Kašpárkova dobrodružství v šípkovém království

Kašpárkova dobrodružství v šípkovém království

Tisk

kasparek a ruzena sipkova200Zlín se pyšní dvěma „oficiálními“ místy, kde se nacházejí prkna, která znamenají svět, a to Městským divadlem a Divadlem Scéna. Navíc se čas od času změní na divadelní sál část klubu Zelenáčova šopa, která pravidelně hostí živé i dřevěné, případně hadrové herce divadla Povidlo. První dubnovou neděli se před doslova a do písmene natřískaným hledištěm rozjela pohádka o Kašpárkovi a Růženě Šípkové a šípkové Růžence a jejích lapáliích s naštvanou sudičkou.

 

Někteří rodiče to znají velmi dobře. Večer na krku, hodin přibývá a potomek ne a ne usnout. Neocenitelným pomocníkem, který když ne přímo uspí, tak třeba i jen zklidní dítě, je pohádková knížka. Tu si vzal na pomoc i táta Růženy Šípkové. A jakmile v knížce nalezl pohádku o princezně, která se jmenovala stejně jako jeho dcera, nemusel dále přemýšlet a pustil se do čtení.

Šípkové království leží v Evropské unii, kvůli které je na celém jejím území zakázáno kouření. A proto, když se diskutuje na téma, kterou sudičku pozvat a kterou nepozvat na křtiny novorozené princezny Růženky, mimo jiné rozhodne v neprospěch jedné z nich její holdování nikotinu. Zlá a na cigaretách závislá sudička se nakonec o křtinách a s nimi spojené hostině doví, a protože je naštvaná, tak přivolá na maličkou Růženku kletbu, kterou netřeba popisovat. Stoletý spánek možná není podle norem EU, nicméně přemůže všechny v království. Udatný zachránce s modrou krví si nakonec najde cestu do eurokrálovství, skrze růže se motorovou pilou proklestí, princeznu vysvobodí a vezme si ji za ženu. Svůj podíl na šťastném konci příběhu má i kašpárek, který radí nejdříve králi, otci princezny Růženky, a posléze se stane nepostradatelným pomocníkem prince při jeho záchranné misi. Vše dobře dopadne, dokonce i zlá sudička může být pozvána na křest potomka princezny Růženky, protože se zbavila své závislosti na nikotinu. Happy end jak vyšitý, dokonce i pro tatínka s pohádkovou knížkou, protože zlobivá dcera Růžena Šípková nakonec přece jen usne.

kasparek a ruzena sipkova

Ač mají klasické pohádky své kouzlo, občas není na škodu, když si s nimi někdo pohraje, trošičku je poupraví, tu něco nebo někoho přidá, tam kapánek ubere, maličko pozmění. Výsledek záleží na vtipu, nápaditosti „překopávatele“, ale pokud se vše dostává v míře jako scénáristovi Divadla Povidlo, úspěch nemůže představení minout. Naroubování soudobých reálií a problémů, jako třeba omezování kouření na veřejnosti nebo různé zákazy a příkazy z Bruselu, sedlo na výbornou, pohádka dýchala novotou, aktuálností, přiblížila se divákům v hledišti. Autoři scénáře inovovali také hudební vsuvky a já pevně věřím tomu, že dospělí diváci, kteří zasedli první dubnovou neděli do hlediště v Zelenáčově šopě, se začnou usmívat či nahlas smát, kdykoli uslyší hit skupiny Deep Purple Smoke on the Water. Geniální remake, kdy text je sebechválou zlé sudičky, zařazuji do své soukromé top ten nejpovedenějších remaků.

Výtvarník kulis dozajista popustil uzdu své fantazii, inspirovat se nechal světem okolo sebe. Tak může pozorný divák najít na zdi zámecké komnaty logotyp značky známého piva, Monu Lisu a podobně. Rodiče a ti dříve narození se rozhodně nudit nebudou díky objevování dalších a dalších náznaků. Stejně tak i výtvarné zpracování loutek lze považovat za velmi zdařilé, jejich jednoduchost a poetická krása se však ani v náznaku nepřiblížila kýčovité a laciné líbivosti. Dětští diváci dialogům rozuměli, nekomplikovanost a výstižnost nedaly prostor pro tápání, co že se to vlastně na jevišti odehrává. Pro rodiče si autor či autoři dialogů připravili pár narážek, vtípků, které však nenarušovaly pohádkovou podstatu díla. Výkony živých herců by se daly popsat jako jedno velké nadšení a radost z hraní. Ač se nejedná o profesionály, jejich výkony rozhodně nejsou amatérské v negativním slova smyslu. Právě absence „velkého umění“, kterým disponují věhlasné „oficiální“ divadelní hvězdy, vytvořila tu příjemnou blízkost divákovi.

kasparek a ruzena sipkova2

Hercům Divadla Povidlo se podařilo prostřednictvím jejich výkonů navodit milou, přátelskou atmosféru improvizovaných divadelních sálů, které vznikaly a vznikají ve vesnických kulturácích. Hlava na hlavě, kapánek vydýchaný vzduch, obyčejné dřevěné židle, to vše se spolupodílelo na domácké atmosféře. Musím tedy konstatovat, že ten trochu otlačený zadek a natahování krku, abych viděla, stálo rozhodně za to.

Název představení: Kašpárek a Růžena Šípková
Žánr: pohádka
Uvádí: Divadlo Povidlo
Režie: Robert Bazika
Scénář: dle původní předlohy přepsal Robert Bazika a upravil Ivo Rajnošek
Hrají: Vypravěč: Robert Bazika
Král: Ivo Rajnošek
Královna: Táňa Kopčilová
Růženka: Gábina Smutná
Kašpárek: Jarmila Rajnošková
Princ: Vlastimil Švirák
Premiéra: červen 2012
Hodnocení: 77 %

Zdroj foto: divadlo Povidlo


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

S módou se přátelím snad odjakživa, říká módní návrhářka Iveta llkov

iveta200Móda, vytříbený vkus a originální nápady. To jsou atributy, které sedí pro módní návrhářku Ivetu Ilkov. I když má atraktivní černovláska krásnou a náročnou profesi, manžela a téměř dospělého syna, přesto nesedí jen doma při vymýšlení módy či u šicího stro...

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Čtěte také...

Veroničin pokoj v divadle Reduta v Brně

Veronicin pokoj 200Jedna za scén Národního divadla v Brně, staroslavná Reduta kde byl divadelní sál přestavěn  v roce 1773 a čekal na nové otevření po rekonstrukci až v roce 2005, je malý prostorem, velký svými ambicemi..  Za deset let té nové existen...


Divadlo

My a vy. Vy a my. Žijeme ve skutečném světě

Nebezpeci preteceniperexNávštěva divadla je významnou společenskou událostí. Třeba však při ní dodržovat spoustu pravidel, díky kterým si herci a diváci rozumějí. Podle etikety si ale nejsme rovni, a tak pravidla platí pro každého jinak. Když to...

Film

Volání ženského rodu

volanirodu perexSborník dvojznačně nazvaný Volání rodu se nevztahuje ke stejnojmennému českému filmu odehrávajícímu se v pravěku (ačkoli má na obálce záběr z něho), nýbrž přináší statě čtyř autorek, napsané za posledních deset let pod zá...