Švédsko, sérioví vrazi a 100 procent

Švédsko, sérioví vrazi a 100 procent

Tisk

100 procent 200V říjnu vydalo nakladatelství Kalibr knihu významného švédského autora Anderse Roslunda, který není neznámý ani v naší kotlině. Severská novinka se jmenuje 100 procent a přináší specifický vyšetřovací tým, extrémně brutální zločiny a osobitý neklid skandinávského státu.


Z dua autorů zbyl jeden

Oceňovaný novinář Anders Roslund (* 1961) a bývalý vězeň Borge Hellström (1957–2017) vytvořili v roce 2004 švédskou autorskou dvojici, která se zařadila k celosvětově nejvydávanějším severským spisovatelům. Společně vydali sedm dílů série případů kriminalisty Ewerta Grense a bývalého infiltrátora Pieta Hoffmanna, jenže se staly bestsellery a posbíraly řadu cen. Po náhlém skonu Hellströma se Roslund rozhodl v akčních příbězích pokračovat a nadále sklízí úspěchy.

Co nás v příběhu čeká?

Ve Švédsku přece žádní sérioví vrazi neexistují a nikdy neexistovali. Ale pokud tomu tak je, proč je tělo zbavené krve? Proč je jiné tělo rozdrceno kost po kosti a proč je třetí spáleno různými chemikáliemi? Jak spolehlivé jsou ve skutečnosti testy DNA? A co se skutečně stalo s kriminalistou Ewertem Grensem, který se zastřelil, aby všechno své trápení ukončil?

Pozor – nic pro slabší povahy!

Hned úvodní stránka nám dává vědět, že tohle bude brutální, nic pro slabé žaludky. Popis usmrcení je často až příliš detailní a neušetří nás mnohdy nechutných detailů. Zároveň nám příběh přináší nepřikrášlené zobrazení moderního novodobého Švédska, kde přímo bují kriminalita.

Kniha přináší návrat hlavní postavy, vyšetřovatele Ewerta Grense, která se vyskytuje i v předešlých knihách autora. Jde o návrat jak do života, takže nahlédneme do jeho soukromí, tak hlavně k práci vyšetřovatele a to rovnou k ničemu menšímu, než k záludnému sériovému vrahovi.

S knihami Andersem Roslundem jsem dosud neměla tu čest, takže 100 procent je pro mě první setkání s jeho dvorním vyšetřovatelem. Nelineární vyprávění, moderní Švédsko a perverzní vrah, zajímavá kombinace, která má na to, přilákat čtenáře!

100 procent

Název: 100 procent
Autor: Anders Roslund
Žánr: krimi román
Originální název: 100 procent (2022)
Nakladatelství: Kalibr
Rok vydání: 2023, pevná vazba
Počet stran: 384
Hodnocení: 65 %

Odkaz na web: https://www.euromedia.cz/100-procent/kniha/15929/


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Herci lákají na novou muzikálovou komedii Adam a Eva

muzikal adamaeva perexDivadlo Broadway Praha připravuje muzikálovou komedii ADAM A EVA, na jejímž vzniku se podílí řada zkušených tvůrců, například scenárista a režisér Zdeněk Zelenka, autorka libre...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Zjistěte, čím se můžete v životě inspirovat u racka

udelej to jako racek200V nakladatelství Kazda vyšla kniha s provokativním názvem Udělej to jako racek Vy… se na to! A podtitulem Jak jsem (téměř) přestala být milá. Autorkou je Němka Lea Blumentalová.

 

...

Literatura

Jak se úspěšně učit?

Jak se ucit perexNení podstatné, jestli se učíte ke zkoušce do školy, rozšiřujete si své vzdělávání při zaměstnání nebo studujete čistě z vlastního zájmu. Důležité je ale vědět, jak se učit opravdu efektivně, aby vaše úsilí přineslo vytoužené výsl...

Divadlo

Zábradlí vstoupí do nové sezony s finskými povídkami a bestsellerem o Juráčkovi

zabradli 200Divadlo Na zábradlí se připravuje na svou pětašedesátou sezonu. V nadcházejícím roce uvede scénické provedení povídek finské autorky Rosy Liksom, dramatizaci bestselleru Dani Horákové O Pavlovi či Tolstého Vzkříšení v dramatizaci Armina Petrase...

Film

Největší přehlídka srbského filmu ve Vsetíně

altEvropské filmy se těší velké oblibě a v rámci filmových festivalů jsou horkým kandidátem na zaručený způsob zahnání případné nudy a zajímavým kulturním zážitkem. Specialitou jsou pak festivaly zaměřené pouze jedním směrem. Tedy tím zeměpisným. A právě takov...