří do Prahy: Kabir Bedi zavzpomíná na život v Česku a setká se s fanoušky

Sandokan200Legendární indický herec Kabir Bedi, známý českým divákům jako neohrožený pirát Sandokan, míří do Prahy! Přijďte se setkat s touto ikonou stříbrného plátna na exkluzivní akci „Meet and greet“, která se koná v pátek 29. listopadu od 17:00 v kině C...


Divadlo

Molierova klasika přešitá podle vzoru dnešní společnosti má pořádné grády

misantrop 200Misantropa hraje kde kdo. Každý ho zná a alespoň jednou za život by ho měl v divadle vidět. Nutně to však nemusí být hra posazená do tehdejší doby. Hrát ho ale ve svetrech se sobem na hrudi a z původního textu zachovat pouze jm...

Film

Kean vs. Kean

big eyes uvodkaPo dvaceti letech se Tim Burton opět pustil do natočení životopisného filmu (první Ed Wood, 1994). Tentokrát se zaměřil na malířku Margaret Kean, která proslula obrazy dětí s obrovskýma očima a které je Burton sám fanoušek a vlastní některá...