Cesta za svobodou plná trnitých odboček

Cesta za svobodou plná trnitých odboček

1948

Kniha s dlouhým názvem Na cestě za svobodou: Češi v uprchlických táborech po únoru 1948 se věnuje tématu, o kterém jste toho určitě moc nečetli. Nacistické koncentráky totiž nebyli jediné, kde lidé trpěli hladem či různými omezení.

Tento příběh přitom nezačíná úplně špatně. Druhá světová válka skončila, nacisté jsou hromadně zavíráni či popravováni. I čeští občané si mohou zdánlivě oddechnout. Bohužel však pouze na chvíli. Na povrch se totiž u nás dere další zlo – komunistická diktatura. Ti, co ji tvrdě vnímají, se rozhodnou emigrovat. A jedná se o tisíce lidí.

Jejich cesta za lepším životem ovšem většinou není vůbec jednoduchá. Musejí totiž přečkat nějaký čas v uprchlických táborech, které většinou rozhodně nejsou žádnou procházkou růžovým sadem. A právě těmto zařízením se věnuje mnou recenzovaná knížka.

Podrobně popisuje jednotlivé tábory nejen s ohledem na jejich umístění, ale i podmínky v nich. V některých se dalo o něco lehčeji přežívat, ale v jiných čekal na jejich obyvatele hlad, hádky a nepohodlí.

Kulturní život v táborech

I přesto se v nich našla i řada možností na různé kulturní či jiné využití. Vznikala v nich divadla, organizovala se školní výuka a vydávaly se časopisy. Lidí si zde nacházeli i řadu přátel, lásek nebo jen sexuálních vztahů. Nejednalo se o běžný život v dnešním slova smyslu, ale přesto byl v některých i prostor pro radost.

Prostor v textu dostaly i kapitoly věnující se skautingu, politice či náboženství. Jednotlivé části jsou sympaticky rozdělené právě podle námětů a vedle zajímavých informací tu najdete i opravdu obsáhlý fotografický materiál. Nechybějí snímky přímo z táborů, ale i dokumenty v podobě různých dopisů, letáků, osobních dokladů a dalších důležitých reálií.

Neznámá historie

Kniha je povětšinou psána srozumitelným jazykem, ale přesto svým zaměřením zaujme zejména čtenáře, jenž se tomuto tématu věnují trochu blíže. Zatímco nacistické tábory jsou dnes už vlastně tak trochu “mainstream“, v tomto případě se podíváte na místa, která budou pro většinu z laiků velkou neznámou.

Publikace ovšem trochu odbornější formou nabízí i velice zajímavé životní příběhy, které by rozhodně neměly být zapomenuty. Ukazuje nelehkou cestu za svobodou, na níž se někteří vydali při útěku z náruče komunistické moci. Vzhledem k tomu, jak hodně nás tento režim ovlivňoval až do roku 1989 si dokážeme představit, proč se na ní někteří našinci vydali.

Její tvůrce Martin Nekola je sice velice mladým autorem a nemůže si tato místa pamatovat, přesto dokázal do této publikace vložit jejich věrný popis. Nabízí čtenářům pohled do dějin krátce po druhé světové válce, kdy utrpení a zloba nadále pokračovaly. Nezbývá než doufat, že se už nikdy nebudeme muset vydat na dlouhou trnitou cestu jako naši předkové. V Čechách i na Slovensku totiž může být opravdu krásně.

1948 450

Na cestě za svobodou: Češi v uprchlických táborech po únoru 1948

Autor: Martin Nekola

Žánr: Literatura faktu, Historie

Nakladatelství: Universum (Euromedia)

Rok vydání: 2020

Počet stran: 192

ISBN: 978-80-242-6639-8

Hodnocení: 80 %

www.knizniklub.cz


 

PřihlášeníSoutěže

Zrození hrdinů na ostrově Socci

Dobrodružný pohádkový příběh ze současnosti vypráví o zlovolném diktátorovi Pepinovi, který chce ovládnout svět. S pomocí generálů a celého vojska kuje své dobyvatelské plány, vyhlašuje okolním státům a jejich panovníkům válku. Zarazí někdo jeho řádění? Nakladatelství Omar el Karib

Dívka s dýkou v duši a s nožem v ruce

Ožehavé téma incestu tvoří děj psychologického románu Markéty Harasimové. Tato autorka má na svém kontě již pěknou řádku románů cílených zejména na ženy. Jedná se jak o klasické romantické příběhy s prvky erotiky, tak o psychologicky laděné thrillery. Tentokrát zvolila opravdu silný námět. Jedenáctiletou Eriku začne sexuálně zneužívat otec a matka před tím zavírá oči. Dá se žít s touto trýznivou zkušeností? Platí i zde, že zlo plodí další zlo? Nakladatelství MaHa

Rozhovor

Rád se nechám překvapovat, tvrdí herec, šansoniér a filmový historik Jiří Bartoň

Barton rozhovor perexHerectví, zpěv, moderování, besedy, pedagogická činnost… I když Jiří Bartoň vystudoval filmovou a divadelní historii,věnuje se už mnoho let herectví a to nejen v divadlech. Už před časem nastudoval šansonový recitál, objevil s...

Hledat

Videorecenze knih

Láká vás včelařství? Pak si nenechte ujít tuto audioknihu

V nakladatelství Kazda vyšla po knize i audioverze titulu Srdce včely má pět komor s podtitulem Jak jsem se stala včelařkou od autorky Helen Jukes. Nakladatelství Kazda

Čtěte také...

Rožmberkové pod drobnohledem

rozmberkove 200V březnu vyšla v nakladatelství Universum v edici Šlechtické rody příručka Pavla Juříka Rožmberkové s podtitulem První po českém králi. Podíváme se pěkně podrobně na jeden z nejslavnějších českých rodů, jste pro, fandové dějin?

Z archivu...


Literatura

Naučte se díky Zoë žít s ADHD

kralovna chaosu 200Královna chaosu s podtitulem ADHD podle Zoë je název nové knihy, která vyšla v nakladatelství Portál. Její autorkou je Zoë Kessler, která se o ADHD dozvěděla až v pokročilém věku a nyní předává své zkušenosti dále.

Divadlo

Mamma Mia! Další vítězství Heleny Vondráčkové na muzikálové scéně

helena perex1Prozatím poslední muzikálovou rolí Heleny Vondráčkové je Donna v muzikálu Mamma Mia!, který se v Kongresovém centru Praha hraje bezmála rok. Přitom popová diva do něj vstoupila až v sobotu 21. listopadu, co...

Film

Na co jít na Mezipatrech - osobní tipy ředitele

mezipatraUmělecký ředitel Mezipater Aleš Rumpel dává osobní tipy na filmy, které budou promítány v rámci 13. ročníku filmového festivalu Mezipatra, který začíná ve čtvrtek 8. listopadu v Praze.

...