Kam spěješ, architekturo?

Kam spěješ, architekturo?

Tisk

architektura 200Ne, nebojte se, nepíšu žádné hloubavé pojednání o tom, jak se vyvíjí a vyvine architektura v nejbližších letech. Nejsem odborník, takže bychom byli jen u divokých teorií. V dnešním článku představíme možnosti architektury, jak je vidí autor publikace Budoucnost architektury ve 100 budovách Marc Kushner.

 

Většina z nás tráví mnoho času uvnitř budov – ať už v práci, doma, při studiu, při nakupování nebo při zábavě. A každé místo má svou vlastní atmosféru a nějakým způsobem na nás působí. Sám autor říká, že je to důvod, abychom po architektuře chtěli více – aby náš pobyt v budovách byl příjemný a nijak nám neškodil.
Knihu autor rozděluje do několika tematických celků – např. extrémní lokality, přírodní stavitelství, automobilismus nebo objevitelé tvarů. Každý ze sta příkladů je samozřejmě doprovázen fotografií a krátkým popisem projektu.
Mnoho budov a nápadů pochází ze Skandinávie, hodně zástupců má v knize i Mexiko nebo New York (zde převažují spíše koncepty, než dokončené realizace). Dokonce i naše země je zde zastoupená lesní odpočívárnou.
Jako knihomola mě zaujala zdařilá a unikátní přestavba katedrály na knihkupectví v holandském Maastrichtu – opravdu honosný prostor pro oblíbenou a povznášející činnost. Jaké by to asi bylo povečeřet v bývalé kanalizační rouře? Až budete v Melbourne, vyhledejte Hotel Prahran a dozvíte se to.
Brno dlouhá léta bojovalo o velký a kvalitní koncertní sál – v japonské Matsušimě mohlo nalézt dočasné řešení prostřednictvím nafukovacího, tedy i mobilního, koncertního sálu v pestrých barvách. A když jsme u té kultury, v hlavním městě Mexika můžete navštívit muzeum Soumaya postavené unikátně ve tvaru rotačního kosodélníku a navíc je ozdobené šestnácti tisícovkami šestihranných dlaždic, které odráží okolní barvy.
Velice pozitivním jevem je, že se architektura a její tvůrci opravdu snaží nalézat nové způsoby, jak se sžít s okolní přírodou a jak do ni nezasahovat špatným způsobem, ale spíše svému prostředí pomoci a využít jeho zvláštnosti ve svůj prospěch. Dnešní doba také přináší do architektury moderní technologie a některé domy se staví díky vytisknutým dílům na 3D tiskárně.
V publikaci najdete celkem sto podivuhodných a obdivuhodných staveb z různých materiálů, různých tvarů a k různým účelům, ale všechny vás donutí se zastavit a zamyslet se nad nimi a poskytne spoustu tipů, kam se vydat příště na průzkum po světě. Doporučuji všemi deseti! Budete okouzleni!

architektura

Budoucnost architektury ve 100 budovách/The Future of Architecture in 100 Buildings
Autor: Marc Kushner
Žánr: odborná literatura
Nakladatelství: Noxi
Rok vydání: 2016
Počet stran: 176
Hodnocení: 95 %
Zdroj foto: www.kosmas.cz
https://www.kosmas.cz/knihy/217761/budoucnost-architektury/


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Petr Urban: „Humor je vždycky dobrý společník a odbourá mantinely“

petr urban 200Přečtěte si rozhovor s Petrem Urbanem, otcem legendárního Čecha Rudy Pivrnce. Řeč bude nejen o této značce, produktech a úskalích, ale i o jeho dětech nebo výtvarné výchově.

...

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Z archivu...

Čtěte také...

Bublifuk jede plnou parou vpřed a boduje

bubli200Nová komiksová revue Bublifuk úspěšně pokračuje v nastaveném kursu. Druhý díl nazvaný Plnou parou vpřed rozvíjí motivy všech kreslených příběhů z úvodního dílu. Opět se setkáváme s Fernandem a Stellou, kteří předbíhají dobu a tentokrát vynalézají ponorku...


Divadlo

Mirotické setkání loutek a hudby na ostrově u Dolejšího mlýna

miroticke setkani hudby a loutekChcete zpestřit prázdniny dětem i sobě? Přijeďte tedy v srpnu do Mirotic!  Od 9. do 11.srpna se zde totiž koná divadelní a hudební festival pro malé i velké: Mirotické setkání loutek a hudby

Film

Film Zrození na Kamera OKO 2019 dostal druhou šanci

birthMéně známý a nedoceněný snímek režiséra Jonathana Glazera Zrození s Nicole Kidman v hlavní roli, byl dalším z mnoha zajímavých filmů, které diváci mohli vidět na 11. ročníku mezinárodního filmového festivalu Kamera OKO. Ten se let...