Devadesátiletý malíř láká do jižních Čech
Banner

Devadesátiletý malíř láká do jižních Čech

Tisk

jaroslav muller toulky krajinouJedenadevadesátiletý Jaroslav Müller zahájil svou první výstavu obrazů. Jedná se o jeho celoživotní tvorbu pod názvem Toulky krajinou. V holešovickém Pečovatelském centru je díky tomu možné zprostředkovaně zavítat především do jižních Čech.
 

 

Krajinou se mohou toulat všichni, kdo navštíví Pečovatelské centrum v pražské Kamenické ulici. Výstava jednadevadesátiletého Jaroslava Müllera, která byla zahájena počátkem září, zavede zájemce především do jižních Čech. Prohlédnout si lze obrazy, namalované temperou, na nichž jsou barokní statky, špejchary, chalupy, tvrze či krajina.  “Jeho obrazy jsou upřímné, tvořeny s chutí a nadšením, nic nepředstírají a jsou pravdivé,” řekla při vernisáži akademická malířka Laufrová. Jako motto komorní výstavy vybrala citát francouzského malíře první poloviny 20. století André Deraina,  který řekl: “Umělecké záměry nemají být jiné než umělcova povaha…”.

jaroslav muller toulky krajinou

Jaroslava Müllera baví malování celý život, intenzivněji se mu začal věnoval na přelomu 60. a 70. let. Nikdy neměl rozpracováno více obrazů, vždy nejprve jeden dokončil a další začal. Na každý obraz se mu váže vzpomínka - ať už na staré chalupy u Orlické přehrady, které tam už nestojí, místa v Benešově nad Bečvou nebo třeba kolem Sedlčan. A mnohé další. U každého obrázku je napsáno přesné místo, o jaký kus České republiky se jedná. Alena Laufrová zavzpomínala na přípravu výstavy: “Pan Jaroslav věděl nejen okamžitě přesně lokalitu, odkud je záběr, ale vybavila se mu i k tomu i příslušná historka.”

jaroslav muller toulky krajinou

jaroslav muller toulky krajinou

Obrazy s úctou k detailu

Prodejní výstava je plánována na dva až tři měsíce, obrázky si lze zakoupit za symbolické ceny od 200 do 1000 korun, podle velikosti. Pečovatelské centrum v pražských Holešovicích, kde se nápad na uskutečnění výstavy zrodil, vede Marie Hronová, které se podařilo vytvořit z něj místo, kde určitý čas stráví senioři, jejichž rodina třeba jede na dovolenou nebo dočasně potřebuje více pracovat. “Lidé se k nám rádi vracejí, píší nám hezké dopisy, jak se jim nebo jejich rodičům u nás líbilo,” říká ředitelka. S úspěchem se setkalo třeba grilování na zahradě, kde senioři popíjeli i nealko pivo. V rámci pečovatelského centra mohou zájemci chodit na hodiny tajči nebo například navštěvovat výtvarný kroužek.

jaroslav muller toulky krajinou

jaroslav muller toulky krajinou

Právě tam objevili talent Jaroslava Müllera. V Pečovatelském centru totiž předtím nevěděli, že celý život maluje. Nepřestalo ho to bavit ani po devadesátce. “Stačilo vidět, jak zkušeně zachází se štětcem, jak maluje s určitou rutinou, abych poznala, že nejde o malíře začátečníka,” uvedla Alena Laufrová. “Obrazy jsou malovány oddaně, s úctou k detailu, s respektem k minulosti,” dodala. Na výstavě je výběr z celoživotní tvorby Jaroslava Müllera. Návštěvník odchází nejen s dobrým pocitem z obrázků a chutí zajet se co nejrychleji toulat po jižních Čechách, ale také s vědomím, že nikdy není pozdě, že naplno může člověk žít v každém věku.

jaroslav muller toulky krajinou

Foto: Jitka Švecová


 

Přihlášení



Detaily jsou sugestivním románem – o lidech kteří utvářejí naši osobnost jen tím, že projdou naším životem

Kdesi v bezčasí Stockholmu se zmítá žena v horečce, která probouzí její paměť a z té se vynořují vzpomínky: na vztah s ženou, z níž se později stane celebrita, na excentrickou spolubydlící z univerzitních let, rozervaného bohéma, s nímž prožila románek, nebo na křehkou, traumatizovanou Birgitte. Vyprávění skládá do čtyř portrétů složených ze zdánlivě nedůležitých detailů a prostřednictvím nich nám vypráví o sobě samé.

Skrytý ráj. Fulviova poslední kniha o inkvizičních procesech v 17. století

Román Skrytý ráj mě opravdu zasáhl. Autora jsem doposud neznala, ale byla jsem velmi příjemně překvapena. Přestože má kniha 440 stránek, přečetla jsem ji za tři večery a četla dlouho do noci. Od napínavého příběhu této, skoro by se dalo říct, historické detektivky, se nebudete moct odtrhnout. Přenesme se teď společně do 17. století, doby nejtvrdších inkvizičních procesů.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Petra Š. Jirglová: „Pracovně jsem svou knihu nazvala “plážovka.”

jirglova 200Petra Š. Jirglová vždy ráda cestovala, ať už za zábavou, nebo za prací, a tato vášeň stála v základech nejen její úspěšné prvotiny Letuška z Economy aneb co na Instagramu neuvidíte (2019), ale i románového debutu Všechno nejlepší, Anoo, volně ins...

Winterberg: nový projekt kolem Jaroslava Rudiše

Winterberg je nový hudebně-literární projekt, ve kterém se sešli Jaroslav Rudiš, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth, spoluhráči z kapely Kafka Band. Společně složili a natočili několik písní inspirovaných Rudišovým románem Winterbergova poslední cesta, který právě vychází v anglickém překladu Kris Best v nakladatelství Jantar Publishing. Táhlá, silně atmosférická skladba The Beautiful Landscape je prvním singlem trojice, pojmenované po Winterbergovi, hlavní postavě cenami ověnčené knihy.

Z archivu...

Čtěte také...

Kouzelný svět mandalových křivek
mandaly perexJejí obrázky zaujmou na první pohled. Půvabné linie, syté barvy, krásné náměty. A pod tím vším ještě jedna vrstva, čárové křivky, které se prolínají celým obrázkem. Mimoděk je sledujete a ani nevíte, jak se odpoutáváte od každodenní reality ...

Divadlo

Vinohradská inscenace Já třeba zabít Sekala se podobá šílené realitě dnešního světa

sekal 200Velké téma, které vymyslel špičkový scenárista a které se dočkalo adekvátní divadelní adaptace na velkém jevišti, se odehrává ve skvělé režii Pavla Kheka. Tak hodnotím jednu z posledních inscenací Je třeba zabít Sekala v Divadle na Vinohradech. Syrové ...

Film

I v továrně se dějí zajímavé věci

karlik perex 1Film Karlík a továrna na čokoládu (2005) je povedeným pokračováním kariéry režiséra Tima Burtona a herce Johnnyho Deppa. Vybrali si k tomu klasické téma o mocném muži a jeho poddaných, jen ho tak trochu obrátili vzhůru nohama.