Leden 2013 není jen prvním měsícem nového roku, ale také dvacetiletým výročím samostatného Česka. Češi a Slováci se ale vlastně nikdy nerozešli. Po celých dvacet let se setkávají kupříkladu ve folklórním souboru Limbora.
Již dvacet let existují dva samostatné státy - Česká a Slovenská republika. Znovu se sešly nejen v Evropské unii, pohromadě je drží také folklorní soubor Limbora, ve kterém tančí všechny věkové kategorie: od malinkých dětí po dospělé pokročilejšího věku. Děti od deseti do patnácti let působí v souboru Limborka, ti nejmenší do deseti let v Malé Limborce. Soubory často procházejí celé generace i rodiny, české i slovenské. Limbora Čechům představuje slovenské tradice a Slováci žijící v Česku zase mají v živých vzpomínkách rodný kraj.
V širším kontextu vznikla Limbora již v padesátých letech minulého století. V roce 2011 soubor oslavil šedesát let od svého založení „V roce 1951 vznikla v Praze slovenská folklórní skupina, která se věnovala slovenským tancům a písním. Činnost této skupiny přetrvávala ve větší či menší míře až do roku 1986, když nadšenci oslovili širší okruh mladých lidí nejen z řad studentů,“ uvádí Marienka a Jarko Miňovi, kteří soubor vedou.
Konkursy na začátku školního roku
Zřizovatelem souboru byl tehdy Dům slovenské kultury. Po jeho zrušení a po rozdělení Československa vzniklo v roce 1993 občanské sdružení Limbora, které vytváří podmínky právě pro existenci souborů Limbora, Limborka a Malá Limborka. Limbora je zájmové slovenské sdružení občanů, jehož hlavním cílem je uchování a rozvíjení různých forem tradičního slovenského lidového umění a jeho prezentace nejen doma, ale i v zahraničí - tedy i mimo Českou republiku.
Do Limbory mohou vstoupit všichni, kdo se chtějí seznámit se slovenským lidovým uměním. Konkursy pro nové členy jsou vždy na začátku školního roku, zájemci se ale mohou přihlásit i v průběhu sezóny e-mailem nebo telefonicky. Členský příspěvek je tisíc korun na půl roku. Zkoušky souboru se konají pravidelně, dvakrát týdně, dětského souboru jednou týdně. Podle potřeby se konají i víkendová soustředění.
Sbližování národů
Manželé Miňovi nejsou jen tahouny folklórního souboru, ale před patnácti roky založili také zcela výjimečný mezinárodní folklórní festival Praha srdce národů. Festival, prostřednictvím hudby a tance, sbližuje různé národy a různá etnika, učí vzájemnému respektu. Nechybí soubory z Afriky či Latinské Ameriky. A jelikož národy a lidé vůbec se nejlépe sbližují při hudbě a jídle, jsou vždy připraveny i ochutnávky pokrmů z rozmanitých koutů světa - ze zemí, jejichž soubory v rámci konkrétního ročníku vystupují.
Tradičními se staly také Vánoce s Limborou, které manželé Miňovi každoročně pořádají v pražském divadle U Hasičů. Jsou plné vánočních slovenských zvyků z různých regionů, ochutnávek tradičních slovenských pokrmů (především slovenské zelňačky, takzvané kapustnice, či oplatek) i hostujících folklórních souborů.
V souboru tančí i děti Kateřiny Jacques
V Limboře se již léta setkávají Slováci i Češi. V souboru tančí například i všechny děti političky Kateřiny Jacques - velcí Nina a Sebastián i tříletá Noemi, která měla svou premiéru a s ostatními vrstevníky a vrstevnicemi tančila v úboru andílka.
„Rozdělení společného státu mě velmi mrzelo a folklór v nejširším smyslu slova mám ráda. Když byly moje děti velmi malé, rozhodla jsem se, že trauma z dělení Československa i potřebu najít dětem vhodného koníčka vyřeším naráz. A tak se stalo, že jsem tehdy dvouletého syna a tříletou dceru přivedla do Limborky. Od té doby uplynulo šestnáct let a já jsem nikdy nelitovala. Děti se ve slovenské komunitě cítí dobře, ovládají jazyk a nesou dál krásnou československou myšlenku,“ říká k tomu Kateřina Jacques.
Foto: archiv Limbory
< Předchozí | Další > |
---|