Na začátku malá lež, na konci zlomení lidé
Kultura21.cz

Na začátku malá lež, na konci zlomení lidé

Zlomeni lide perexLucy Kingová může slavit! Po náročném plánování konečně unikla z nejhoršího vztahu svého života a teď je připravená na nový začátek. Nové město, nový domov, noví přátelé! Co by se mohlo pokazit?

 


Vera a John, Lucyini noví sousedé, jsou milí, empatičtí, laskaví a přátelští. Jsou jako rodina, která jí chybí. Když se John ocitne v ohrožení kvůli pomluvám, které se o něm šíří, začne všechno nasvědčovat tomu, že tenhle sympatický manželský pár z Lucyina života brzy zmizí. To však Lucy nehodlá dopustit a aby o své přátele nepřišla, přistoupí na jejich šílený plán a rozhodne se kvůli nim lhát. Měla to být jen jedna malá lež… ale skončilo to smrtí.


Na útěku před manipulativním partnerem
Knihu Zlomení lidé napsala americká spisovatelka Leah Konen, kterou čeští čtenáři znají díky knihám Láska a jiná vykolejení nebo Jsem romantik, ale léčím se.


Příběh je psaný v ich-formě a jeho vypravěčkou je samotná Lucy, která se zaměřuje na dvě témata. Tím prvním je snaha začít nový život, která se prolíná se vzpomínkami na jejího manipulativního partnera. Ze začátku není úplně jasné, proč je Lucy na útěku, víte jen o tom, že měla nějaký problémový vztah. To, co ve vztahu zažívala, je odhalováno postupně, což dodává knize tajuplnou atmosféru. Když se ukáže, co byl Lucyin expřítel vlastně zač, začne z jejího strachu opravdu mrazit.


Druhým tématem jsou Lucyini sousedé John a Vera, s nimiž rychle navázala blízký vztah.


Několik nelogičností a překvapivý závěr
V první polovině příběhu zarazí několik nelogičností. Proč Lucy odcestovala zrovna do města, které navštívila se sestrou svého expřítele? Nebylo by rozumnější odjet na nějaké místo, které by expřítel neměl šanci vypátrat, protože by k němu nevedly žádné stopy? A proč se tak rychle upnula na Johna a Veru? Měla za sebou vztah, který ji ukázal, že nemůže věřit ani těm nejbližším, tak jak je možné, že hned po příjezdu věnovala svou důvěru úplně cizím lidem?


V druhé polovině dojde na realizaci šíleného plánu, který měl pomoct Johnovi, Veře i Lucy. Když se stane tragédie, celý děj se zamotá a odrazu přestane být jasné, kdo říká pravdu a kdo lže. Na světlo světa vycházejí nová odhalení, která vás donutí přehodnotit všechno, co jste si mysleli. Vztahy se vyhrocují, napětí narůstá a jeden dějový zvrat střídá druhý, ale totožnost pachatele zůstává tajemstvím až do samotného konce. Jeho odhalení však příběh neukončuje, protože po něm následuje poslední zvrat, kterému kniha vděčí za neotřelý závěr.


Protože je druhá polovina knihy dokonale promyšlená a propracovaná, vyplatí se občasné nelogičnosti ignorovat a pokračovat ve čtení. Jako celek je totiž kniha skutečně fascinujícím příběhem, jehož pointa vás nenechá lhostejnými.

Zlomeni lide

ZLOMENÍ LIDÉ
Autorka: Leah Konen
Originální název: All The Broken People
Překlad: Petr Bokůvka
Žánr: thriller
Vydáno: Ikar, 2021
Počet stran: 336

Hodnocení: 85 %

www.ikar.cz
www.knizniklub.cz/knihy/385195-zlomeni-lide


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Zákulisní párty French Films

perexJohannes Leppänen: „Jestli skončíš v naší backstage, je tady něco, co bys měl vědět. Vždycky všechny nutíme nosit helmy a útlé plavky a děláme satanistické rituály, zatímco pijeme Jaloviina a všechno to natáčíme. VIP zlato!“

...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

Nechte se pohltit knihou Temná hmota

temna hmota perexKoncem května vydalo nakladatelství Knižní klub ponurý příběh Blake Crouche Temná hmota. Vymakaný příběh s přesahem do světa fyziky o životních rozhodnutích, která navždy mohou měnit naše životy, si zaslouží pozornost i vás!


Literatura

Co ukrývá dokonalá chůva?

vzorna chuva perexMark a Melissa jsou mladí manželé, kteří mají dvě dcerky. Sedmiletou Poppy a několikaměsíční Evie. Mark je policajt, Melissa rozbíhá podnikání, a tak by se jim hodil někdo, kdo by jim s dětmi pomohl. Když jejich nové sousedce...

Divadlo

Veroničin pokoj v divadle Reduta v Brně

Veronicin pokoj 200Jedna za scén Národního divadla v Brně, staroslavná Reduta kde byl divadelní sál přestavěn  v roce 1773 a čekal na nové otevření po rekonstrukci až v roce 2005, je malý prostorem, velký svými ambicemi..  Za deset let té nové existen...

Film

Jak pokračuje legenda Zprávaře

zpravar 200Film Zprávař 2 – Legenda pokračuje, je pokračování kariéry hlasatele zpráv a je konečně tady. Stylová, a přitom nechutná komedie s pevnými prsy a zadky, je přitom dojemná až k pláči.