Casting na popravu – události léta 1945 ve Švandově divadle

Casting na popravu – události léta 1945 ve Švandově divadle

Tisk

pankrac 200Válečné a poválečné období i po sedmdesáti letech stále láká ke zpracování mnoho umělců různých žánrů. Přece jenom tato doba s sebou přinesla naprosto neuvěřitelné situace a osudy. Jak by to vypadalo, kdyby se v jedné pankrácké cele potkaly Adina Mandlová a Lída Baarová, ukazuje nová hra Švandova divadla.

 

 

7. listopadu proběhla ve Studiu Švandova divadla premiéra české hry Pankrác ´45 s podtitulem Casting na popravu, jejíž autorkou je Martina Kinská, dlouhodobá dramaturgyně divadla. Kromě autorství hry si připsala Kinská u této hry i svůj režijní debut, a to velice povedený.

Nová inscenace je z části inspirovaná skutečnými událostmi a z části je to pouhá fabulace. Všechny ženy, které se setkávají v jedné cele, skutečně existovaly – herečky Adina Mandlová (Klára Cibulková) a Lída Baarová (Réka Derzsi), odbojářka Hana Krupková (Eva Josefíková), židovka Julča, která si prošla peklem Osvětimi (Andrea Buršová) a neznámá žena, která dlouho skrývá svou identitu (Bohdana Pavlíková). Některé z nich se opravdu potkaly ve věznici ve stejném čase, ale neplatí to v případě zmíněných hereček.

Zatímco Adina a Lída excelovaly především ve veselohrách, pobavení od hry nečekejte. Je to drsná sonda do doby, kdy skončila válka a přeživší začali hon na reálné i domnělé kolaboranty, a tomu se nevyhnuli ani umělci. Začaly zkrácené procesy lidových soudů, které prahly po krvi a pomstě.

pankrac 3

 

Bude Adina Mandlová odsouzena k smrti za to, že si zahrála v jednom německém filmu? A jak naloží kolektivní hněv s Lídou Baarovou, jejíž vztah s nacistou Josephem Goebbelsem nebyl žádným tajemstvím? A jak to, že Hana Krupková, která se svým manželem Václavem a další skupinkou lidí přežila heydrichiádu, když aktivně pomáhala parašutistům, kteří spáchali slavný atentát? Proč je za mřížemi osudem zkoušená židovka Julča? A kdo je tajemná žena, která je vůči svému okolí naprosto apatická?

Během hry máme možnost poznat ženy blíže – inscenace hovoří o tom, jak se ženy obětovaly kvůli svým milovaným, aby zmírnili jejich utrpení. Vyšetřovatelé se je snaží zlomit, nahlodat je, vyvolat v nich paranoiu, ale ženy jsou silné, nedají se jen tak zlákat k poslušnosti.

Hra: „…je také o relativitě viny a o křehké hranici mezi kalkulem a zdravým pudem sebezáchovy. O tom, že nikdo není uchráněn před vratkými vášněmi davu. A také o paměti, která nás tvaruje, kterou ale svými skutky či zaváháním zároveň tvarujeme my,“ říká autorka. (Zdroj: tisková zpráva)

Hádky mezi herečkami dávají hře i trochu humoru, jak prohlašuje Klára Cibulková: „Dvě herečky na jednu celu jsou prostě moc!“ Morální oporou je zde Julča, která uklidňuje vztahy ve stísněném stresujícím prostoru. Zažila Osvětim, nebojí se nazývat věci pravými jmény, o svém vlastním příběhu však nechce nic prozradit.

pankrac

 

Je třeba pochválit i scénu a kostýmy. Lucie Labajová se s obojím poprala velmi dobře. Vytvořila v komorních prostorách Studia funkční celek, který se dal jednoduše měnit, nic nechybělo ani nepřebývalo a přibližovalo tak denní realitu pankráckých vězňů. Jediná připomínka by snad byla k výběru představitelky Lídy Baarové – vzhledově skvěle odpovídá herečce, nicméně bylo poměrně dost slyšet, že původní jazyk Réky Derzsi není čeština (i když věřím, že méně cvičené ucho by tohle nemuselo zachytit).

Listopadovou premiérou divadlo získalo další zajímavý a atraktivní, i když těžký kus do svého repertoáru. Zachycuje sice dobu před sedmdesáti léty, ale téma viny a obětování se pro druhé, odvahy, ale i zvrácenosti davové psychózy je aktuální i dnes.


Pankrác ´45
Žánr: tragédie/fikce
Švandovo divadlo, Studio, Praha
Režie a úprava: Martina Kinská
Dramaturgie: Vladimír Čepek
Scéna a kostýmy: Lucie Labajová
Hrají:     Andrea Buršová, Bohdana Pavlíková, Eva Josefíková, Klára Cibulková, Réka Derzsi
Premiéra: 6. a 7. 11. 2015
Hodnocení: 90 %              

 Zdroj foto: Ivo Dvořák, Švandovo divadlo


http://www.svandovodivadlo.cz/inscenace/332/pankrac-45/711


 

Přihlášení



Aneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Teď už jen sklízíme z bohaté úrody celoživotní inspirace

houser200Mám ráda české autory, ostatně, tohle už jsem říkala několikrát. Nejen proto, že domácí produkci tak nějak nejlépe rozumím, ale v neposlední řadě i proto, že jsem sama autorka. Ráda se nechávám inspirovat a obohacovat názory zkušenějších a úspěšných sp...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Cirkus, který vám vyrazí dech

Festival Letní LetnáMezinárodní festival Letní Letná oživí od 19. srpna do 2. září pražské Letenské sady již podeváté atmosférou nového cirkusu a divadla. Vyroste zde pestré a veselé festivalové městečko s cirkusovými šapitó, kde...


Literatura

Mám, co jsem si zasloužil

gottw perex„Mám, co jsem si zasloužil.“Poslední slova Rudolfa Slánského jsou pravdivým a mr...

Divadlo

Santiniho jazyk, hlubší smysl k hledání a nalezení textového univerza?

santiniMěstské divadlo v Brně uvedlo jako svou třetí inscenaci sezóny a padesátousedmou inscenaci vůbec zajímavou a ojedinělou hru, která je inspirovaná literární předlohou Miloše Urbana, Santiniho jazyk. Autory jevištního převyprávění jsou režisér a herec, Stanisl...

Film

Parazité ve společnosti dnes a kdysi

Parazit perexNa letošním canneském festivalu zvítězil jihokorejský film PARAZIT, který se již v českých kinech promítá, ačkoli oficiální premiéru má stanovenu až na počátek října. Natočil jej Joon-ho Bong (jiný přepis Džun-ho Pon), jenž vynalézavě zužitk...