Omega přijede do Prahy!

Omega přijede do Prahy!

Tisk

omegaMaďarská kapela Omega oslaví 50 let své existence, a to před Vánoci 1. prosince 2012, jediným koncertem „Omega Rhapsody“, po delší pauze v pražské Lucerně, a to se symfonickým orchestrem Martina Luthera – Universita v Halle Wittenberg.  

 A jak prohlásil János  Kóbor:
„My hrajeme moc rádi v České republice, ale zaručit nemůžeme, zda budeme v Lucerně v kompletní sestavě. My staří určitě ano, ale ti mladí… To nikdo neví…“.
Jako speciální host vystoupí Pavel Jakub Ryba and The Fish Men.

Tisková konference v Hard Rock Café Prague

Na tiskové konferenci byl přítomen bělovlasý, dlouhovlasý, sympatický zpěvák v černých brýlích, sedmdesátník János Kóbor (Mecky). Příjmení Jánose Kóbora znamená česky toulavý. Vystudovaný architekt se hned po závěrečných zkouškách na Budapešťské technické univerzitě vydal s kapelou po klubech v Budapešti i okolí. Doma jsem si vyhledala koncertní dvojalbum Élő Omega Kisstadion 79 (1979) a zpěváka Jánose Kóbora jsme požádala, aby mi ho laskavě podepsal. Oba jsme si pak spokojeně obal desky prohlédli a já odešla s trofejí - s podpisem Jánose Kóbora.

Koncertní turné Omega Rhapsody

Turné se jmenuje podle jejich alba, Omega Rhapsody, které vyšlo koncem října 2010 u německého vydavatelství Edel. Jde o první album z plánované trilogie k 50. výročí kapely Omega a zároveň je to první album po 16 letech, které vyšlo i za hranicemi Maďarska. Nahrávka je výsledkem asi 600 hodin intenzivní práce ve studiu, a to s pomocí hostujících muzikantů, kteří doprovázeli kapelu už na jiných nahrávkách a i živě. Nahrávalo se v Maďarsku. Album vyšlo ve 26 zemích a mezinárodní hudební tisk si ho nemůže vynachválit. Turné nese jméno alba. Největším hitem je „Gyöngyhajú lány“.

omega v praze
    
Z historie kapely Omega

Kapelu Omega známe především my dříve narození. Omega patří totiž k nejstarším maďarským rockovým skupinám. Jezdívali jsme do Budapešti a jejich desky jsme si tam s nadšením kupovali. Kapelu Omegu založili 23. 8. 1962 hráč na klávesové nástroje László Benkő a zpěvák a kytarista János Kóbor. Nejprve interpretovala hity britských a amerických rockových skladeb. Několik z nich (Paint It Black, Bus Stop, I Put A Spell On You, No Milk Today a další) se posléze dostalo na první singly skupiny, z nichž jsou dnes velmi těžko dostupné rarity. V roce 1967 se Omega objevila ve filmu Ezek a fiatalok (Toto jsou mladí lidé), kde v písni Ezaz a ház (To je ten dům) doprovodila Zsuzsu Koncz. Byl to sice jediný příspěvek Omegy, ale píseň se pak logicky objevila na soundtracku z filmu, který je dnes považovaný za první maďarské rockové album.

Prvenství si ostatně může Omega připsat ještě další: album Gammapolis představuje nejprodávanější rockové album v Maďarsku, deska Time Robber (anglická verze alba Időrabló) je prý nejvíce prodávaným albem maďarské skupiny v zahraničí. Uvádí se milión prodaných kopií. Jako první maďarská skupina si Omega k nahrávání alba zvala symfonický orchestr. Jako první kapela používala jevištní efekty v podobě kouřů, světel, laseru či projekce.

Každý začátek je těžký

Po častém střídání členů skupiny v roce 1967 hrál na baskytaru Tamás Mihaly (Misi), na buben Jozsef Laux a na kytaru György Molnár (Elefánt). První album bylo ještě ovlivněno hudbou Beatles, ale skupina pak začala hrát progresívněji, v tzv. space-rock stylu. Gábor Presser v roce 1968 napsal pro skupinu první původní skladby. Presser se tehdy stal hlavním autorem hudby, texty obstarávala spisovatelka a básnířka Anna Adamis, Lauxova manželka.  V roce 1971 po třetím albu skupiny odešel Presser s Lauxem do Locomotiv GT, za bicí usedl Ferenc Debreczeni (Ciki). Kóbor odložil doprovodnou kytaru a nadále se věnuje pouze zpěvu. V této sestavě hraje Omega dodnes.
 
Na rok 1972 bylo plánované další album, jež mělo nést název 200 évvelazutolsóháborúután (200 let po poslední válce). Problémy s cenzurou jeho vydání pozdržely až do roku 1998. Do té doby mohla vyjít jen okleštěná verze bez dvou písní. Jednak šlo o titulní skladbu, tou druhou zapovězenou byla Szex-apó (Sexy dědek), o které se tvrdí, že se v ní prý poznal ředitel tehdy monopolního maďarského hudebního vydavatelství Hungarotonu. Ke zbylým nahrávkám byl přimíchaný potlesk a řev publika, čímž vznikl falešný živák Elő Omega (Omega živě). Titulní píseň ale už krátce předtím vyšla na singlu, a tak se mezi lidi přece jen dostala, byť v trochu odlišné verzi.

Na dalších albech Nemtudom a neved (Neznám tvoje jméno - 1975), Időrabló  (Zloděj času - 1977) a Csillagokútján (Na hvězdné cestě - 1978) se hudební styl začal obracet směrem ke space-rocku, v souladu s tím se měnily i kostýmy, do kterých se skupina během koncertů oblékala.

Vrchol tohoto období představuje album Gammapolis z roku 1979. Stylový obrat naznačilo v roce 1981 album Azarc (Tvář), Omega ale svou pozornost zaměřila trochu jiným směrem.    Nové album označené římskou číslicí XI se moc nepovedlo. Dalším album A Földárnyékosaldalán (Na odvrácené straně Země) vzniklo až za čtyři roky. Ani tentokrát se však nic výrazného nekonalo, příští deska Babylon pak byla vyslovený propadák. Přestávky mezi alby byly i nadále delší, než tomu bylo dříve obvyklé.

omega old promo

Po sametové revoluci

Omega se v 90. letech ocitla v problémech, protože lidé z východního bloku upadli do jiných starostí, než aby se starali o hudbu. V roce 1999 se na budapešťském Népstadionu konal koncert na rozloučenou. K žádnému konci však nedošlo, i když vyšlo jen jedno album, Égi jel (Hvězdné znamení), vydané v roce 2006, které je konečně hudebním návratem k hardrocku.


Omega dnes tak trochu žije z podstaty - o staré příznivce se bát nemusí. Její hudba nalézá nové fanoušky i mezi mladými. I na prahu důchodového věku tak pánové Kóbor a spol. nekončí. Naopak, dostali nabídku do Berlína, aby nahráli další desku.

Petrolejka

Jako Olympic má svou Želvu, Omega má Petrolejku - rozuměj samozřejmě píseň Petróleumlámpa. Hudebně u mě obě evokují podobné pocity, snad za to může i foukačka (mimochodem, hraje na ni László Tolcsvay). A inspirací pro text mu musel být beatlesácký Walrus. Pro ilustraci aspoň první sloka: „Křehký porcelán, a tady stojí na klavíru zářící stará lampa. Na podrážce zelená písmena: jsem světlo, oheň, abys viděla do noci.“ Po hudební stránce velmi jednoduchá píseň je dodnes hitem, žádný koncert se bez ní neobejde, dokonce je používána jako otvírák. A publikum již odedávna reaguje na její úvodní rytmické cvičení. Naopak na závěry koncertů je často používána Gyöngyhajú lány (Perlovlasá dívka).
 

Pavel Jakub Ryba jako host

Známe ho jako mimořádně technicky disponovaného baskytaristu, o kterém hovoří s uznáním nejen odborníci, ale také muzikanti a posluchači na celém světě. O jeho kvalitě a originalitě ostatně svědčí i přehled koncertů na předních světových pódiích od Evropy přes Rusko až po USA, Argentinu, Chile…(např. Knitting Faktory – New York, Blues Alley – Washington, Le Club – Moskva, Teatro San Martin – Buenos Aires, Salon Dorado, Cassa de la Cultura – Buenos Aires, Club de Jazz de Santiago – Chile, Birmingham Symphony Hall.)

Jeho „Yes, Yes , No, No” obdrželo v roce 2000 maximálních pět hvězdiček v žebříčku Jazzize Magazine (USA), kde se udrželo tři měsíce na 1. místě ve společnosti top světových osobností, jako jsou např. Joe Zawinul, D. Sanborn, M. Davis, Marcus Miller. Svým stylem hraní zaujal takové hudebníky, jakými jsou Mike Stern, Dean Brown, Josef Skrzek, Garry Lucas, Bryan Corbett, kteří se spolupodíleli na jeho projektech a koncertních turné.

V domácím prostředí spolupracuje s Janou Koubkovou, Michalem Davidem, Jazzem Q Martina Kratochvíla, se skupinou Marsyas a Zuzanou Michnovou, Petrem Rezkem, Petrem Novákem, Hanou Zagorovou. Je exkluzivním hráčem firmy TC Electronic, Radial, AKG a používá basové kytary Fender – custom made for Pavel. J. Ryba.

omega

Agentura JVA

Vznikla v roce 2009 a navazuje na dlouholetou činnost v oblasti pořádání kulturních a společenských akcí jednatele Jana Vyskočila. V současné době se agentura zabývá zastupováním hudebních skupin a pořádáním kulturních a společenských akcí na klíč. JVA se od roku 2007 výrazně podílí na spolupořádání multikulturního a multižánrového festivalu Sázavafest.

Nenechme si ujít jedinečný zážitek a přijďme to s kapelou oslavit. Kapela vystoupí se symfonickým orchestrem Martina Luthera – Universita v Halle/ Wittenberg.  Toto složení na podiu jistě podtrhne vánoční atmosféru. Vstupenky zakoupíme výhradně v síti Ticketpro.

Webové stránky a klipy


www.jvagency.cz
www.pjryba.com      
band webová stránka:  www.omega.hu
fanclub page: www.gammapolis-omega.de
Zdroj foto: internet


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner

Hledat

Rozhovor

Vše co jste chtěli vědět o baletu a báli jste se zeptat

bero 200Položili jsme několik otázek ředitelce Baletního studia Regina paní Regině Blažkové Holubové a díky tomu vám přinášíme jedinečný rozhovor nejen o tomto baletním studiu. Dozvíte se, na co je balet dobrý, proč by jej měly ...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.


Literatura

Feynmanovy přednášky z fyziky aneb bible fyzikářů

200litSvětovým bestsellerem v oblasti fyziky jsou bezesporu třídílné Feynmanovy přednášky z fyziky (Lectures on Physics, 1963), které nyní v novém revidovaném vydání přináší českým čtenářům nakladatelství Fragment, jež tak reaguje na jejich poptávku, jelikož p...

Divadlo

Zamilovaný Shakespeare, brilantní komedie v Městském divadle Brno

Zamilovaný Shakespeare perexMám dojem, že nesu dříví do lesa, nebo sovy do Athén. O této inscenaci bylo toho asi napsáno dost. Vždyť premiéra byla v listopadu roku 2016 (!). To ještě nikdo netušil, že lidstvo napadne pandemie čínské ch...

Film

Atlas mraků: touha po svobodě, důstojnosti a pravdě ovlivňuje lidský život

atlas mrakuU počátku filmu Atlas mraků stála mnohovrstevná kniha Davida Mitchella, která nyní vyšla také u nás, dokonce již ve druhém vydání. Film stejně jako kniha souběžně splétá celkem šest příběhů, časově i...