Hodně osobní vzpomínky nejen na Český rozhlas
Banner

Hodně osobní vzpomínky nejen na Český rozhlas

Tisk

na slysenou200Nakladatelství CPress vydalo knihu Na slyšenou s příběhy rozhlasového století. Díky autorce Jitce Štichlové se dozvíte spoustu informací ze zákulisí.

 

 

 

V rámci studia české filologie se zaměřením na práci ve sdělovacích prostředcích jsem měla předmět o historii rozhlasu, ale jinak jsem se na něj nikdy nijak nezaměřovala. Z toho důvodu jsem se bála, aby pro mě tato kniha nebyla moc odborná, nebo také nějakým způsobem neznámá. Opak byl nakonec pravdou, protože na něco jsem mohla zavzpomínat a ostatní jsem četla se zájmem.

Anotace uvádí, že se jedná o knížku vzpomínek a rozhovorů s lidmi, kteří k vysílání patří, tak mě hned po přečtení několika úvodních stránek překvapilo, že se nejedná o formu rozhovoru, ale spíše vyprávění. To, že zde nenajdete jen otázky a odpovědi se podobně jako u jiných titulů ukázalo jako výhoda.

Různé zážitky a popisy Jitky Štichaeurové mě velmi zaujaly, líbilo se mi, jak vzpomínala na chvíle na jižní Moravě, usmívala jsem se u vyprávění z mě velmi dobře známých Luhačovic nebo gastrofestivalu ve Velkých Karlovicích. Sympatická mi však byla i svým přístupem jak k práci, tak životu obecně.

„Studio je magické místo zaznamenávající ve svých stěnách celou škálu lidského bytí, úspěchy i prohry. Odehrávají se tam příběhy smyšlené, ale i velmi pravdivé a lidský hlas v těch chvílích hraje svou velkou roli. Snad právě proto přistupujeme k mikrofonu s úctou a pokorou, s určitou dávkou odpovědnosti, kterou si v takových chvílích uvědomujeme, a ačkoliv by to pro nás nemělo být nic neznámého, přesto je každý náš projev nový. Proto i my máme svou profesionální trému.“ (str. 149)

Také jsem si ráda přečetla o některých známých osobnostech (pořád přemýšlím nad pařížským bytem Jana Pokorného, kde se místo zámečníka vyplatilo letět pro náhradní klíče do Prahy) a zaujaly mě i popisované rozdíly mezi rozhlasem a televizí.

Moc se mi líbily také ilustrace Václava Hradeckého, které byly mnohdy opravdu trefné a také jsem se u nich zasmála. Za zmínku stojí i netradiční typografie, a to především tmavě modré písmo a zajímavě odsazená sazba.

na slysenou1

Od knihy Na slyšenou jsem neměla velká očekávání, a nakonec se stala mým příjemným společníkem. Především posluchači Českého rozhlasu by si ji rozhodně neměli nechat ujít!

Jitka Štichauerová (*1952) se narodila a žije v Praze. Do Československého rozhlasu nastoupila jako odborná referentka v oblasti pracovního práva.  Po sametové revoluci se stala postupně produkční, redaktorkou i režisérkou.  V roce 2017 jí byla udělena Cena generálního ředitele Českého rozhlasu za práci ve zpravodajském newsroomu. Věnuje se psaní článků doplněných zvukovým záznamem pro webové stránky české redakce Radio Prague International, převážně z oblasti kultury. 

na slysenou

Na slyšenou
Autor: Jitka Štichaeuerová
Žánr: historie oborů, kultura
Nakladatelství: CPress (Albatros Media)
Rok vydání: 2023
Počet stran: 240
Hodnocení: 85 %

Zdroj foto: Albatros Media

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/83461832/na-slysenou/


 

Přihlášení



Detaily jsou sugestivním románem – o lidech kteří utvářejí naši osobnost jen tím, že projdou naším životem

Kdesi v bezčasí Stockholmu se zmítá žena v horečce, která probouzí její paměť a z té se vynořují vzpomínky: na vztah s ženou, z níž se později stane celebrita, na excentrickou spolubydlící z univerzitních let, rozervaného bohéma, s nímž prožila románek, nebo na křehkou, traumatizovanou Birgitte. Vyprávění skládá do čtyř portrétů složených ze zdánlivě nedůležitých detailů a prostřednictvím nich nám vypráví o sobě samé.

Skrytý ráj. Fulviova poslední kniha o inkvizičních procesech v 17. století

Román Skrytý ráj mě opravdu zasáhl. Autora jsem doposud neznala, ale byla jsem velmi příjemně překvapena. Přestože má kniha 440 stránek, přečetla jsem ji za tři večery a četla dlouho do noci. Od napínavého příběhu této, skoro by se dalo říct, historické detektivky, se nebudete moct odtrhnout. Přenesme se teď společně do 17. století, doby nejtvrdších inkvizičních procesů.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

„Rád píšu povídky,“ svěřil se nám Martin Benek, finalista naší literární soutěže

martin benek novy zivotNa jaře letošního roku jsme vyhlásili literární soutěž. Soutěžící měli napsat erotickou povídku. Je pravdou, že hned na počátku si porotci museli vyjasnit i to, co je ještě erotika a co už je za hranou… V září jsme odta...

Winterberg: nový projekt kolem Jaroslava Rudiše

Winterberg je nový hudebně-literární projekt, ve kterém se sešli Jaroslav Rudiš, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth, spoluhráči z kapely Kafka Band. Společně složili a natočili několik písní inspirovaných Rudišovým románem Winterbergova poslední cesta, který právě vychází v anglickém překladu Kris Best v nakladatelství Jantar Publishing. Táhlá, silně atmosférická skladba The Beautiful Landscape je prvním singlem trojice, pojmenované po Winterbergovi, hlavní postavě cenami ověnčené knihy.

Čtěte také...

Cukráři a cukrárny na ctěnickém zámku

Cukrarny 200Muzeum hlavního města Prahy pořádá v Zámeckém areálu Ctěnice od 21. 9. 2014 do 1. 3. 2015 výstavu Cukráři a cukrárny. Výstava zachycuje stručnou historii cukrářského řemesla a je první z dlouhodobého cyklu výsta...


Divadlo

Nový muzikál Mýdlový princ na prknech Divadla Broadway

MP perexUž od začátku ledna probíhají v pražském Divadle Broadway zkoušky na nový muzikál Mýdlový princ, jehož premiéra je ohlášena na 12. března 2015. Zatímco režisérem inscenace, která je avizována rovněž jako hudební komedie, je...

Film

96 hodin aneb Nechtějte nazlobit Liama Neesona

96 200O tom, že Liam Neeson by mohl být ve svém věku (letos mu bude jednašedesát) akční hrdina, by asi ještě před pár lety nikdo moc neuvažoval. Jenže v úvodním díle nové „batmanovské“ trilogie“ Batman začíná, kde si zahrál padoucha Ra´s Al Ghula, prokázal, že...