Podlehněte baroku v zámku Vizovice

Podlehněte baroku v zámku Vizovice

altPokud si budete chtít udělat nenáročný rodinný výlet, neváhejte a navštivte městečko Vizovice. Čeká zde na vás krásný zámek s rozsáhlou zámeckou zahradou a odpočinout si můžete například v čokoládovně.

 

 

 

Zámek Vizovice je veřejnosti přístupný od roku 1948, kdy přešel do státní zprávy. Nechal jej vystavět olomoucký kanovník a biskup královehradecký Heřman Hannibal z Blümengenu v polovině 18. století. Architektem je František Antonín Grimm, který zámek postavil ve francouzském stylu.

alt

Součástí zámku je i zámecká zahrada též ve francouzském stylu, kterou zdobí plastiky brněnského sochaře Ondřeje Schweigla. Můžete se zde na chvíli zastavit, zapomenout na okolní svět a sednout na lavičku u rybníka. Množství rozličných dřevin vám může být i inspirací. Za zmínku stojí i zámecká kaple, na které se podíleli již zmínění Grimm a Schweigl. Byla vysvěcena v roce 1777 a toto vysvěcení pořád trvá. V původním stavu se zde nachází vzácná církevní roucha, kalichy či relikviáře.

Co se týče vnitřních prostorů zámku, kromě původních kamenných podlah, dveří i s kódováním, oken, fresek z 50. a 60. let 18. století a dřevěných a kamenných schodišť, vás čekají velké sbírky. Například ojedinělý barokní sedací soubor potažený francouzskými gobelínovými potahy s motivy z La Fountainových bajek, který nenajdete jinde na světě. Kromě nepřeberného množství obrazů také předměty denní potřeby, včetně různých kuriozit či stolních her.

alt

Můžete si vybrat ze dvou prohlídkových okruhů. Na trase A se seznámíte s reprezentativními prostory prvního patra zámku a zámecké kaple. Celkem projdete 24 místností a zabere to necelou hodinu. Druhá trasa je o něco kratší, zahrnuje jen 14 místností ve druhém patře, kde se nachází pokoje určené rodinným příslušníkům, hostům a služebnictvu. Samozřejmě nechybí návštěva zámecké kaple. Plné vstupné na trasu A je 90 ,- Kč, na trasu B pak 80,- Kč, rodinné vstupné pro rodiče a dvě až tři děti vás vyjde na 260/230 Kč.

alt

Když se vám po prohlídce zámku a procházce zahradou nebude ještě chtít domů, doporučuji navštívit zámeckou čokoládovnu. Z ní si kromě vzpomínek na příjemné a sladké posezení můžete odvézt i pěkný dárek vašim blízkým v podobě čokoládových figurek. Vybrat si můžete například čokoládový mobil, notebook, mašinku, medvídka nebo třeba srdce s pralinkami. Naproti čokoládovně najdete Galerii Mariette, kde objevíte spousty originálních výrobků - od šperků přes obrazy a grafiku ke keramice. Nejvíce věcí zde samozřejmě shlédnete o svátcích - o Vánocích na Vás čeká velký výběr baněk a ozdob, nyní velikonoční dekorace. Pokud ještě nebudete mít dost a budete mít hlad, neváhejte a zajeďte si do Valašského šenku, který na některé může působit až dojmem skanzenu. V útulném prostředí restaurace se nachází spousta starých předmětů - valašky, cepy na obilí, staré lyže, váhy našich prababiček a mnohé další. U jídelního lístku se rozhodně dobře pobavíte,  najdete v něm například Panenku ze svině s bazalků, Patlanicu z kuřacka nebo Zašmodrchané kozénky.

Zdroj foto a informací: zamek-vizovice.cz, senkvizovice.cz


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Benjamin Kuras: Spisovatel musí umět pátrat a dávat věci do souvislostí!

kuras200Jeho knihy vynikají nesmírnou precizností a mohly by být učebnicí toho, jak má publicista pracovat s informacemi. A právě tomuto tématu jsem se s Benjaminem Kurasem věnovala a vyptala se ho na zákulisí takové práce. Jeho nová kniha Poslední naděje ci...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Nech žije šialený kráľ!

nas kral je sileny 200Nová publikácia rozšírila rady populárno-vedných historických kníh. Charakteristický obal tejto historickej edície, rozmer A3, pevná väzba a tamavobordová farba a biele písmená, potvrdzuje obľúbenosť tohto žánru u čitateľov.<...

Z archivu...


Literatura

Torey L. Hayden „SEBRANKA“

sebranka 200Poprvé jsem se setkala se jménem Torey L. Hayden při četbě její knížky „Spratek“. Protože jsem se speciální pedagogikou nikdy nezabývala a popravdě se nesetkala ani s podobným typem dětí, byla jsem při četbě vy...

Divadlo

Saturnin místy ani nepotřeboval slova

saturnin 200Předposlední premiérou Městského divadla Zlín se stal Saturnin, notoricky známé humoristické dílo Zdeňka Jirotky.

...

Film

Je to jen vítr aneb když hon na Romy nekončí

je to jen vitrPříběh filmu ´Je to jen vítr´ je založen na skutečném případu otřesných rasových útoků na místní romskou komunitu, který si před čtyřmi lety v Maďarsku vyžádal šest mrtvých včetně dvou malých dětí, a na zprávách, kt...