Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války 2

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války 2

Tisk

osud200„Švejk nenapravuje svět. Tady se nedá už nic napravit. Má-li se svět zachránit, nezbývá, než si už nic nepředstírat a začít znova v troskách a z trosek…“ Když jsem začala číst průvodní slovo Miloše Doležala, které je na přebalu tohoto nosiče, měla jsem pocit, jakoby mluvilo době současné. A přitom román o tomto notoricky známém vojákovi pochází z počátku dvacátých let minulého století. Dnes ho řadíme mezi českou klasiku. Švejka zná a bude znát několik generací. Jeho pohled na svět a život jako takový může vypadat jako naivní, do jisté míry svérázný, každopádně v něm cítím nevinnost a srdečnost, chvílemi je mi ho až líto, protože ve své srdečnosti je velmi zranitelný.

 

 

Jaroslav Hašek se narodil v dubnu a vyučil se drogistou. Stejně jako já, napadlo mě, když jsem si u žehlení pustila cédéčko s názvem Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války 2. Původně jsem o autorovi, který svůj čtyřdílný humoristický román nestihl dokončit, mluvit nechtěla. Ale přeci jen mi to nedá a musím se se u něj na chvilku zastavit, zaslouží si to. Český spisovatel, publicista a novinář patří k nejpřekládanějším autorům české literatury. Za svůj život napsal přibližně 1 200 povídek. Jeho nejslavnější humoristický román, jehož druhý díl vám právě představuji, byl přeložen do osmapadesáti jazyků, několikrát byl zfilmován i zdramatizován. Hašek měl velmi bohatý život, avšak on sám nebyl ztělesněním ctnostného životního stylu. Vedl bohémský život, toulal se a pil. Většina jeho tvorby vznikala v pražských putykách. V roce 1911 stál u zrodu recesistické politické Strany mírného pokroku v mezích zákona. Když přišla válka, dobrovolně narukoval. I přes všechny těžké chvíle, které tam zažíval, ho vojna inspirovala a svoje postřehy, prožitky a zkušenosti využil při psaní. Válku vnímal jako absurdní, nesmyslnou a krutou. A tak si vytvořil postavu Švejka, jehož prostřednictvím se vlastně válce vysmívá.

osud


 
Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války 2 je ve svojí podstatě smutné vyprávění, neboť jde o válku. Na druhou stranu je to ale román plný humoru, někdy hořkého, jindy dvojsmyslného. Ústřední postavou příběhu je již zmíněný Švejk – voják, kterého jednou vyhrál zásadový nadporučík Lukáš v kartách. Časem si svého vojenského sluhu velmi oblíbil, ale současně, jak se říká, trnul hrůzou, co zase Švejk vymyslí a co se přihodí. U Švejka si jeden nikdy nebyl jistý. A stejně tak tomu bylo i tentokrát. Při cestě vlakem do Budějovic se dá Švejk do řeči se zaměstnancem drah, ptá se ho mimo jiného také na systém záchranných brzd, a jak se tak baví a teoreticky si ukazují, jak se brzda používá, vlak zastaví. Švejk se brání, že on za to nemůže, ale nic naplat, je třeba sepsat s ním protokol. A tak ho v Táboře z vlaku vysadí, vlak se mezitím rozjede a Švejk zůstává na nádraží. A protože nemá peníze, vydá se do Budějovic pěšky. Během cesty, kterou splete a jde na druhou stranu, potkává řadu postav, s nimiž se dá do řeči a rozvíjí se zajímavé a místy i absurdní situace. Švejk je rozporuplná postava plná životního elánu. Má smysl pro pořádek a řád, často se vysmívá systému, ale nevyzní to nikdy drze. Poctivě plní příkazy svých nadřízených, většinou však doslova a tím je dohání k zuřivosti. I díky svému klidu a neustále dobré a veselé náladě bývá lidem často trnem v oku. A tak se protlouká životem.

Druhý díl s názvem Na frontě, o celkové délce deset a půl hodiny v režii Markéty Jahodové mistrovsky načetl Oldřich Kaiser. Hudebním doprovodem velmi vkusně doplnil pražský hospodský heligonkář Josef Čečil, který spolu s Oldřichem Kaiserem zazpívá i pár hospodských odrhovaček, nutno podotknout, že lechtivými a peprnými výrazy nešetří. I samotný text je velmi pestrý a dočista hovorový, výjimkou nejsou vulgarismy nebo vojenský slang, uslyšíte tu i německé věty a spoustu přímé řeči. Vypravěč, kterého známe jako vynikajícího herce, si užívá každé slovo a dokáže příběh procítit tak, jak se od něj očekává. Výsledkem je vyprávění, které má spád a šmrnc, donutí vás k pousmání i zamyšlení.     

Pro toto vydání CD MP3 byla nahrávka Českého rozhlasu z roku 2015 doplněna o další, v audio podobě dosud nepublikované, pasáže z knižní předlohy. Najdete tu pět kapitol, rozdělených do dvaadvaceti částí: Švejkovy nehody ve vlaku, Švejkova budějovická anabáze, Švejkovy příhody v Királyhidě, Nová utrpení a Z Mostu nad Litavou k Sokalu. Tak se pohodlně posaďte a dejte se do poslouchání.   


Název: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války 2
Autor: Jaroslav Hašek
Žánr: Mluvené slovo/ CD MP3
Čte: Oldřich Kaiser
Režie: Markéta Jahodová
Dramaturgie: Miloš Doležal
Hudba: John Gollwell
Zpěv: Josef Čečil, Oldřich Kaiser
Heligonka: Josef Čečil
Zvukový mistr a mastering CD: Roman Špála
Průvodní slovo: Miloš Doležal
Produkce a redakce přebalu: Bohdana Pfannová
Design: Alena Nievaldová
Vydalo: Radioservis, a.s., Český rozhlas
Rok vydání: 2015
Celkový čas nahrávky: 10 hodin a 27 minut
EAN: 8590236076020
Hodnocení: 100%

( 1 hlas )


 
Banner

Přihlášení



S toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Herec Jan Kanyza uspěl i jako malíř a fotograf, který se našel ve Francii
jan kanyza perexVe filmech hrál detektivy i delikventy, což ale jeho obdivovatelkám pranic nevadilo.  Herec Jan Kanyza byl prostě  typ muže, který se ženám hodně líbil. A platí to i dodnes, i když už nehraje tolik, jak by si jeho ženské publiku...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Z archivu...

Čtěte také...

Noc literatury

noc literatury perexVe středu 10. května proběhl jedenáctý ročník celostátní akce s názvem Noc literatury, která si klade za cíl seznámit veřejnost se současnou světovou literaturou. Zapojilo se do ní nejen mnoho knihoven a muzeí po celé České...


Literatura

O dávném superhrdinovi Karlu IV.

karel iv komiks 200Zdeněk Ležák přichází s další psanou knihou a zároveň i komiksem. Tentokrát se věnuje letošnímu oslavenci Karlu IV. Podtitulem je příznačné označení Pán světa.

...

Divadlo

Tvořit! Ale za jakou cenu?

Leni200

Umělci jsou zvláštní sorta lidí. V jejich konání je pohání nespecifikovatelná síla, která je udržuje v činorodosti, a nutí je tak neustále něco tvořit. Protože pokud herec, zpěvák, malíř či jinak umělecky nadaný člověk...

Film

Bláznivá komedie aneb Což takhle dát si špenát

altKomedie Což takhle dát si špenát vznikla v roce 1977 a od té doby patří mezi nejlepší filmy, které se u nás vůbec kdy podařilo natočit. Velmi vhodně navržené hlavní postavy, které se dostávají vinou stroje na omlazování do rů...