Hobit – neočekávaná cesta aneb Kdy už s ním konečně skončíme?

Hobit – neočekávaná cesta aneb Kdy už s ním konečně skončíme?

hobit neocekavaa cesta jackson tolkienDo našich kin přichází americký film, „Hobit: Neočekávaná cesta“. Je prvním dílem trilogie režiséra Petera Jacksona, natočené podle fantasy románu britského spisovatele J. R. R. Tolkiena z roku 1937 - Hobit. První díl už má za sebou premiéru na Novém Zélandu, kde se natáčel, a v těchto dnech ho čeká česká premiéra. Jestliže jsme nevěděli, co bylo před „Pánem prstenů“, pak tento hobití film dějově předchází Tolkienovu dílu „Pán prstenů“, na jehož základě režisér Peter Jackson před 10 lety natočil tři oscarové snímky, které patří k nejvýdělečnějším filmům v historii.

V těchto dnech můžeme film, na který jsme připravili bombastickou reklamu ve stylu velkoplošných plakátů, které jsme všude navěsili, kam se naše oči podívají, navštívit. Po dlouhých přípravách tým okolo Petera Jacksona opět zfilmoval neuvěřitelný svět stvořený spisovatelem J. R. R. Tolkienem. Na cestě mladého hobita Bilbo Pytlíka (Martin Freeman) opět doprovodí Gandalf (Ian McKellen), Glum (Andry Serkis) i další spousta postav ze světa Středozemě. Jsme tak pozváni na návštěvu do Středozemě, kde jako čarodějové, trpaslíci, hobiti, elfové, lidé, skřeti a další fantastické bytosti soupeříme o osud světa.

Z obsahu filmu

Ústřední postava Bilbo Pytlík je hobit, který se těší z pohodlného a skromného života a jen zřídkakdy putuje dále než do své spižírny ve Dně pytle. Jeho spokojené bytí je však narušeno, když se jednoho dne u jeho prahu objeví čaroděj Gandalf v doprovodu třinácti trpaslíků a vezmou ho s sebou na neočekávanou cestu. Ve filmu sledujeme epickou fantastickou cestu Bilba (Martin Freeman), jejímž cílem je znovu si nárokovat ztracené trpasličí království Erebor a zlatý poklad, o které hobity připravil drak Šmak. Díky čaroději Gandalfu Šedému se Bilbo ocitne ve společnosti trpaslíků s legendárním bojovníkem Thorinem v čele. Jejich cesta je zavede do divočiny, přes tajemné země, kde se to hemží zlobry a skřety, smrtelnými obřími pavouky a kouzelníky.

hobit neocekavana cesta jackson tolkien

Setkání s Glumem

Ačkoli cíl jejich cesty – Osamělá Hora - leží na východě, musí se nejprve dostat z jeskynního systému, kde se Bilbo ztratí a narazí na někoho, kdo mu navždy změní život... na Gluma. Tady, sám s Glumem, na břehu podzemního jezera, skromný Bilbo Pytlík objeví nejen hloubku lstivosti i odvahy, která překvapí i jeho samotného, ale také získá do svého vlastnictví Glumův prsten „miláška“, jenž skýtá nečekané a užitečné možnosti.

Glum byl podle všeho kdysi také hobitem, ale měl u sebe něco, co mu dávalo dlouhověkost a zároveň jej to ničilo. Měl prsten, který mu umožňoval stát se neviditelným. Po hádankách ve tmě, při kterých jde Bilbovi o život, a útěku před Glumem objeví Bilbo tajemství prstenu, nebo si to alespoň myslí. Trpaslíci mají jednu vrozenou vlastnost, přímo milují zlato a drahokamy, odmítají oprávněný nárok … nechtějí se vzdát ničeho ze svého pokladu. A jak je to dál? To je už na vás…

hobit-neocekavana-cesta-3

Dejme pochvalu Bilbovi

Když čaroděj Gandalf, který proti vůli Bilba přivede do jeho nory (hobiti bydlí většinou ve velkých podzemních norách a Bilbo jako relativně zámožný hobit vlastní jednu z nejlepších) společenství trpaslíků, navíc označí Bilba za vynikajícího lupiče, můžeme si hned začít užívat herecký um Martina Freemana. Mezi všemi těmi příšerkami ho můžeme považovat za skutečně dokonalého „Herce“, známého z televizních seriálů Kancl nebo Sherlock, jehož dokonalý Bilbo nám neodpírá naivní údiv, ustrašené kiksy a suchý humor. Hraje totiž Bilba "okouzlujícím a účinným způsobem". Na ostatní příšery se vůbec dívat nedá. A ženy? Objevila se první až po 90 minutách filmu (krásná blondýna Lóriena). Hrůza!! No, proti gustu žádný dišputát. Ani mrňavoučká „love story“ se nekoná! A při nekonečných bitvách? To jsem dřímala a odpočívala od těch realistických výjevů - utržené hlavy i ruce.

Proč jsme natáčeli na Novém Zélandu?

Natáčení bylo odstartováno na první jarní den, 21. března 2011 na Novém Zélandu, takže alespoň my, kteří jsme jej ještě v životě nenavštívili ani nikdy nenavštíví, se můžeme přenádhernou krajinou této země pokochat. První část natáčení probíhala ve studiu, kde se točilo přesně 110 dnů. Na podzim roku 2011 se pak dalších 7 týdnů točilo v exteriéru.

Splnil film naše očekávání?

Nevíme to ještě přesně, ale už zahraniční kritici byli dlouho očekávaným filmem „Hobit: Neočekávaná cesta“ rozčarováni zejména způsobem, jakým se využívá 3D technologie, navíc jej označili za nudný a zbytečně podrobný. Jasně, s promítací dobou dvě hodiny a padesát minut, musíme považovat film za příliš dlouhý, zejména je-li děj natahovaný zbytečně o dlouhé a nekonečné bitvy. Fanoušci Tolkienových knih budou jistě tenhle film milovat, je sice "ambiciózně epický a vizuálně vynalézavý ", ale není ani tak pohlcující ani vyvolávající nadšení srovnatelné s prvním dílem trilogie „Pán prstenů“.

hobit-neocekavana-cesta-2

Pár slov o díle J. R. R. Tolkiena

Hobit aneb cesta tam a zase zpátky (v anglickém originálu The Hobbit, or There and Back Again) je dobrodružná kniha J. R. R. Tolkiena, která byla vydána 21. září 1937. Vznikla původně jako vedlejší produkt autorem vytvářených legend fiktivní země Středozemě. Obrovský úspěch knihy přiměl autora k sepsání jejího monumentálního pokračování pod názvem Pán prstenů. V češtině vyšla poprvé v roce 1979 v překladu Františka Vrby.

Kniha je sice určena pro dětské čtenáře, ale zároveň zapadá do autorem budované sítě příběhů a legend. Velmi rozsáhle popisuje především reálie Středozemě a díky tomu se lze do příběhu opravdu ponořit. Tolkien svým dílem stvořil skutečný svět, postavy v příběhu neustále narážejí na minulost Středozemě, na věci, které se staly tak dávno, že si je již nikdo nepamatuje a přesto zasahují do jejich současnosti. Světem a příběhy se inspirovalo mnoho dalších děl, ať už literárních a filmových nebo počítačových her.

Už jsme Hobita natočili v Praze i jinde

Vůbec první filmová adaptace Hobita vznikla v roce 1966 v Praze. Jednalo se o krátký animovaný film, jehož režie se ujal Gene Deitch, animátor a režisér žijící v Praze od roku 1959. Producentem filmu byl Oscarem oceněný William Snyder a výtvarníkem filmu Adolf Born. William Snyder byl vlastníkem práv na zfilmování Hobita, ale z finančních důvodů se mu nedařilo splnit základní podmínku pro udržení těchto práv, tedy natočení filmu do poloviny roku 1966. Nakonec využil svých kontaktů v tehdejším Československu, kde se natáčela celá řada animovaných seriálů pro velká hollywoodská studia (např. i Tom a Jerry) a oslovil Deitche s nabídkou na spolupráci. Deitch s Adolfem Bornem rychle natočili krátký dvanáctiminutový animovaný film („The Hobit – Never released 1966 animation“), který Snyder v termínu promítl v New Yorku. Práva na zfilmování mu byla prodloužena. V roce 1967 začal znovu uvažovat o natočení celovečerního animovaného filmu Hobit a tentokrát požádal o spolupráci Jiřího Trnku. Trnka nakreslil pro film několik návrhů postav, ale v roce 1969 zemřel a dílo nestačil dokončit. Snyder práva na Hobita nakonec prodal. V roce 1977 natočili ve Spojených státech amerických ve společnosti Rankin/Bass Productions, Inc. animovaný film The Hobbit o délce 78 minut.

Světová premiéra filmu Hobit: Neočekávaná cesta se uskutečnila na Novém Zélandu 28. října 2012, ve wellingtonském kině, dva týdny před oficiálním uvedením filmu, které je plánováno na 14. prosince 2012.

hobit-neocekavana-cesta-plakat

Na další díly máme zaděláno!?

Po zhlédnutí filmu pochopíme, že je zaděláno na další díl „Hobit – Tam a zase zpátky“. Skutečně úderný název! Datum jeho premiéry v Česku bylo již oznámeno - 13. prosince 2013. Považovali jsme to již za oficiální zprávu, ale nastala změna, ze dvou Hobitů budeme mít tři a my nemáme jinou možnost, než jásat, případně nejásat, nad dalším trojitým návratem do Středozemě!? Když Peter Jackson ohlásil, že poslední část připravovaného Hobita rozpůlí na dvě části, mnohým filmovým fanouškům srdce zaplesalo. Trilogie tak kromě základního prazdroje „Pána prstenů“ vychází i z dalších Tolkienových děl jako Nedokončené příběhy, Silmarillion a z různých dodatků ke knihám. Navíc Jackson a spol. se snažili filmy provázat s původní prstenovskou trilogií, aby mohli představit úplně nové zápletky a postavy.

Spekulujme, o čem asi budou?

Pokud má tedy první díl podtitul Neočekávaná cesta, která značí začátek příběhu, a druhý díl Tam a zase zpátky“„, který odkazuje k samotnému závěru, a který režisér rozdělil na dva díly, pak nově ohlášený díl (prostřední) v "hobití" hierarchii se bude jmenovat The Hobbit: The Desolation Of Smaug (volně přeloženo - "Šmakova pustina"). Završení trilogie se my, hobití fanoušci, dočkáme už 18. července 2014. Důvod kratší mezery? Společnost Warner Bross si zřejmě potřebuje zajistit větší tržby v letní sezóně. První díl – „Hobit – Neočekávaná cesta“ vrcholí hádankami ve tmě, kde se proti sobě utkají Bilbo a Glum, ve druhém díle se pravděpodobně soustředíme na souboj s drakem Šmakem, který Jezerní město sužuje. Třetí díl (snad) budeme zaměřovat na bitvu pěti armád a navážeme na Společenství prstenu. No, máme se na co těšit?!

Přehled premiér

Premiéra 1. dílu v ČR: 13. prosince 2012
Premiéra 2. dílu v ČR: 13. prosince 2013
Premiéra 3. dílu v ČR: 17. července 2014

The Hobbit: Neočekávaná cesta
USA / Nový Zéland -- 2012
Režisér: Peter Jackson
Premiéra: 13. prosince 12. 2012
Hrají: Martin Freeman, Stephen Hunter, Peter Hambleton, Eric Vespe, Ian McKellen, James Nesbitt, Jeffrey Thomas, John Callen, Graham McTavish, Mark Hadlow, Richard Armitage, Orlando Bloom, Cate Blanchett, Elijah Wood, Andy Serkis, Hugo Weaving, Christopher Lee, Lee Pace, Dean O’Gorman, Aidan Turner, Ian Holm, Evangeline Lilly
Stopáž: 2 hodiny 50 minut
Formát: 2D, 3D, dabing
Žánr: dobrodružná fantazie
Hodnocení: 40 %

Zdroj foto: Warner Bros


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Igor Bareš: Snažím se posluchačům předat ty správné emoce

Bares 200Uznávaný herec Igor Bareš se věnuje čtení rozhlasových pořadů a audioknih už dlouhá léta. S nakladatelstvím OneHotBook spolupracoval na příbězích Žena v kleci, Chatrč, Poslední Laponec a dalších titulech. O tom, co práce na audioknihách obnáší a co h...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Gambler, kterého nezajímá výhra, ale prohra

gambler 200Film The Gambler (2014) je velmi zajímavé a přitom vtipné drama o hazardérovi (hraje Mark Wahlberg), který pořád hraje i když mu to očividně moc nejde. Hraje každý den, za velké peníze, nedá si přitom pokoj i když dluží spousty peněz a začíná mu j...


Literatura

Dopisy Kafkovi

200litDopisy Kafkovi Ireny Obermannové mi opravdu hodně potrápily mysl. Zpočátku jsem nevěděla, jak se k obsahu postavit. Nechápala jsem souvislosti a snažila jsem se vpravit do děje, ale moc mi to nešlo. Ale potom jsem si nechala text volně plynout do mozkový...

Divadlo

Ústecké baletní úlety

LBperexSólista ústeckého baletního souboru Severočeského divadla opery a baletu Vladimír Gončarov má na svém kontě již pěknou řádku hlavních mužských rolí v nejrůznějších baletních kusech. Nedávno učinil odklon ze zaběhnutých ste...

Film

Nedotknutelné něžnosti ovládly francouzské kino

altV lidském životě lze nalézt spoustu zátěžových situací na hranici snesitelnosti, ať již se týkají vlastních nesnází (zvláště závislosti na cizí péči) nebo obrazné i doslovné ztráty těch nejbližších, to jest v první řadě partnera či dětí. Tato traumata prozko...