Renáta Navrátilová: „Taky jsem si přála přibrat v těhotenství co nejméně. A oproti Alici nemám příšernou tchyni a mámu.“

Renáta Navrátilová: „Taky jsem si přála přibrat v těhotenství co nejméně. A oproti Alici nemám příšernou tchyni a mámu.“

renata navratilova 200Renátě Navrátilové před několika dny vyšla kniha Malý šikanista aneb Jak mámy přicházejí o iluze, a nejen o ní nám prozradila více v tomto rozhovoru.

 

 

 

Jak se máte v těchto dnech a co se u vás změnilo od vydání vaší knihy Malý šikanista aneb Jak mámy přicházejí o iluze?

Mám se hezky, děkuji za optání. Příští středu 14. září v Paláci knih Luxor v Praze proběhne křest Malého šikanisty, tak se moc těším. Je to v pořadí již má šestá kniha, ale křest teprve první. Od vydání knihy se toho příliš nezměnilo, ale od napsání ano. Dokončila jsem další knihu a na dalších dvou pracuji.

Kniha vyšla teprve před několika dny a já jsem zaznamenala na sociálních sítích několik příspěvků ve skupinách o knihách, kde ženy knihu doporučovaly s tím, že ji hned nakoupily i pro jejich kamarádky. Jaké máte vy první ohlasy?

To je moc milé. Těší mě, že se kniha líbí. To je pro autora vždy největší satisfakce. Zatím mám jen pozitivní ohlasy. Na sociální sítě mi už několik čtenářek psalo, že je kniha perfektní a dokonale se u ní bavily, což mě neskonale těší a nabíjí. Jsem vždy ráda za zpětnou vazbu.

renata navratilova 1

Byl to také váš cíl, aby se v knize především mámy našly a získaly pocit, že v tom nejsou samy?

Přesně tak. Mimo to jsem je chtěla pobavit a rozesmát. Chtěla jsem, aby jim kniha dala nadhled, aby si uvědomily, že to, co prožívají ony, prožívají i ostatní mámy a nejsou v tom samy.

Samozřejmě se nemůžu nezeptat, jak moc je Alice Renáta Navrátilová? Jak moc autobiografická kniha je?

Tohle je poměrně častý dotaz. Mé okolí si myslí, že je to autobiografie, ale není tomu tak. Samozřejmě jsem čerpala ze svých zkušeností a inspirací mi byly i mnohé kamarádky. Je jisté, že kdybych byla bezdětná, kniha by nevznikla.

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Zjistěte, Jak mámy přicházejí o iluze

Co s ní máte stejné a co naopak úplně odlišné?

Stejně jako Alice jsem si přála přibrat v těhotenství co nejméně. Naopak oproti Alici nemám příšernou tchyni a mámu.

Pokud jste vycházela z vlastních zkušeností, jak na knihu reagovali vaši blízcí? Nebyli něčím překvapeni?

Myslím, že ne. Každému jsem zdůrazňovala, že já opravdu nejsem Alice.

renata navratilova 2

Kdybyste měla vypíchnout jednu iluzi spojenou s rodičovstvím, která by to byla?

Že malé děti hodně spí.

A co byste vzkázala jako radu budoucím maminkám?

Pevné nervy.

Ilustrace k vaší knize měl na starosti Prokop Wilhelm. Proč padla volba právě na něj?

S paní redaktorkou (Danou Bryndovou), která měla knihu na starost, jsme se shodly, že by bylo hezké knihu doplnit ilustracemi. Vzhledem k faktu, že já žádný tip na ilustrátora či ilustrátorku neměla, paní Bryndová navrhla pana Wilhelma. Vybrala ho na základě našeho rozhovoru, kdy jsme se bavily o tom, jaké ilustrace do knihy bychom si představovaly. Pan Wilhelm naše kritéria splňoval.

Mohla jste do toho mluvit? A jak vlastně probíhá spolupráce s ilustrátorem? Má volnou ruku, nebo má pevně dané zadání?

Napsala jsem seznam ilustrací, které bych v knize chtěla (včetně mé představy, jak by měly vypadat). Úplně volnou ruku tedy neměl.

Vaše první kniha byla románem, nyní jde o deníkové zápisky. Co se vám psalo lépe? A jak dlouho jste na této knize vlastně pracovala?

Obojí mě psát moc bavilo. Deníkové zápisky byly asi snazší v tom smyslu, že příběh nemusí tolik navazovat. Formu deníku jsem tehdy zvolila právě kvůli tomu, že jsem doma měla novorozeně a batole. Chvilky na psaní jsem si doslova kradla po nocích, kdy děti spaly. Bála jsem se, že kdybych psala román, neudržela bych myšlenku. Na Malém šikanistovi jsem pracovala necelých pět měsíců.

renata navratilova 3

Jak to vidíte s psaním nyní? Máte nějaké další literární plány? Mohou se hlavně čtenářky, na co těšit? Bude nějaké pokračování?

Stále píši po nocích. Nedokáži si to odepřít, naplňuje mě to. Zrovna nedávno jsem dopsala romantickou oddechovku s pracovním názvem Malý kousek (z) tebe. Mám rozepsané volné pokračování Malého šikanisty, ve kterém už figuruje i malá šikanistka, a psychologický román o traumatech. Navíc mi chodí čím dál víc proseb čtenářek o pokračování mé předchozí knihy Setkání v soumraku, což mě velmi těší. Popravdě ho už nosím v hlavě, jen bych potřebovala víc času na psaní.

Děkuji za rozhovor.

I já děkuji.

Zdroj foto: archiv spisovatelky


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

„Natěšená, múzami políbená, týmově sladěná, připravená a maličko nabroušená“. To je kapela Dolls In The Factory

Dolls in the Factory 200Čtveřice Dolls in the Factory z Frýdku-Místku není na tuzemské hudební scéně nováčkem. Za svoje působení vydala EP Hurricane (2012) a album Statues (2013). Píseň Believe zazněla ve filmu Křídla Vánoc (2013) a se songem Ch...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Čtěte také...

„...i do sítí pavoučích se dá štěstí chytat..."

aneta200Aneta Langerová je v pilných přípravách na turné k novému albu „Jsem", které se stalo v den jeho křestu zlatým. Turné začíná na koncertě v brněnském Semilassu 16. 2. 2010. Na koncertech zazní jak nové skladby, tak i oblíbené kusy z alb předchozích. ...


Literatura

Příhody vikinga Tappiho se srdcem stejně velkým jako jeho panděro

Tappi perexNakladatelství Host vydalo další půvabnou knihu, určenou dětem – Příhody Tappiho ze Šeptajícího lesa. Tento udatný a sympatický obří viking žije v kouzelném lese s kouzelným názvem Šeptající les. A nebydlí zde sám ...

Divadlo

AI: Když robot píše hru. Švandovo divadlo uvede hru napsanou umělou inteligencí

ai robot 200Přestože Švandovo divadlo patří k těm pražským scénám, které se rozhodly otevřít nejdřív v březnu 2021, hned na úvod příštího roku tu pro diváky připravují jednu velmi zajímavou novinku. Už 26. února 2021, uvedou u Švandů unikátní inscenaci ...

Film

Příjemná atmosféra a sedm nejlepších krátkých filmů za poslední čtvrtrok na Future Shorts Brno

future shorts film200Aligátor místo pejska v bytě, somálští rybáři, kteří k lovu používají samopaly nebo překvapivé odhalení původu jednoho filmařského loga. Ano, tohle je Future Shorts a poprvé i v Brně!