Osmý ročník Pernštejnlove startuje předprodej a láká na Robina Ferra nebo Válku Roseových v podání Divadla Tramtarie

Osmý ročník Pernštejnlove startuje předprodej a láká na Robina Ferra nebo Válku Roseových v podání Divadla Tramtarie

Tisk

pernstejnlove-200Na pět červencových dnů od 25. do 29. července se Zámek Pardubice a jeho nádvoří, parkán i valy stanou dějištěm 8. ročníku divadelního festivalu pod širým nebem Pernštejnlove. I letos láká na řadu kvalitních divadelních představení, které spojuje téma lásky. Do Pardubic zamíří divadelníci z jedenácti souborů z celé republiky. Diváci se mohou těšit na komedie, muzikál, thriller nebo akrobacii. Součástí akce jsou koncerty v parkánu i rodinná sobota s legendárním Divadlem Drak. Festival zahájí představení Umění vraždy v podání Indigo company. Předprodej vstupenek začíná v pondělí 15. května v 15 hodin.

„Myslíme na všechny diváky. Na náročné znalce divadla, ale i na ty, kteří si chtějí zasmát, odpočinout si a nechat se unést festivalovou atmosférou... Máme v programu i tituly pro celou rodinu. Téma lásky všechno propojuje vážně i nevážně, tak jak to k horkým letním nocím patří,“ uvedla dramaturgyně festivalu Kateřina Fikejzová Prouzová.

Mezi letošními hvězdami Pernštejnlove zazáří Robin Ferro z vyhlášeného Divadla Mír, který se představí v roli anděla (!) v autistickém leporelu s příchutí francouzského kabaretu Plavat v jezeře ostravského divadla Studio G.

Pernstejnlove Plavat v jezeře

Velkým lákadlem bude divadelní adaptace slavné komedie Válka Roseových, se kterou do Pardubic přijíždí oblíbené olomoucké Divadlo Tramtarie.

Pernstejnlove Válka Roseových

Řadu příznivců si jistě najde i pražské Divadlo v Řeznické, které do Pardubic vyšle Kateřinu Macháčkovou ve strhujícím monodramatu Show Dr. Ruth. Životopisná hra Marka St. Germaina vypráví příběh ženy, která přežila holocaust a stala se nejslavnější americkou sexuální terapeutkou. První festivalový den pak ovládne soubor Indigo Company s komediálním thrillerem Umění vraždy. Divácky úspěšná komedie si klade otázky, čím vším je ovlivněn úspěch, jak se vyrovnat s odmítnutím a co jsme ochotni obětovat pro vlastní slávu.

Pernstejnlove - Show dr Ruth

„Divadelní festival Pernštejnlove je vrcholem letního kulturního programu na pardubickém zámku. Atmosféra divadelních večerů uprostřed renesanční památky působí magicky, a to nejen na diváky, ale také na přijíždějící soubory,“ říká Tomáš Libánek, ředitel Východočeského muzea v Pardubicích, které festival společně se spolkem NaEx pořádá.

Osmý ročník Pernštejnlove také nabídne hned dvě akrobatická představení. Na zrekonstruovaném malém nádvoří pardubického zámku budou diváky ze sedadel zvedat soubor Squadra Sua se svou pouliční rodinnou klauniádou Happy Hour a dvojice Koťátko zkázy s novinkou Třeba to vyjde. Tento soubor v minulosti na festivalu diváky překvapil jako host v představení ukrytém pod názvem Rande naslepo. Ani letos diváci nepřijdou o zážitek, vydat se na představení, o kterém nic netuší – čeká je tentokrát v pátek 28. července v šapitó na zámeckých valech.

Pernštejnlove 1

Na Pernštejnlove zvou pořadatelé pravidelně také špičkové tuzemské amatérské soubory. Mezi takové patří i DK Jirásek z České Lípy, který se tentokrát představí s hořkou komedií o alkoholu, umění a životě Maude, Lionel a prst Jacksona Pollocka, a také brněnský soubor Divadlo Stodola s grandiózním minimuzikálem Jedno jaro v Paříži aneb Krvavá Henrieta.

Pernštejnlove vedle oficiálního programu láká na řadu doprovodných akcí. Vždy po skončení divadla na hlavním programu začne v parkánu koncert zajímavé osobnosti (nejen) tuzemské hudební scény. Letos se představí hvězdný písničkář James Harries, talentovaná ostravská hudebnice Nika, harmonikářka Jana Vébrová nebo písničkářka Andrea Šulcová s klavíristou Vítem Křišťanem.

V sobotu dopoledne by na pardubický zámek měly dorazit rodiny s dětmi, v šapitó se totiž se svou česko-ukrajinskou pohádkou Červená karkulka představí legendární královéhradecké Divadlo Drak. Tečku za Pernštejnlove 2023 napíše talentovaný soubor Ductus Deferens s půlnoční námořnickou czenglish komedií Drým Džurny.

Vstupenky jsou v prodeji od 15. května přes web www.pernstejnlove.cz. K dispozici jsou permanentky na odpolední i večerní představení i vstupenky na jednotlivé divadelní hry.

Festival Pernštejnlove pořádají Východočeské muzeum v Pardubicích ve spolupráci se sdružením NaEx. Záštitu nad akcí převzali senátorka Miluše Horská, náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, náměstkyně primátora města Pardubic Jiřina Klčová.

HLAVNÍ PROGRAM 2023

úterý 25. 7. 2023, 21:00 / velké nádvoří
Indigo Company, Praha / Umění vraždy
Komediální thriller překvapuje nečekanými zvraty v ději.

středa 26. 7. 2023, 18:00 / malé nádvoří
Squadra Sua, Praha / Happy Hour
Rodinné pouliční představení na způsob grotesky marinované v klauniádě.

středa 26. 7. 2023, 21:00 / velké nádvoří
Studio G, Ostrava / Plavat v jezeře
Autistické leporelo s příchutí francouzského kabaretu.

čtvrtek 27. 7. 2023, 18:00 / šapitó
DK Jirásek, Česká Lípa / Maude, Lionel a prst Jacksona Pollocka
Hořká komedie o alkoholu, umění a životě.

čtvrtek 27. 7. 2023, 21:00 / velké nádvoří
Divadlo v Řeznické / Show Dr. Ruth
Kateřina Macháčková v životopisné hře jako průkopnice sexuální terapie Karola Ruth Siegel.

pátek 28. 7., 18:00 / šapitó
Rande naslepo
Po čtvrté nabízíme divákům absolutní překvapení. Nikde se nedozví, na co si koupili své vstupenky.

pátek 28. 7., 21:00 / velké nádvoří
Divadlo Tramtarie, Olomouc / Válka Roseových
Zběsilá černo-černá komedie a divadelní adaptace kultovní filmové komedie

sobota 29. 7., 18:00 / malé nádvoří
Koťátko zkázy / Třeba to vyjde
Mohou nám v životě pomoci motivační knihy, videa, citáty? Nebo je lepší upr*elismus?

sobota 29. 7., 21:00 / velké nádvoří
Divadlo Stodola, Brno / Jedno jaro v Paříži aneb Krvavá Henrieta
Grandiózní minimuzikál je příběhem lásky a vraždy z dob, kdy Evropa tančila valčík.

DOPROVODNÝ PROGRAM 2023

Písničkářská scéna v parkánu
Úterý 25.7., 22:30 – James Harries (uznávaný anglický písničkář, který žije v Praze, dorazí s novou deskou Hiraeth)
Středa 26.7., 22:30 – Nika (talentovaná ostravská písničkářka skládá dechberoucí písně postavené na klavíru)
Čtvrtek 27.7., 22:30 – Andrea Šulcová a Vít Křišťan (debutová country-blues-jazzová deska Opportunities patří k událostem roku 2022)
Pátek 28.7., 22:30 – Jana Vébrová (s novou deskou, kterou vydala po 16 letech, přijíždí osobitá zpěvačka a akordeonistka)
Sobota 29.7., 22:30 – Sísa nebo Libuna (začínající pražská indie rocková kapela)

Úterý 25. 7., 20:30 / parkán
Václav Bartoš / Školní výlet
Fenomenální legrácka, aneb v hlavních rolích piksla pastelek a kámen.

Sobota 29. 7., 10:00 / šapito
Divadlo Drak / Červená Karkulka
Česko-ukrajinská inscenace klasické pohádky, která je dobře známá dětem i dospělým v obou zemích. Pro diváky od 3 let.

Sobota 29. 7., 24:00 / malé nádvoří
Ductus Deferens / Drým džurny
Námořnická Czenglish komedie o plavbě za americkým snem. Půlnoční tečka za osmým ročníkem festivalu.

Zdroj foto: Lukáš Zeman

Více informací:

www.facebook.com/pernstejnlove
www.pernstejnlove.cz


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner

Hledat

Rozhovor

Dokumentarista Petr Horký: Příběh je to nejcennější, co můžete zachytit

horky perexPokud chcete svou prací odvyprávět příběhy i z těch nejtěžších cest, je zapotřebí špičkové vybavení. Své o tom ví dokumentarista Petr Horký, který projel svět křížem krážem. Nejen o tom, co hraje největší roli během pořizování těch nejlepších zábě...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Z archivu...

Čtěte také...

Nový český muzikál Bar Silencio bude mít premiéru

silencio200Bar Silencio je třetím muzikálem Milana Matyáše Deutsche (Červený Kukiš - divadlo Mana, Voda živá - Semafor). Premiéru bude mít 22.2.2023 v klubu La Macumba. V tuto chvíli jsou v plánu následující představení 22.2., 23.3, 20....


Literatura

Láká vás cestování obytnou dodávkou? Pak nepřehlédněte tuto knihu

zivot v dodavce 200V nakladatelství BizBooks vyšla kniha Život v dodávce s podtitulem Náš příběh od Foresta Trenze a Barbory Masaříkové.

...

Divadlo

7. ročník divadelního festivalu Pernštejnlove přivítá ansámbly z celé republiky a spouští předprodej

pernstejnlove 200Dny 26. - 30. července budou na Zámku Pardubice opět patřit divadelnímu festivalu Pernštejnlove. Pardubický divadelní open air vstupuje do 7. ročníku naplno, návštěvníci se mohou těšit na desítku divadelních produkcí, divadlo pro děti i...

Film

Do kin se přivalí německy mluvené filmy

Dasfilmest perexBěhem října startují jedna filmová přehlídka za druhou. Před několika dny jsme psali o dnech španělsky mluvených filmů i nabídce titulů uvedených na prestižních festivalech v Berlíně, Benátkách a Cannes – viz Filmová sezona začíná (kultur...