Vzpomínky osvětimského hudebníka
Banner

Vzpomínky osvětimského hudebníka


Trumpetista v Osvětimi - zdroj - albatrosmedia.cz (2)Lex van Weren byl nesmírně talentovaným a slavným trumpetistou. V padesátých a šedesátých létech minulého století působil jako dirigent populárního orchestru Městského divadla v Amsterdamu. Byl známý také díky svými představeními pro charitu. O svých válečných zážitcích mlčel několik desetiletí. Byl jeden z mála Nizozemců, kteří přežili Osvětim. Působil v táborovém orchestru, do nějž ho vybrali nacisti – a to mu zachránilo život.

Svoboda je to nejcennější dobro, které máme

V roce 1980 jej spisovatel Dick Walda přesvědčil, aby se o svůj neuvěřitelný příběh podělil se světem. Lex souhlasil. Svým vyprávěním chtěl vyzvat k bdělosti a také připomenout, že svoboda je to nejcennější dobro, které máme. Po více než třiceti letech kniha vyšla i v Česku v nakladatelství CPress.

Neobyčejný životní příběh

Kniha ukazuje, jaký byl Lexův život před válkou, jak vypadal v koncentračním táboře i jaký byl po válce. Jeho život byl téměř idylický, válka však všechno změnila. I tak měl ale Lex štěstí v neštěstí – jeho hudební talent jej zachránil a umožnil mu také povzbudit a inspirovat své spoluvězně. Jeho vyprávění odhaluje nepříliš známé fakty o Osvětimi a vykresluje, co znamenalo být členem orchestru. Přináší tak úplně jiný pohled na toto téma.

Neméně zajímavé jsou i kapitoly odehrávající se po válce, zejména ta, kde se znovu setkal s jedním z táborových velitelů. Autor knihy, Dick Walda, se s pomocí Lexe s dotyčným setkal také a udělal s ním rozhovor, který tvoří poslední kapitoly. Velitelovy názory na to, co se dělo, šokují nepochopitelnou lhostejností, kterou nejlíp vystihuje závěrečná věta: „Ale co já s tím?“
Kniha obsahuje i fotografickou přílohu.

TRUMPETISTA V OSVĚTIMI

Autor: Dick Walda
Originální název: Trompettist in Auschwitz: herinneringen van Lex van Weren
Překlad: Jana Lekkerkerker
Žánr: biografie
Vydáno: CPress, 2021
Počet stran: 152

Hodnocení: 95 %

Trumpetista v Osvětimi - zdroj - albatrosmedia.cz

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/65989967/trumpetista-v-osvetimi/


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Moje profesní dráha? To je velice pestrý způsob života se všemi pro a proti, říká Tomáš Netopil

tomas netopil 200Šest hudebních večerů slibuje letošní ročník hudebního festivalu Hudba v zahradách a zámku Kroměříž 2015. Zahajovacím koncertem bude 21. června uvedení slavné kantáty Carla Orffa Carmina Burana v provedení Filharmonie Bohuslava Martin...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Čtěte také...

Rodí se dokument o hraběnce Barboře Wrbnové, která prošla čtyřmi epochami

wrb 200Pohnutý osud hraběnky Barbory Wrbnové zachytil publicista a fotograf Robert Rohál už ve dvou publikacích. Nyní se však rozhodl napsat scénář k dokumentu, který by měl letos natočit mladý režisér a dokumentarista Jakub Krumpoch.

...

Literatura

Kambioni jsou tu naposled

large200Poslední díl série s názvem Kronika kambionů nedávno vyšel a nese podtitul Polibek z temnot. I tentokrát nabízí Jaime Reed kombinaci nadpřirozena, romantiky i akce.

...

Divadlo

Na podzim do divadla: HRA LÁSKY A NÁHODY

200divDivadla měla dost času připravit se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte! Dalším tipem je Hra lásky a náhody v Divadle scéna ve Zlíně.

...

Film

Michelangelo Antonioni prozkoumal hlubiny lidských citů

michelangelo antonioniNení snadné vtěsnat do několika odstavců postřehy o životě a tvorbě jednoho z klasiků světové kinematografie, Michelangela ANTONIONIHO. Narodil se před rovným stoletím - 29. září 1912 - ve Ferraře, vystudov...