Filmový ráj otevře své brány již po třicáté osmé

Filmový ráj otevře své brány již po třicáté osmé

Tisk

altO tom, že občas se může vyskytnout peklo na zemi, netřeba pochybovat. Zda je však na zemi ráj, nad tím by se musel nejeden zamyslet. Skalní filmový fanoušek to však rozhodně nebude, neboť ten o jednom filmovém ráji ví. Pravda, otvírá své brány jen na pár dní jednou do roka, ale těch pár dní stojí za to. Kde se filmový ráj nachází? V Uherském Hradišti. A kdy své brány otevírá? 21. – 28. července 2012.

 

Na co se mohou filmoví fanoušci těšit? Kostra Letní filmové školy zůstává neměnná, filmy jsou uspořádány do šesti sekcí. První z nich je sekce Fokus, kterou pořadatelé definují jako „hlubší pohled do historie, vývoje a tendencí konkrétní národní kinematografie“. Pro letošní rok byla  zvolena kinematografii maďarská. Ze země rozlehlých pust a pikantních uzenin přicestuje i jedna z osobností, kterou se rozhodli pořadatelé LFŠ ocenit, a to István Szabó.

Sekce Inventura si klade za cíl dostat filmy z archívů zpět na plátna kin, oprášit stará díla a předložit je divákovi. Letos se bude inventarizovat dílo Davida Leana, jednoho z filmových velikánů. A dále se na plátnech kin ve filmovém ráji znovupromítnou filmy signatářů Oberhausenského manifestu, což je výrazný mezník ve vývoji německé kinematografie v poválečném Německu.

Specifický žánr tvoří blaxploitation filmy, tj. filmy s černošskými herci, točené pro černošské publikum. Nechť se potenciální divák nenechá odradit, že filmy této sekce budou začínat o půlnoci. Určitě se vyplatí dát si dvojitou dávku kávy či jiného životabudiče, neboť se bude jednat o „černé filmové perly“. A vůbec nemusí panovat obavy ze skutečnosti, že se bude jednat o díla z béčkové kategorie, protože i v této kategorii lze nalézt skvosty.

Svou vlastní sekci mají filmy zemí bývalé visegrádské čtyřky, která se nazývá Visegrádský horizont. Prostor zde dostávají významní tvůrci, významná díla, která zaznamenala úspěch.

Asociace českých filmových klubů je významným distributorem, proto mívají účastníci „filmovky“ šanci vidět filmy, které teprve půjdou do distribuce v předpremiérách, nebo se mohou zúčastnit jejich premiéry. Tak mohou účastníci LFŠ v sekci AČFK uvádí získat náskok před běžným filmovým fanouškem a spatřit některé ze snímků dříve než on.A pokud některé filmové dílko nezapadá do výše uvedených kategorií, vstoupí na filmové plátno v rámci sekce Zvláštní uvedení.

Perličkou, která nechybí v žádném ročníku je uvedení němých filmů, které doprovází živá hudba. Letos volba padla na tvorbu amerického komika Harolda Lloyda. Dílo legendárního komika přijede představit jeho vnučka Suzanne Lloydová.

alt

Letní filmová škola, toť nejen božská podívaná, ale i rajská hudba. Příležitostí, kdy se z diváka může stát posluchač, bude nemálo. V pomyslné Evy se ve filmovém ráji promění Iva Bittová, Lenka Dusilová nebo Monika Načeva. Odpočinout nejedněm unaveným očím dají a zapojí do akce především uši také Midi lidi, Traband, Bratři Orfové a další. Klub Mír se tak stane opět tepajícím nočním srdcem Uherského Hradiště.

Výraz škola v názvu filmové přehlídky napovídá, že vzdělávání účastníků je jednou z priorit, že pořadatelům kráčí mimo jiné o to, aby si diváci rozšiřovali obzory v oblasti filmové tvorby a všeho, co s ní více či méně souvisí. Workshopy, diskuse s filmovými tvůrci či podobné akce nebudou chybět ani letos. Odborný program se zaměří na „projekci monumentálního patnáctidílného projektu Příběh filmu: Odysea (The Story of Film: An Odyssey) ve kterém britský filmový historik Mark Cousins zevrubně mapuje historii filmu od bratří Lumiérů po Guse van Santa“, jak prezentují organizátoři na webu LFŠ.

Spojení léta a prázdnin s pojmem škola může v nejednom vyvolat lehkou či těžkou nevoli. Pokud však před slovo škola přidáte Letní filmová, vězte, že se jedná o záruku několika smysluplně a především příjemně strávených letních dní. Navíc, chcete-li okusit na vlastní kůži filmový ráj, přijeďte, bude to boží. Ostatně jako každý předchozí ročník.

Název akce: Letní filmová škola
Datum a místo konání: 21. – 28. Července 2012, Uherské Hradiště
Pořadatel: Asociace českých filmových klubů


Zdroj foto: http://www.lfs.cz/vizual.htm


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Ladislav von Kokesch připravuje poctu Jiřímu Šlitrovi

lada kokes perexMuzikant Láďa Kokeš dělá radost posluchačům všech věkových skupin. Srdcem i duší miluje hudbu 20. a 30.let a svou vizáží jako by vypadl z nějakého parádního prvorepublikového večírku....

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Do kina Ponrepo přicházejí slavné dokumenty Tráva a Čang

trava cang 200Pražské kino Ponrepo, studnice nedávných, dávných i pradávných filmů, otevírá nový cyklus nazvaný vizuální antropologie. Hodlá v něm představit proslulé dokumenty o zvycích a obyčejích exotických národů, přinášející svědectv...


Literatura

Švadlena z Dachau – příběh, který vás chytí za srdce

svadlena perexUž jen ten název. Hned si myslíte, že víte, kdy a kde se bude příběh odehrávat. Už jste mohli číst mnoho knih, které v sobě nesly příběhy lidí z koncentračních táborů. Stránky plné vězňů, bestiálních trýznitelů, doktorů, kteří se snažili v tě...

Divadlo

Mezi námi děvčaty

Mezi nami devcaty 200V dubnu tohoto roku se na prknech Komorní Fidlovačky uskutečnila již stá repríza autorského debutu irské dramatičky a zároveň také herečky Elaine Murphyové. Slavnostní kulatou reprízu Little Gem si nenechala ujít ani samotná...

Film

Iron Sky nad námi

altPíše se rok 2018, od konce druhé světové války, kdy německá Třetí říše skončila v nedozírném spáleništi, uplynuly tři čtvrtiny století a nikdo netuší, že z odvrácené strany Měsíce chystají tam usazení nacisti odvetnou akci. Je zbytečné řešit, jak se tam dostali...