Veselé Velikonoce!

Veselé Velikonoce!

Tisk

Velikonoce se řadí mezi nejvýznamnější svátky křesťanské církve. Jsou spojeny s památkou umučení a vzkříšení Krista. Jejich název je odvozen právě od „Velké noci “, kdy se odehrál zázrak zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Období Velikonoc předchází čtyřicetidenní postní doba a jejich datum se stanovuje na neděli po prvním jarním úplňku. Protože se slavení pohyblivých Velikonočních svátků často přibližuje k datu jarní rovnodennosti, spojují se také Velikonoce s pohanskými oslavami příchodu jara.

 

Pojďme si představit alespoň nejdůležitější dny spojené s událostmi křesťanského příběhu Velikonoc včetně nejvíce udržovaných tradic:

Květná neděle –  zahajuje Svatý týden, při bohoslužbách se světí ratolesti v upomínku slavného vjezdu Ježíše do Říma.

Škaredá středa – též nazývaná Sazometná podle tradičního čištění komínů. V tento den se nikdo nemá mračit ani škaredit, aby se nemračil i o dalších středách v roce.

Zelený čtvrtek –  představuje den, kdy Ježíše zradil přítel, který s ním krátce předtím seděl u stolu při poslední večeři Páně. Tradice velí posnídat obřadní velikonoční pečivo z kynutého těsta zvané jidáše namazané medem. Zvony odlétají do Říma a jejich zvuk nahrazují řehtačky. S připomínkou končícího půstu se mají konzumovat zelené potraviny jako je hrách či polévky z jarních bylin.

Velký pátek – Ježíš byl ukřižován. Je to den věnovaný motlidbám,  je zapovězeno pracovat, zejména s půdou, uctívá se symbol kříže. Lidové pověsti vypráví, že se v tento den otevírají poklady v zemi a skalách ukryté.

alt

Bílá sobota –  věřící rozjímají, po velkém smutku se blíží Velikonoční noc a s ní Kristovo vzkříšení. Vrcholí přípravy na Velikonoční neděli, pletou se pomlázky, děvčata barví vajíčka, dokončuje se úklid domácnosti, peče se beránek a mazance.

Boží Hod velikonoční –  Kristus vstal z mrtvých v neděli za svítání. V mnoha rodinách se koná  sváteční hostina  z předem v kostele posvěcených pokrmů jako je velikonoční nádivka –  hlavička, skopové maso a beránek z piškotového těsta.

alt

Velikonoční pondělí – den veselých lidových oslav a hodování. Chlapci obcházejí vesnici a díky vyšlohání dívek pomlázkou upletenou z vrbových proutků za přednesu velikonoční koledy na oplátku dostávají symbol nového života – malované vajíčko.


Hody, hody, do provody

Hod, hody do provody,
dejte vejce malovaný,
nedáte-li malovaný,
dejte aspoň bílý,
slepička vám snese jiný.
Za kamny v koutku
na vrbovým proutku,
proutek se ohýbá,
vajíčko se kolíbá,
proutek se zláme,
slepička z něj spadne,
vajíčko se odkulí
do strejčkovy stodoly,
vajíčko křáp,
slepička vdák,
panímámo,
máte mi ho dát!

Paní mámo zlatičká


 Panimámo zlatičká, darujte nám vajíčka,
nedáte-li vajíčka, uteče vám slepička
do horního rybníčka
a z rybníčka do louže
kdo jí odtud pomůže?

alt

Velikonoční

Upletl jsem pomlázku,
je hezčí než z obrázku,
všechny holky, které znám,
navštívím a vymrskám,
než mi dají vajíčko,
vyplatím je maličko.


Hody, hody

Hody, hody doprovody,
já jsem malý zajíček,
utíkal jsem podle vody,
nesl košík vajíček.
Potkala mě koroptvička,
chtěla jedno červené,
že mi dá lán jetelíčka
a já říkal: Ne, ne, ne.
Na remízku mezi poli,
mám já strýčka králíčka,
tomu nosím každým rokem,
malovaná vajíčka.

Zdroj článku: cs.wikipedia.org
Zdroj fotografií: archiv autorky


 
Banner

PřihlášeníDokázali uniknout rozpojení. To ale neznamená, že mají vyhráno

Connor, Risa a Lev jsou teenageři, kterým se podařilo uniknout rozpojení, děsivé proceduře, která z nich měla udělat zdroje náhradních orgánů pro vyvolené. To, že díky náhodám dokázali přežít, ale neznamená, že je čeká šťastná a poklidná budoucnost, právě naopak. To nejtěžší mají teprve před sebou.


YOLI

Rozhovory, které jsou dveřmi k pochopení jinakosti

Kniha z pera Filipa Titlbacha, českého novináře, přibližuje skrze osobní rozhovory životy queer lidí žijících v českém prostoru. Filip Titlbach představil světu nejen soubor třinácti příběhů, ale hlavně soubor sedmnácti důležitých osobností, včetně jeho samotného. Skrze jejich odpovědi předkládá téma čtenářům hned z několika pohledů. O tématech queer komunity mluví zástupci z řad aktivistů, akademické obce a dokonce církve.


N media
Banner

Rozhovor

Mezi postáváním u klouzačky a mixováním ovoce vedu online čtenářský klub, říká vítězka naší soutěže

Alžběta Janečková

Alžběta Janečková, která žije s manželem a dvěma malými dětmi ve Španělsku – na západním pobřeží poblíž Santiaga de Compostela, se stala vítězkou naší literární soutěže nazvané Nejlepší d...

Hledat

Nalaďte se na jaro plánováním vyvýšených záhonů nejen na balkoně

Vyvýšené záhony na balkoně je název poslední novinky, která vyšla v nakladatelství Kazda. Dozvíte se v ní jak na bohatou úrodu nejen na malém prostoru.


Čtěte také...

Archeologické památky lákají k návštěvě

atlas200Naleziště, dokládající osídlení řady míst již v pravěku, nejsou přirozeně tak atraktivní jako pozdější hrady a zámky, samozřejmě lépe dochované. Z kdysi opevněných hradišť do dnešních dnů zůstaly sotva patrné základové obrysy, nejlépe patrné na leteckýc...


Literatura

Žít americký sen je jiné než o něm snít

moje bejby amerika 200V nakladatelství Mladá fronta vyšla další kniha novinářky Jany LeBlanc a tentokrát se nejednalo o zápisník jako v minulých případech, ale o velmi osobní a zajímavý počin s názvem Moje bejby Amerika.

Divadlo

Rychlé šípy aneb Kam se poděli gentlemani? … o zábavu a humor není nouze

rychle sipy divadlo radostKdyž jsem šel na představení Rychlé šípy, nevěděl jsem, co od toho mám čekat. Pětici kamarádů zná snad každý. Všichni vědí, kdo to byl Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Čer...

Film

Hanekeho Láska zatíná tipec valentýnskému sentimentu

amour200Sedmdesátiletý rakouský režisér Michael Haneke si během své více než dvacet let dlouhé filmové tvorby vybudoval pověst kontroverzního a odtažitě konceptuálního umělce proslulého svými nekompromisními analýzami temných stránek lidské psyc...