Halloweenská noc patřila ve Zlíně premiéře hry Kráska z Leenane
Banner

Halloweenská noc patřila ve Zlíně premiéře hry Kráska z Leenane

Tisk

kraska200Městské divadlo Zlín se rozhodlo právě na Halloweenský večer, 31. října, uvést tragikomedii irského autora Martina McDonagha Kráska z Leenane. Jak se povedlo převést tuto trýznivou hru, nabitou referencemi na nelehký život v zapadlém Irsku, na zlínská divadelní prkna, se dozvíte v této recenzi.

 


Martin McDonagh (*1970) je britský dramatik a filmový režisér irského původu. Zajímavostí je fakt, že Kráska z Leenane (The Beauty Queen of Leenane) je jeho prvotinou (1996), za kterou dostal řadu ocenění.
Kráska pojednává o čtyřicetileté Maureen, která žije se svou sedmdesátiletou despotickou matkou Mag v jedné domácnosti. Maureen touží po změně života, potkává Pata Dooleyho a doufá, že se její život obrátí k lepšímu.
Plejáda nenápadných a nevtíravých předvedení irských stereotypů zde samozřejmě měla své zastoupení – ať šlo o nepřívětivé počasí, opakující se klasickou stravu (brambory), migraci za prací a za lepším životem (Tohle je Irsko. Všichni odcházejí.), nedůvěra v policejní složky a komplikované rodinné vztahy.
Plakát na hru mi přišel velmi zavádějící – je na něm malá holčička v bílých šatech. Nevím, jestli to potenciálnímu divákovi napoví, o čem by dílo mělo být, nebo ho taková vágní představa rovnou neodradí.
Rozmístění jeviště bylo na jedničku s hvězdičkou;  rodinný dům, který  evokoval náhrobek a na kterém byl nápis: Kéž jsi v nebi o půl hodiny dřív, než ďábel zjistí, že je po tobě. Výborná byla i hra světel, horší to však bylo s hudebním podkresem, který mě jen a pouze iritoval.

kraska-z-leenane-06


Kráska je hereckým koncertem pro čtyři herce a tudíž si myslím, že komornější prostředí by nebylo na škodu a dalo by smyslu hry i jejímu závěru větší sílu a dopad. Neuškodilo by ani snížení stopáže ze dvou hodin dvaceti minut o několik minutek, jelikož zápletka je třeskutě jednoduchá.
Musím pochválit herecké výkony, všichni čtyři do toho šli naplno a vydali ze sebe maximum. Tamara Kotrbová jako titulní hrdinka rozhodně neměla jednoduchou úlohu, ale zhostila se jí na výbornou. Mag v podání Mileny Marcilisové byla vyobrazena tak bravurně, až myslím, že vadila všem divákům v sále. Pavel Vacek si roli fraškovitého Raye připasoval na tělo a nejistý Gustav Řezníček vypadal taktéž velmi přesvědčivě. Po herecké stránce není prostě co vytknout.
Nemůžu říct, že by Kráska byla špatná hra, nebo špatně zahraná. Jak zbožňuju irskou kulturu a literaturu (Wilde, Synge, Behan), tak mi tato hra prostě a jednoduše nesedla. Možná za to může dobrý vztah s mou maminkou, ale příběh mi přišel jednoduchý a zakončení bylo až nepříjemné. V roli objektivního recenzenta jsem však nucena hodnotit 90 %.

kraska-z-leenane-08

 

 


Název představení: Kráska z Leenane
Autor: Martin McDonagh
Žánr: tragikomedie
Uvádí: Městské divadlo Zlín
Režie: Konrád Popel
Překlad: Lenka Kapsová
Dramaturgie: Kateřina Menclerová
Scéna a kostýmy: Jan Štěpánek
Hudba: Martin Peřina
Hrají: Tamara Kotrbová (Maureen Folanová), Milena Marcilisová (Mag Folanová), Gustav Řezníček (Pat Dooley), Pavel Vacek (Ray Dooley)
Premiéra: 31. 10. 2015
Hodnocení: 90 %
Zdroj foto: divadlozlin.cz


 

Přihlášení



Detaily jsou sugestivním románem – o lidech kteří utvářejí naši osobnost jen tím, že projdou naším životem

Kdesi v bezčasí Stockholmu se zmítá žena v horečce, která probouzí její paměť a z té se vynořují vzpomínky: na vztah s ženou, z níž se později stane celebrita, na excentrickou spolubydlící z univerzitních let, rozervaného bohéma, s nímž prožila románek, nebo na křehkou, traumatizovanou Birgitte. Vyprávění skládá do čtyř portrétů složených ze zdánlivě nedůležitých detailů a prostřednictvím nich nám vypráví o sobě samé.

Skrytý ráj. Fulviova poslední kniha o inkvizičních procesech v 17. století

Román Skrytý ráj mě opravdu zasáhl. Autora jsem doposud neznala, ale byla jsem velmi příjemně překvapena. Přestože má kniha 440 stránek, přečetla jsem ji za tři večery a četla dlouho do noci. Od napínavého příběhu této, skoro by se dalo říct, historické detektivky, se nebudete moct odtrhnout. Přenesme se teď společně do 17. století, doby nejtvrdších inkvizičních procesů.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

,,Nezáleží na tom, kdo je má matka, či otec. Záleží na tom, kdo jsem já!“

vero200Mám pocit, že ji znám celý život. A přitom jsem ji poznala až nedávno, když jsem četla její knihu. Dlouho bych mohla mluvit o pocitech, které mě provázely, když jsem tuhle knihu četla. Byla jsem smutná, zhnusená, otřesená, plakala jsem, taky jsem se ale s...

Winterberg: nový projekt kolem Jaroslava Rudiše

Winterberg je nový hudebně-literární projekt, ve kterém se sešli Jaroslav Rudiš, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth, spoluhráči z kapely Kafka Band. Společně složili a natočili několik písní inspirovaných Rudišovým románem Winterbergova poslední cesta, který právě vychází v anglickém překladu Kris Best v nakladatelství Jantar Publishing. Táhlá, silně atmosférická skladba The Beautiful Landscape je prvním singlem trojice, pojmenované po Winterbergovi, hlavní postavě cenami ověnčené knihy.

Čtěte také...

První rande v Městském divadle v Brně

první rande perexNe, to není nějaká schůzka v divadle. Tak se jmenuje muzikálová komedie Alana Zachary, Michaela Weinera a Augustina Winsberga, která měla světovou premiéru v USA v roce 2012.. Tento typ příběhu je opravdu v dnešní době víc jak akt...


Divadlo

Mohou se ženy vyrovnat s následky války?

Trojanky perexTrójské ženy žily deset let uvězněny ve zdech opevněného města. Pak jsou hradby zbořeny. Ony ale svobodu nezískají, místo ní přichází nové vězení – jsou vytrženy ze svých domovů a vrženy do kultury, jejímž jazykem nemluví.

Film

Tip na komedii: Vezmi mě na Měsíc

vezmi-me-na-mesic200Od 11. července můžete vyrazit do kina na film Vezmi mě na Měsíc.

 

...