„Semse torchu sdržel na hraňici“

„Semse torchu sdržel na hraňici“

opraski uvodkaHistorie asi nikdy nebyla podávána vtipněji a osobitěji než prostřednictvím projektu Opráski sčeskí historje. Rok 2015 s sebou přinesl kromě jiného i čtvrtou komiksovou knihu Oprásků (omlouvám se, pokud jsem vyskloňovala špatně, psaní specifické češtiny oprásků mi zrovna nejde), která dává do souvislostí život Zikmunda Lucemburského a Jana Husa.

Na opráski jsem narazila náhodou na jejich stránce na Facebooku, ze začátku, se přiznávám, mě nijak zvlášť nezaujaly, číst je pro mě bylo opravdu složité, ale naštěstí jsem jim dala druhou šanci, protože začít den bez ranní dávky oprásků, je velice mrzuté.

O Zikmundovi (tedy Zmikundovi) hovoří autor jako o největším Lucemburkovi. Když si vyhledáte, kde všude panoval a do čeho všeho zasahoval, opravdu toho není málo. V obecném povědomí je ale spíše znám kvůli kostnickému koncilu, na kterém padlo rozhodnutí o upálení Mistra Jana Husa.

V nové knize oprásků, která přináší paralelní životopisy Zmikunda a Huze, můžete najít zajímavé detaily ze životů obou důležitých postav české středověké historie, rodokmeny a samozřejmě připomenutí zásadních událostí tohoto období – papežské schizma, které vyústilo v téměř čtyřletý koncil v Kostnici, který pro některé dopadl dosti fatálně, čtyři artikuly pražské (v knize došlo na artyčoky, nebudu prozrazovat jak), nebo vyhlášení Basilejské kompaktáty.

Jak by to asi vypadalo, kdyby dostal Zmikund šanci dříve? Autor odpovídá: „…dibi to do ruki doztal Zmikund hned skraje, molhi se Prašáci mízto Krna pozmívat Belrínu.“ A jsou tu i další „kdyby“ – Hus nemusel dopadnout, jak dopadnul v Kostnici, kdyby: „…sde neplaťil současní plošní zákas kouřeňí a klepáňí popele do Rína.“

Od nové knihy komiksů můžete čekat spoustu černého humoru a poznání, možná trochu opakování z dějepisu, a pokud tomu propadnete, tak i slušnou závislost. Se stim smiř!

Opraski

Opráski sčeskí historje – Zmikund vs. Huz (Paralenňí žitovopisi)
Autor: jaz
Žánr: komiks
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2015
Počet stran: 64
Hodnocení: 99 %

Zdroj foto: www.kosmas.cz


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Chceme osvěžit zapadlá srdce kapkou poezie

poezie 200KLADNO/ BUŠTĚHRAD – Mám to štěstí, že je mohu řadit mezi své přátele. Je to dvojice, která je ojedinělá v tom, že se jim podařilo spojit dva zdánlivě odlišné žánry – poezii a hudbu, které se k sobě ale báječně hodí. Dělají to takovým způsobem, že...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Čtěte také...

Muzeum slaví – zve na prohlídky zdarma i doprovodný program


muzeum prahy 200Muzeum hlavního města Prahy slaví letos 135 let od svého založení. Při této příležitosti se hlavní budova Muzea otevře 2. října 2016 pro veřejnost zdarma; na návštěvníky bude čekat bohatý program.
Hlavní budova, Na Poříčí 52, ...

Z archivu...


Literatura

Vydejte se za zákulisím Opravdových zločinů

opravdove zlociny 200V nakladatelství CPRess vyšla kniha Opravdové zločiny vycházející ze stejnojmenného oceněného podcastu, za kterým stojí Lucie Bechynková a Barbora Krčmová.

 

...

Divadlo

Bouřlivé léto na Hradě

boure 200Letošní ročník Letních shakespearovských slavností otevře 28. června v Královské zahradě Pražského hradu premiéra Bouře. Magickou komedii plnou lásky, pletich, zázraků i odpuštění režíruje SKUTR. Generálním partnerem je skupina PPF.

...

Film

Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě

holubMožno si myslíte, že už ste videli svoj najabsurdnejší film, ale tento snímok dokáže vyvrátiť celý zmysel absurdity.

...