Čtyřicátá první ochutnávka filmových lahůdek
Banner

Čtyřicátá první ochutnávka filmových lahůdek

Tisk

LFS 200Letní filmová škola pořádá už nějaký ten pátek ochutnávku toho nejlepšího, co filmoví tvůrci vytvořili. Letošní degustační ročník byl už čtyřicátý první a od 24. července do 1. srpna nabídl filmovým fanouškům 237 filmů na 8 promítacích místech.


„Dobří režiséři se vracejí“, i tak by šla uvést sekce Fokus, která se letos zaměřila na Finsko. Jedním z hostů letošní Filmovky byla klíčová postava moderní finské kinematografie, Mika Kaurismäki, který zde v roce 2007 prezentoval svou brazilskou tvorbu. Letos zde uvedl své filmy z 80. let minulého století Vyvrhelové, Rosso a Lhář. V posledně jmenovaném filmu si zahrál jeho mladší bratr Aki, jenž do Uherského Hradiště taktéž v minulosti zavítal. O to, zda Aki před čtyřmi lety příliš nepošramotil rodinnou reputaci, se jeho starší bratr zajímal v rámci diskuze, která se rozvířila po filmu Lhář. Zajímalo jej, zda se Aki v Hradišti choval slušně a tímto dotazem značně pobavil diváky.



Aki Kaurismäki jako zhýralý floutek ve filmu Lhář


Sekce Fokus není jen o jednom režisérovi a finská kinematografie nejsou jen bratři Kaurismäkové. Filmoví diváci měli možnost rozšířit své filmové obzory zhlédnutím průřezu finské kinematografie od jejích němých počátků, jež reprezentoval snímek Ševci z Nummi režiséra Erkkiho Karu z roku 1923, přes období „finského Holywoodu“ (Bílý sob od Erika Blomberga, Čas růží od Rista Jarva nebo třeba Sampo od Alexandra Ptuška). Další samostatnou kapitolou této sekce bylo „Finsko ve válce“ zastoupené filmy Proměněné srdce z dílny režiséra Ilmari Unho, Neznámý voják režírovaný Edvinem Laine. Cti zastoupit současný finský film se dostalo filmům Co děláme pro lásku od Matti Ijäs, Mrzout od Dome Karukosti a dalším.

Diky sekci Inventura se letos oprášily takové poklady, jakými beze sporu jsou filmy Orsona Wellese. Na plátna hradišťských projekčních míst se tak dostali „pánové“ Občan Kane, Pan Arkadin, Cizinec, Macbeth, Othello, Třetí muž. Společnosti jim dělaly Dáma ze Šanghaje, Jana Eyerová, aby všichni společně zakusili Dotek zla, Nutkání a v neposlední řadě se také vydali na Cestu do strachu.


Sto let je úctyhodný věk a zaslouží si náležitou oslavu. A to i v případě, že se jedná o sto let Technicoloru. Oslavy se účastnili Čaroděj ze země Oz (Victor Fleming), Tichý muž (John Ford) a Fantom opery (Arthur Lubin). Kyticí pro oslavence byl Černý narcis (Michael Powell a Emeric Pressburger) a během oslav Zrodila se hvězda (William A. Wellman).



Velkolepá barevná podívaná, toť Čaroděj ze země Oz


Němý film a živá hudba, toť jeden z hlavních taháků Filmovky. Letos na plátně „mlčely“ postavy filmů Alfreda Hitchcocka. Hlasy, tedy spíš tóny místo hlasů propůjčovala postavám filmu Bludiště lásky skupina Carnem. Jeden den večer odehráli koncert a druhý den odpoledne zasedli za nástroje členové Kalle, aby doprovodili film Žena se špatnou pověstí. Příšerný host měl tu čest, že jeho projekci rozezvučel Červen. Na šikmé ploše se kapela Pacov nepohybovala, pouze doprovázela stejnojmenný film.


Půlnoc není během konání Filmovky rozhodně hodinou, kdy se chodí spát. Pokud nemá divák ještě zadek notně otlačený a oči zarudlé a mžourající, tak se může vydat na některý z filmu sekce Půlnoční delikatesy. Letos ho musela dozajista probrat technika devíti sekajících rukou, kterou praktikoval Ninja ve filmu Ninjova nadvláda. Před odchodem do spacáků dále mohli diváci sledovat Splašený vlak Andreje Končalovskiho, kochat se nad hereckými výkony Chucka Norrise ve filmu Delta Force nebo si položit základ na divoké sny či noční můry filmem Texaský masakr motorovou pilou.



Akční scény řízlé inspirací z filmu Flashdance, i tak vládne Ninja


Část sekce Spektrum byla letos vyhrazena Berlínské škole. To, co z ní vzešlo, prezentovaly filmy Les pro stromy Maren Adeové, Hotel Jessicy Hausnerové, Prázdniny Thomase Arslana, Yella Christiana Petzolda a další.


V letošním roce se objevila nová sekce WTH, která si klade za cíl představit divákům specifické téma z filmové teorie. Letošním tématem byla nespolehlivá filmová narace. Tu si mohli diváci vychutnat ve filmech Kabinet doktora Caligariho od Roberta Weine, v japonském snímku Rašómon Akira Kurosawy, v Klubu rváčů od Davida Finchera. Z českých filmů se nespolehlivě vypravuje v Cestě na měsíc Karla Zemana.


Sekce spektrum se zaměřuje i na talentované režiséry. Letos padla volba na Petera Stricklanda, jehož tvorba byla zastoupena snímky Pestrobarvec petrklíčový, Berberian sound studio, Katalin Varga a Bjork: Biophilia live.



Že je zelenina dobrým zdrojem nejen vitaminů, ale i zvuků zjistíte při sledování filmu Berberian sound studio


Filmovka pravidelně loví filmy ve vodách zemí Visegrádu. Z nedalekých luhů a hájů se na plátna hradišťských projekčních míst dostaly snímky Jiřího Weisse Uloupení Československa, Věčná Praha, John Smith se probouzí, Noc a den, Ohnivý rybolov a Stíhač.


Retrospektivní část Visegrádského horizontu zaostřila na snímky Wojciecha Smarzowskiho, konkrétně na Boltec, Svatbu, Dům hrůzy, Růženu a další. Současně byly představeny i novinky z visegrádských luhů a hájů. Českou filmovou tvorbu posledních měsíců zastupovaly snímky Danielův svět Veroniky Liškové, Evangelium podle Brabence Miroslava Janka nebo třeba Kobry a užovky Jana Prušinovského. Ze Slovenska přicestovaly Děti Jaro Vojtka a s nimi snímek Vlna versus břeh Martina Štrby. Z maďarské pusty se do Hradiště dostavila Líza, liščí víla, kterou režíroval Károly Ujj Mészáros. Společnost jí na dlouhé cestě na filmovku dělal Bílý bůh Kornéla Mundrucza. Ten si potykal s „kolegy“ v polském snímku Bohové Lukasze Palkowskiho, aby zjistili, že jejich vztah trefně vystihuje název jiného polského snímku, a to Mezi náma dobrý od Grzegorze Jarzyny. Za zmínku ještě stojí snímek Carte Blanche Jacka Lusinskiho, který byl natočen podle skutečného osudu polského učitele, který jistě dostal a dostane nejednoho diváka.



Film o Líze, liščí víle srší vtipem a hravosti


Prostor na filmovce nedostávají jen ostřílení profíci, své snímky mají možnost divákům představit začínající filmaři. V sekci Studentské filmy byly uvedeny snímky Roberta Hloze, Jakuba Šmída a Víta Zapletala.


Pocty se udílí v sekci Zvláštní uvedení. Během 41. ročníku Filmovky se jich dočkali Mohsen Makhmalbaf (Cyklista, Gabbe, Prezident), Pavel Juráček (Postava k podpírání, Případ pro začínajícího kata), divadlo Na Zábradlí ve snímcích Jan Grossman – žít svůj osud režiséra Aleše Kisila a Zábradlí Olgy Sommerové a dále Palo Bielik (Štyridsaťštyri, Majster kat).


Zpestření filmových lahůdek hudebními a divadelními příchutěmi


Odborníci na stravování doporučují vyvážený a pestrý jídelníček. Organizátoři Filmovky účastníkům taktéž ordinují zpestření víceméně jednotvárné filmové stravy. Rozmanitost se zajišťuje koncerty, divadly, výstavami. A nezapomíná se ani na děti, i pro ně byl zajištěn program, letos poměrně rozsáhlý.


Pro letošní rok zvolili organizátoři Filmovky pro koncerty komornější prostředí nádvoří Jezuitské koleje oproti náměstí, kde se koncerty konaly v minulých letech. V případech, kdy koncertoval Michal Hrůza nebo Zrní, muselo být na nádvoří poněkud těsno. Oproti tomu u děvčat z Tara Fuki nebo dua Kalle komornější prostředí podtrhlo jejich hudbu, kterému velké otevřené prostory nesedí. Obzvlášť intimní atmosféru vykouzlil déšť v případě koncertu Kieslowski. Posluchači „měli štěstí na anděly“ v podobě samotných muzikantů, kteří nabídli suchý azyl na pódiu. Několik nejrychlejších tak mělo možnost užít si koncert v teple reflektorů. Vskutku neopakovatelný zážitek.

LFS


Výše zmíněné přesunutí koncertů z náměstí na kolejní nádvoří nebylo jediným ústupkem z hlučnosti. V minulých letech tepala hudba v tanečních stanech ve Smetanových sadech až do kuropění, a to takříkajíc „na plné koule“. V loňském roce byl nastolen nekompromisní konec hudební produkce s úderem druhé hodiny. Tato skutečnost silně ohrožovala DJs, kterým hrozilo, že je roztančený dav ukamenuje. Pro letošní rok bylo zvoleno menší zlo tiché hudební produkce. Snížené decibely však nic neubraly na chuti účastníků Filmovky kompenzovat celodenní sezení v kině tancem. A tak se zase mnozí dočkali svítání nad Uherským Hradištěm a odchodu na ubikaci za denního světla.


Ach, ty akreditace
5 500 akreditovaných návštěvníků, to je slušná návštěvnost. Pro organizátory možná radost, pro některé účastníky možná trošku problém, neboť ne na každý film se bylo možno dostat z důvodu naplnění kapacity projekčního sálu. A tak postávání ve frontách se nevyhnulo snad nikomu. Daleko horší dilema však mnozí řešili z důvodu nabízené délky akreditace. Jeden, čtyři nebo devět dní a nic jiného, to je systém, který je terčem kritiky nejednoho účastníka Filmovky. A pravděpodobně i důvodem, že si potenciální návštěvníci z blízkého okolí rozmyslí návštěvu. Kdyby existovala možnost akreditovat se na libovolný počet dní a navíc ne po sobě následujících, možná by to návštěvnosti prospělo. Zajet si do Hradiště první víkend a potom třeba na závěrečnou sobotu by diváci ze Zlína, Kroměříže a ostatních nepříliš vzdálených měst nejspíš praktikovali. Možná by stálo za to nad tímto systémem akreditací do budoucích ročníků popřemýšlet a případně odstranit největší vadu na kráse Filmovky.

Zdroj foto: https://www.facebook.com/letnifilmovaskola/timeline
www.lfs.cz 


 

Přihlášení



Anketa

Který kulturní trend vás v poslední době nejvíce zaujal?
 

Vincent a Sien. Příběh lásky slavného malíře a prostitutky

Kdo by neznal slavného malíře Vincenta van Gogha! Kromě svých slavných obrazů vešel ve známost také tím, že si uřízl ucho a rovněž i jeho smrt je opředena tajemstvím. Jeho osobní život nebyl nijak šťastný a tento geniální umělec byl, jak už to tak bývá, tak trochu podivín. Na ženy moc štěstí neměl, a tak se zamiloval do nešťastné prostitutky Sien Hoornik, která to taky rozhodně neměla jednoduché.

Tridsiaty ročník filmového festivalu v Sarajeve

V Sarajeve sa od 16. do 23. augusta uskutočnil najväčší filmový festival v juhovýchodnej Európe a jeden z najväčších filmových festivalov v Európe Sarajevský filmový festival. Predstavitelia občianskeho združenia Obala Art Centar premietli počas tohto týždňa pre divákov viac ako 250 filmov z celého sveta. Z nich sa do súťaže zapojilo 54 filmov v kategóriách hraný, dokumentárny, krátky a študentský film.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Edita Randová. Zpívá v jedenácti jazycích včetně čínštiny

archiv Edita RandováPZpívá široký repertoár po celém světě, a to v jedenácti jazycích. A hudba a zpěv jsou pro ni vším. Přes dvacet let je uměleckou ředitelkou mezinárodního hudebního festivalu Tóny nad městy. A za svoji dlouholetou ...

Chinaski ohlašují největší koncert kariéry. V červnu zahrají open-air pod „lízátky“ v Hradci Králové a na brněnském Velodromu

V prosinci letošního roku uběhne přesně 30 let od chvíle, kdy vyšlo první album skupiny Chinaski. Oslavu 30 let Chinaski oficiálně odstartují prosincovými koncerty v pražské O2 areně. Souběžně s nimi se fanoušci dočkají také speciální narozeni-nové desky nahrané v Rockfieldu. Oslavy tímto ale teprve začnou! Vše totiž vyvr-cholí v roce 2025, kdy se uskuteční vůbec největší koncert v historii kapely.

Čtěte také...

Bulhaři představují svou filmovou tvorbu

bulhari slanchevo200Bulharské filmy téměř neznáme. Do tuzemských kin se jeden takový naposledy dostal před více než deseti lety (Dopis do Ameriky), v poslední době se bulharské tvorby občas dotkne televizní Cinemax (Tilt, Ten...


Divadlo

Pohádka O Človíčkovi akrobatickými kousky pořádně rozvibruje bránici

O clovickovi 200Městské divadlo Zlín razí heslo „děti do divadla patří“, a tak se první letošní premiéra, která se konala 20. ledna 2013, týkala především dětských diváků. Ti měli tu čest spatřit první uvedení pohádky O...

Film

Animovaný film ve virtuální realitě TMÁNÍ režiséra Ondřeje Moravce, producentky Hany Blaha Šilarové a výtvarnice Báry Anny Stejskalové získal nominaci na cenu Český lev za rok 2022

tmani 200Do nového roku vkročil tým projektu Tmání velmi šťastně. Snímek získal 16. 1. nominaci na cenu Český lev v kategorii nejlepší animovaný film.

...