Cesta za svobodou plná trnitých odboček
Kultura21.cz

Cesta za svobodou plná trnitých odboček

1948

Kniha s dlouhým názvem Na cestě za svobodou: Češi v uprchlických táborech po únoru 1948 se věnuje tématu, o kterém jste toho určitě moc nečetli. Nacistické koncentráky totiž nebyli jediné, kde lidé trpěli hladem či různými omezení.

Tento příběh přitom nezačíná úplně špatně. Druhá světová válka skončila, nacisté jsou hromadně zavíráni či popravováni. I čeští občané si mohou zdánlivě oddechnout. Bohužel však pouze na chvíli. Na povrch se totiž u nás dere další zlo – komunistická diktatura. Ti, co ji tvrdě vnímají, se rozhodnou emigrovat. A jedná se o tisíce lidí.

Jejich cesta za lepším životem ovšem většinou není vůbec jednoduchá. Musejí totiž přečkat nějaký čas v uprchlických táborech, které většinou rozhodně nejsou žádnou procházkou růžovým sadem. A právě těmto zařízením se věnuje mnou recenzovaná knížka.

Podrobně popisuje jednotlivé tábory nejen s ohledem na jejich umístění, ale i podmínky v nich. V některých se dalo o něco lehčeji přežívat, ale v jiných čekal na jejich obyvatele hlad, hádky a nepohodlí.

Kulturní život v táborech

I přesto se v nich našla i řada možností na různé kulturní či jiné využití. Vznikala v nich divadla, organizovala se školní výuka a vydávaly se časopisy. Lidí si zde nacházeli i řadu přátel, lásek nebo jen sexuálních vztahů. Nejednalo se o běžný život v dnešním slova smyslu, ale přesto byl v některých i prostor pro radost.

Prostor v textu dostaly i kapitoly věnující se skautingu, politice či náboženství. Jednotlivé části jsou sympaticky rozdělené právě podle námětů a vedle zajímavých informací tu najdete i opravdu obsáhlý fotografický materiál. Nechybějí snímky přímo z táborů, ale i dokumenty v podobě různých dopisů, letáků, osobních dokladů a dalších důležitých reálií.

Neznámá historie

Kniha je povětšinou psána srozumitelným jazykem, ale přesto svým zaměřením zaujme zejména čtenáře, jenž se tomuto tématu věnují trochu blíže. Zatímco nacistické tábory jsou dnes už vlastně tak trochu “mainstream“, v tomto případě se podíváte na místa, která budou pro většinu z laiků velkou neznámou.

Publikace ovšem trochu odbornější formou nabízí i velice zajímavé životní příběhy, které by rozhodně neměly být zapomenuty. Ukazuje nelehkou cestu za svobodou, na níž se někteří vydali při útěku z náruče komunistické moci. Vzhledem k tomu, jak hodně nás tento režim ovlivňoval až do roku 1989 si dokážeme představit, proč se na ní někteří našinci vydali.

Její tvůrce Martin Nekola je sice velice mladým autorem a nemůže si tato místa pamatovat, přesto dokázal do této publikace vložit jejich věrný popis. Nabízí čtenářům pohled do dějin krátce po druhé světové válce, kdy utrpení a zloba nadále pokračovaly. Nezbývá než doufat, že se už nikdy nebudeme muset vydat na dlouhou trnitou cestu jako naši předkové. V Čechách i na Slovensku totiž může být opravdu krásně.

1948 450

Na cestě za svobodou: Češi v uprchlických táborech po únoru 1948

Autor: Martin Nekola

Žánr: Literatura faktu, Historie

Nakladatelství: Universum (Euromedia)

Rok vydání: 2020

Počet stran: 192

ISBN: 978-80-242-6639-8

Hodnocení: 80 %

www.knizniklub.cz


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Pyrografie aneb antistresové tvoření pro milovníky dřeva

V nakladatelství Grada vyšla kniha Vypalování do dřeva aneb Pyrografie pro každého, která potěší každého kreativně založeného milovníka dřeva.
Grada

Třešně v rumu jsem zhltla jako malinu

V nakladatelství Cosmopolis vyšla kniha novinářce Michaele Janečkové s názvem Třešně v rumu, která pojednává o její cestě na Kubu.
Cosmopolis (Grada)

Videorecenze knih

Rozhovor

Občas to hraničí s akousi schizofréniou, říká o své práci operní pěvec Šimon Svitok

simon svitok perexBylo to začátkem loňského roku,  co barytonista Šimon Svitok, sólista a zároveň umělecký šéf Státní opery Banská Bystrica, oslavil dvacet let působení na divadelní scéně. Bylo to pěkné výročí a tak jsem tomu věnoval několik člán...

Hledat

Anketa

Pomalu nastává čas dovolených. Kde byste tu svou nejraději strávili?
 

O čmelácích vážně i nevážně

V nakladatelství Kazda vydali další knihu přírodovědce Dava Goulsona. Po Divočině v zahradě přichází Návrat čmeláků.
Kazda

Čtěte také...

K. H. Frank – z podnikatele pánem Protektorátu

Pan protektoratu 200Kniha Emila Hrušky z nakladatelství Epocha Pán Protektorátu – K.H. Frank známý a neznámý je věnována Karlu Hermannu Frankovi, nacistovi, který zásadním způsobem ovlivňoval dění v Protektorátu Čech a Morava, když se předtím agiln...

Z archivu...


Literatura

Hezky česky aneb Češtinářské vychytávky

hezky cesky 200Nakladatelství Fragment nás chce od nového roku poučit o správném užívání češtiny a vydalo proto knihu Hezky česky aneb Češtinářské vychytávky od učitelky Jany Skřivánkové. Pomůže tato příručka dětem i dospělým, aby lépe pochopili naši ro...

Divadlo

V Lomnici nad Popelkou proběhlo klání ochotnických souborů
ImageOchotnický soubor při Tylově divadle v Lomnici nad Popelkou má poměrně dlouhou tradici. Jeho historie se datuje už od roku 1825. Ve dnech 1. -  4.března 2012 uspořádal domácí Divadelní spolek J. K. Tyl již tradiční př...

Film

Věrná, statečná, ryzí. Příběh o dívce, která se stala legendou

Mulan perexMulan (Yifei Liu) je divoká a nezkrotná dívka. Aby přinesla čest své rodině, měla by se vdát a být tichá a poslušná, ale tyto podmínky splnit nedokáže. Když císař (Jet Li) vydá nařízení, že každá rodina musí poslat jednoho muže, který vstoupí do a...