Vrah se vrací patří k lepším béčkovým thrillerům

Vrah se vrací patří k lepším béčkovým thrillerům

Tisk

Jak se jednoduše pozná dobrý producent? Podle toho, s jakou rychlostí dokáže parazitovat na úspěchu jiných. Po úspěchu temného thrilleru Sedm se podezřele často začala objevovat díla s vraždícími náboženskými psychopaty. K pozdním dílům této vlny, snažícím se přiživit na úspěchu Sedmičky, patří i nízkorozpočtový film Vrah se vrací.

 

 

Na celém počinu je asi nejzajímavější, že pod scénářem jsou podepsáni tři lidé. Což je opravdu zarážející, neboť výsledkem je snůška těch největších klišé, jaká si snad lze představit. Nemohou chybět do očí bijící nelogičnosti, třeba jako ta, že někdo spáchá pokus o atentát na vrcholného politika, zastřelí dokonce tři lidi, přesto se bez jakýchkoliv problémů přesune do dalšího města, kde dokonce vykrade soudní budovu. O zázračných uzdravení střelných poranění, chůzi s kůlem v prsou, nebo skoku z patrové budovy bez jakéhokoliv poranění, nemluvě.


Navíc si scenáristé ani pořádně nenastudovali martylologium, byť za některá zmatení může český dabing, ale o tom později. Hned u první vraždy je žena ukřižována hlavou dolů, což hlavní hrdina určí jako smrt sv. Ondřeje. Problém je, že hlavou dolů byl ukřižován sv. Petr, jenž se necítil být hoden takové „cti“ jako Ježíš, a proto sám zvolil obrácený kříž (paradoxně se obrácený kříž stal znamením satanistů). Je sice pravdou, že sv. Ondřej byl ukřižován, ale na kříži ve tvaru X, proto se mu také někdy říká svatoondřejovský. Chyba, za niž nemohou scenáristé, ale překladatel české verze, se stala u vraždy, kdy jsou střeva oběti namotána na kolo. Česká verze tvrdí, že touto smrtí zemřel sv. Eliáš. Ve skutečnosti touto hrůznou smrtí zemřel sv. Erasmus, který se italsky řekne Elmo a toto označení někdy používá i angličtina. Taktéž se používá Saint Elmo´s Fire, což není nic jiného, než Eliášův oheň. Bohužel, pro tento jev se někdy též používá označení oheň svatého Erasma. Takto nejspíše došlo k chybnému překladu (sv. Eliáš vůbec mučedníkem nebyl).

alt

Těchto nedostatků si většina diváků nevšimne (pokud zrovna nestudují teologii), ale toho, jak scenáristům v půli filmu docházejí nápady, co se způsobu úmrtí týče,  ano. Další obětem je pouze nevynalézavě proříznuto hrdlo.

alt

Režie byla svěřena zkušenému, byť dnes již poněkud pozapomenutému, Marku L. Lesterovi. Toho znají čeští diváci jako režiséra akční klasiky Komando s Arnoldem. Lesterovi se nepodařilo v 90. letech navázat na úspěchy z předchozí dekády, načež se jeho kariéra začala propadat až na samé dno. Ač to zní dosti smutně, Vrah se vrací patří k lepším počinům jeho pozdní filmografie. Lesterova režie je hrozivě nevzrušivá, pryč je veškerý zápal pro věc. Film působí dojmem, jako by jej režíroval automat, tj. scény na sebe navazují, mikrofon není v záběru atd. To však k vytvoření neambiciózního, přesto solidního odpočinkového díla nestačí.  

alt

Vrah se vrací / Blowback
Kanada / USA, 2000, 91 min
Žánr: thriller
Vydavatel: Intersonic
Vychází: 13. 06. 2012
Cena: 59 Kč
Délka: 87:30 min.
Zvuk: 2.0 česky, 2.0 anglicky
Titulky: žádné
Poměr stran obrazu: 4:3

alt

Zdroj foto: Intersonic


 

Přihlášení



Banner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner

Hledat

Rozhovor

Vladimír Brabec: Conneryho miluju, ale naštval mě, pacholek! (1.část )

Brabec perexNa rozhovor se skvělým hercem a znamenitým dabérem Vladimírem Brabcem jsem dorazila s asi 20 minutovým zpožděním. Dole mi otevřela jeho manželka a poslala mě nahoru – prý už na mě čekají a ona že...

Videorecenze knih

Anketa

Květen, měsíc lásky. Co vám láska připomíná?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Čtěte také...

Nový film režiséra Robina Kvapila s názvem More Miko podniká cestu za záchranou sirotků

More Miko 200Časosběrné svědectví režiséra Robina Kvapila More Miko mapuje svědomí českého národa prostřednictvím hlavního hrdiny Jaroslava Mika. Společně s ním, řidičem kamionu, Romem, aktivistou, otcem, manželem a člověkem, který se nebojí pomáhat, se vra...


Literatura

Zločin jako dokonalé hodinové soukolí

hodinar perexKnihy Jefferyho Deavera, především ty, ve kterých vystupuje nepřekonatelný kriminalista Lincoln Rhyme, jsou nejen v Česku synonymem úspěchu. I sedmý případ se u nás dočkal druhého vydání. Kdybychom si jednotl...

Divadlo

Nový počin souboru Kašpar: Baterka Miki

baterka miki 200Divadlo v Celetné má na kontě další premiéru. V úterý 19. února divadelní soubor Kašpar odehrál poprvé v České republice monodrama Baterka Miki. Hra z pera současné francouzské spisovatelky je neotřele pojaté vyprávění. Není ovšem na...

Film

Nejoblíbenější ruská pohádka Mrazík baví už několik generací

altRuská filmová pohádka Mrazík (1964) je asi jediná klasika z bývalého Sovětského svazu, na kterou se dá dívat. Možná dnešní doba poněkud svádí ke zjednodušování, ale na rozdíl od ostatních filmů nebo knih se tohle neopírá jen o chudobu a tragédii, al...