Arnaldur Indridason připravil pro čtenáře kriminální případ, který kromě samotného vyšetřování nabízí i vhled do historie, ať už Islandu v první polovině dvacátého století, ale připomíná i slavný šachový duel z roku 1972, kdy proti sobě usedli Bobby Fischer a Boris Spasský a kdy nehrál jen muž proti muži, ale i jedna mocnost proti druhé.
V jinak poklidném Reykjavíku se chystá turnaj století – ruský mistr Boris Spasský proti americké hvězdě Bobbymu Fischerovi, východ proti západu v tiché dlouhotrvající studené válce. Už to by bylo na jedno město a jeho obyvatele dost, ale za podivných okolností je v kině zavražděn sedmnáctiletý Ragnar Einarsson.
Případu se ujímá Marian Briem a jeho kolega Albert. Na začátku se zdá, že je vše pouze nešťastná náhoda, ale případ vyroste až k mezinárodnímu spiknutí. Problémem vyšetřování je, že si kde kdo vymýšlí nebo se snaží zakrýt svůj vlastní prohřešek.
Zajímavou doplňující příběhovou linií je seznámení se s dětstvím Mariana. Ať už jeho putování z Islandu do Dánska kvůli tuberkulóze, která byla na Islandu velmi rozšířenou nemocí, nebo i to, jak prožíval vztah se svým vlastním otcem, který se k němu po dlouhá léta vůbec nehlásil. V dánském sanatoriu Marian poznává kamarádku Katrín, která jeho život velmi specifickým způsobem provází až do popsané současnosti v románu.
Proto, že je autor na Islandu vyhlášen spisovatelem č. 1 a získal různá prestižní ocenění, očekávala bych, že bude mít kniha od první věty do poslední vysoké nasazení a svižný spád, jako jsme zvyklí od jiných severských autorů. Děj první části Duelu se totiž dost značně vleče, asi jako příjezd Bobbyho Fischera na Island, který je v románu taky popisován (a zda je to záměr nebo náhoda, netuším). Způsobují to i nesčetné dialogy mezi vyšetřovateli a vyslýchanými, avšak tak se skládá jedna malá informace ke druhé, jako bychom poznávali jednotlivý tah na šachovnici a díky získaným indiciím jsme mohli rozmyslet další postup. Poslední třetina už ale čtenáře chytne a nepustí.
Co by u zahraniční literatury bylo vhodné u vydavatelů zvážit, je, zda nepřidat na závěr knihy malý slovník s názvy a vysvětlení výslovnosti. Nejen islandština má ve své abecedě speciální znaky v češtině neznámé, a tím, že se čtenář trápí s výslovností či vůbec přečtením složitého názvu, může to jinak zajímavému příběhu ubírat na bodech.
Mrtvý chlapec v kině, šachový turnaj století a stárnoucí vyšetřovatel – zajímavá kombinace, která vás nakonec velmi překvapí.
Duel/Einvígið
Autor: Arnaldur Indridason
Žánr: krimi
Nakladatelství: MOBA
Rok vydání: 2015
Počet stran: 480
Hodnocení: 77 %
Zdroj foto: http://shop.mobaknihy.cz/knihy/duel
< Předchozí | Další > |
---|