Znamení v kameni: Příběh Otty Hornunga, vojáka Čs. zahraniční armády

Znamení v kameni: Příběh Otty Hornunga, vojáka Čs. zahraniční armády

Tisk

bmid znameni-v-kameni-pribeh-otty-hornun-wb4-497899 (2)Knížka Znamení v kameni vás přenese do období 2. světové války na válečnou frontu, kde si budete moci nacítit reálnou válečnou atmosféru přímo z deníkových zápisků ostravského vojáka Otty Hornunga. Příběh vypráví jeho syn. Tuto pozoruhodnou knížku vydalo letos nakladatelství Academia.

Na základě osobních rozhovorů, deníků a dalších dokumentů vypráví autor válečné a poválečné zážitky svého otce, vojáka československé zahraniční armády Otty Hornunga (1920–2013). Otto, který se narodil a žil v Ostravě, po okupaci Československa uprchl do Polska, kde vstoupil do formujícího se československého legionu, s nímž upadl do ruského zajetí. Jako příslušník 11. čs. pěšího praporu – Východního se účastnil obrany obléhaného Tobruku a po ustavení 1. čs. samostatné obrněné brigády a dalším výcviku v Británii bojoval o Dunkerk. Po těžkém zranění a rekonvalescenci se jako styčný důstojník vrátil do vlasti v rámci postupující americké armády. Název knihy odkazuje k Ottovu přesvědčení, že když už je člověk na světě, má se snažit žít tak, aby po sobě něco dobrého zanechal, alespoň malé „znamení v kameni“. Proto se snažil osobně přispět k tomu, aby po světové válce Československo stálo na straně vítězů a stalo se opět samostatným státem.

Hodnocení knihy:

Tahle knížka je velice cenná. Nejcennější je však pro rodinu Štěpána Hornunga, pro jeho děti, vnuky a další potomky, protože mapuje příběh jejich předka, který bojoval ve válce a obsahuje jeho autentické deníkové zápisky i krásné rodinné fotografie. Je ideálním čtením pro lidi, kteří se zajímají o válečné události a historii, především však pro muže, protože knížka zobrazuje hlavně mužský svět. Proto se může stát právě pro ně skvělým tipem na dárek k Vánocům, které se kvapem blíží. Je fascinující číst tento příběh, příběh člověka, který tam skutečně byl a viděl, co se děje. Je to příběh ostravského rodáka, který se narodil 11. září 1920 a klidně by to mohl být váš dědeček. Určitě stojí za přečtení!

Ukázka z knihy:

Sedím na bedně munice. 303, má právě tak příhodnou velikost, aby se na ní dalo sedět a psát dopis. Je to dopis na rozloučenou, ale nikdo mu tak neříká. Je v tom trocha pověrčivosti, jako by člověk těmi slovy přivolával smrt. Je večer 27. října 1944. Zítra jdeme do akce a nebude to jen obyčejná bojová hlídka, kdy z každé strany padne pár výstřelů. Útok podnikne celá brigáda a víme, že utrpíme ztráty. Dostali jsme rozkazy, co a jak si máme připravit. Zkontroloval jsem si celou výstroj a přepečlivě si vyčistil zbraně. Všechno mám hotovo, až na ten dopis.
Zírám na prázdný papír, ale správná slova se na něm ne a ne zhmotnit. Co člověk napíše v takové chvíli? Ano, můžete sdělit své ženě, že ji milujete, ale nemůžete napsat, co se bude dít, protože by to neprošlo přes cenzora.

O autorovi:

Štěpán (Stephen) Hornung Bsc. Dphil. FIET se narodil roku 1953 v Praze, ve svých čtrnácti letech emigroval s rodiči a bratrem do Velké Británie, kde žije dodnes. Na Oxfordské univerzitě vystudoval nízkoteplotní jadernou fyziku a poté pracoval jako inženýr a manažer v oblasti výzkumu optických vláken a telekomunikačních systémů.

bmid znameni-v-kameni-pribeh-otty-hornun-wb4-497899

Název: Znamení v kameni
Autor: Štěpán Hornung
Překlad: Jiří Pacek
Nakladatelství: Academia
Rok vydání: 2022
Počet stran: 192
Hodnocení: 85%

https://www.academia.cz/znameni-v-kameni--hornung-stepan--academia--2022


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner

Rozhovor

Protheus z Dymytry: Příští rok chystáme spoustu změn

dymytry perexS frontmanem skupiny Dymytry Protheem (Honza Macků), jsem dělal naposled rozhovor loňské léto a tentokrát se naskytla příležitost vyzpovídat Prothea na křtu nového DVD Arakainu a Dymytry k podzimnímu turné. Co se za ten rok a půl změnilo a ...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Čtěte také...

Vsaďte na kurkumu

kurkumova kucharka 200V září vydalo nakladatelství CPress kuchařku, která oslavuje jeden z nejzajímavějších antioxidantů na světě, kurkumu. Kurkumová kuchařka s podtitulem Objevte léčebné účinky a využití kurkumy v 50 receptech vám prozradí něco o původu tohoto koření, ale...

Z archivu...


Literatura

Další z Případů Richarda Krauze

Román Moucha napsal Dominik Dán, úspěšný slovenský autor trháků z prostředí oddělení vražd, v roce 2009. Letos se dostává na český trh v bravurním překladu Josefa Šmatláka. Pan autor s panem překladatelem si sedl...

Divadlo

Kouzelný rodinný muzikál podle knihy Roalda Dahla

Matilda200V roce 1988 vydal hvězdný anglický romanopisec Roald Dahl knihu, která se vedle jeho dalších dětských knížek jmenuje vlastně obyčejně. Posuďte sami: Jakub a obří broskev, Karlík a továrna na čokoládu, Fantastický pan Lišák – a Matilda. Příběh malé hol...

Film

Poupata vystoupala na filmový trůn

V sobotu se filmoví tvůrci i fanoušci dočkali už devatenáctého udílení prestižních ocenění Český lev. Po roce se tedy opět sešli filmaři, herci, diváci v sále pražské Lucerny, kde slavnostní vyhlašování již tradičně probíhá.
...