Znamení v kameni: Příběh Otty Hornunga, vojáka Čs. zahraniční armády

Znamení v kameni: Příběh Otty Hornunga, vojáka Čs. zahraniční armády

Tisk

bmid znameni-v-kameni-pribeh-otty-hornun-wb4-497899 (2)Knížka Znamení v kameni vás přenese do období 2. světové války na válečnou frontu, kde si budete moci nacítit reálnou válečnou atmosféru přímo z deníkových zápisků ostravského vojáka Otty Hornunga. Příběh vypráví jeho syn. Tuto pozoruhodnou knížku vydalo letos nakladatelství Academia.

Na základě osobních rozhovorů, deníků a dalších dokumentů vypráví autor válečné a poválečné zážitky svého otce, vojáka československé zahraniční armády Otty Hornunga (1920–2013). Otto, který se narodil a žil v Ostravě, po okupaci Československa uprchl do Polska, kde vstoupil do formujícího se československého legionu, s nímž upadl do ruského zajetí. Jako příslušník 11. čs. pěšího praporu – Východního se účastnil obrany obléhaného Tobruku a po ustavení 1. čs. samostatné obrněné brigády a dalším výcviku v Británii bojoval o Dunkerk. Po těžkém zranění a rekonvalescenci se jako styčný důstojník vrátil do vlasti v rámci postupující americké armády. Název knihy odkazuje k Ottovu přesvědčení, že když už je člověk na světě, má se snažit žít tak, aby po sobě něco dobrého zanechal, alespoň malé „znamení v kameni“. Proto se snažil osobně přispět k tomu, aby po světové válce Československo stálo na straně vítězů a stalo se opět samostatným státem.

Hodnocení knihy:

Tahle knížka je velice cenná. Nejcennější je však pro rodinu Štěpána Hornunga, pro jeho děti, vnuky a další potomky, protože mapuje příběh jejich předka, který bojoval ve válce a obsahuje jeho autentické deníkové zápisky i krásné rodinné fotografie. Je ideálním čtením pro lidi, kteří se zajímají o válečné události a historii, především však pro muže, protože knížka zobrazuje hlavně mužský svět. Proto se může stát právě pro ně skvělým tipem na dárek k Vánocům, které se kvapem blíží. Je fascinující číst tento příběh, příběh člověka, který tam skutečně byl a viděl, co se děje. Je to příběh ostravského rodáka, který se narodil 11. září 1920 a klidně by to mohl být váš dědeček. Určitě stojí za přečtení!

Ukázka z knihy:

Sedím na bedně munice. 303, má právě tak příhodnou velikost, aby se na ní dalo sedět a psát dopis. Je to dopis na rozloučenou, ale nikdo mu tak neříká. Je v tom trocha pověrčivosti, jako by člověk těmi slovy přivolával smrt. Je večer 27. října 1944. Zítra jdeme do akce a nebude to jen obyčejná bojová hlídka, kdy z každé strany padne pár výstřelů. Útok podnikne celá brigáda a víme, že utrpíme ztráty. Dostali jsme rozkazy, co a jak si máme připravit. Zkontroloval jsem si celou výstroj a přepečlivě si vyčistil zbraně. Všechno mám hotovo, až na ten dopis.
Zírám na prázdný papír, ale správná slova se na něm ne a ne zhmotnit. Co člověk napíše v takové chvíli? Ano, můžete sdělit své ženě, že ji milujete, ale nemůžete napsat, co se bude dít, protože by to neprošlo přes cenzora.

O autorovi:

Štěpán (Stephen) Hornung Bsc. Dphil. FIET se narodil roku 1953 v Praze, ve svých čtrnácti letech emigroval s rodiči a bratrem do Velké Británie, kde žije dodnes. Na Oxfordské univerzitě vystudoval nízkoteplotní jadernou fyziku a poté pracoval jako inženýr a manažer v oblasti výzkumu optických vláken a telekomunikačních systémů.

bmid znameni-v-kameni-pribeh-otty-hornun-wb4-497899

Název: Znamení v kameni
Autor: Štěpán Hornung
Překlad: Jiří Pacek
Nakladatelství: Academia
Rok vydání: 2022
Počet stran: 192
Hodnocení: 85%

https://www.academia.cz/znameni-v-kameni--hornung-stepan--academia--2022


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Smyslem života je tvořit něco krásného, říká hlavní protagonistka kapely Vesna

vesnaDívčí kapela s pohanským názvem Vesna, která se skládá z pětice nádherných žen, vznikla jako projekt zakladatelky a textařky Patricie Fuxové. Současné seskupení tvoří Patricie, Bára, Oly...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Čtěte také...

Diví lidé (v imaginaci) pozdního středověku

divi lide smahelFrantišek Šmahel (narozen 1934) patří mezi přední znalce středověku. Soustředil se zejména na období husitských bouří, avšak záběr měl daleko širší. Zkoumal mezinárodní kontext husitství, pronikání humanistických idejí d...

Z archivu...


Literatura

Její nevlastní dcera zmizela. Má s tím něco společného?

Nevlastni dcera perexTřináctiletá Mia zmizela v době, kdy v sousedství hořelo. Mohou tyto dvě události spolu souviset nebo jde o náhodu? Poslední, kdo dívku viděl, je Vanessa, její nevlastní matka. Ona i Tripp, její manžel a otec Mii, jsou ...

Divadlo

Soumrak monster: Zrození apokalypsy

Apokalypsa diskPražské divadlo DISK uvádí čtvrtou inscenaci studentů absolventského ročníku katedry činoherního divadla DAMU pod názvem Soumrak monster: Zrození apokalypsy. Tento projekt představuje hned dvě hry v jeden večer.

Film

Festival francouzského filmu: Svatý pan Oscar a ministr, jemuž chcípnul motor

holy motorsHned pět francouzských filmových titulů, které budou mít příští týden českou premiéru, uvádí v předpremiérách 15. ročník Festivalu francouzského filmu. Festival nastartoval motor ve čtvrtek projekcí snímku Thérèse D...