Právo vykonávat práci svobodného bádání

Právo vykonávat práci svobodného bádání

Tisk

Marek Hrubec perexZ pozic ředitele Centra globálních studií a koordinátora výzkumného programu Globální konflikty a lokální souvislosti byl v listopadu 2021 odvolán docent Marek Hrubec. Důvodem mělo být to, že prosazuje spolupráci s Čínou. Z jeho veřejných výstupů ale vyplývá, že v rámci globálních studií mu jde o interkulturní dialog, tedy nechce dominanci jedné z velmocí, ale spolupráci všech zemích na mírových základech.

Marek Hrubec se zaměřuje nejen na Asii, ale i Afriku, Latinskou Ameriku atd. Lidově řečeno – chce hledat to, co spojuje, snaží se prohlubovat kooperací lidí napříč kulturami a světadíly, hledá shody a snaží se eliminovat konflikty. Články na webu Aktualne.cz však způsobily, že byl z funkcí odvolán a nyní etická komise na Akademii věd jedná o případu. Uvidíme, zda to celé skončí tím, že se odvolání posvětí, doporučí ukončení pracovního poměru úplně nebo jej nechá v instituci působit coby řadového zaměstnance.

Z pochval výtky?

Za Marka Hrubce se postavili mnozí akademici ze světa – napříč kontinenty, podporu mu vyjádřili i některé veřejně činné osoby v Česku. Zajímavé je i to, že jeho aktivity byly na Filosofickém ústavu a Akademii věd donedávna ceněny – v roce 2020 byl kupříkladu ředitelem Filosofického ústavu oceněn Cenou za popularizaci této instituce. O další dva roky byl prodloužen Hrubcem koordinovaný výzkumný program, což není nic jiného než jeho ocenění. Po publikování textů na Aktualne.cz se vše náhle obrátilo vzhůru nohama – z pochval jsou výtky. Bez ohledu na to, že jeho odvolání může mít negativní důsledky na vědeckou činnost.

Marek Hrubec

Hrubcovi je vytýkáno mj. to, že publikoval v českých Literárních novinách či čínských médiích. Jenže to právě spadá do jeho činnosti – publikovat. Říká se tomu popularizace vědy, což znamená, aby se věda ze ctihodných institucí dostala k běžným lidem. Vyčítána je mu též spolupráce s Ústavem pro výzkum vztahů mezi Čínou a střední Evropou v Budapešti. Není na tom nic divného, neboť Akademie věd ČR má podepsané smlouvy s hlavními velkými dvěma akademiemi v Číně, konkrétně s Čínskou akademií věd (přírodní vědy) a Čínskou akademií společenských věd (humanitní a sociální vědy) v Pekingu. A na tomto základě čeští a čínští vědci realizují společné vědecké projekty. Tedy činnost Hrubce z tohoto rámce nijak nevypadává.

Úcta k pluralitě názorů

O co tedy ve skutečnosti jde? O to, že se snaží ke všem zemím přistupovat stejně? Hrubec se nevěnuje kupříkladu monitoringu lidských práv v jednotlivých zemích, což je jiný druh práce, ale – a to se vracíme na začátek – o globální spolupráci mezi jednotlivými zeměmi, hledání spojnic. A jde též o svobodu vědeckého bádání, kterou zakotvuje Listina základních práv a svobod, která je součástí Ústavy ČR.

Úcta k pluralitě názorů je cennou západní hodnotou, kterou bychom měli chránit – a základem je dbát jí právě na akademické půdě. Jiný vědec může mít na globální spolupráci jiný názor než Hrubec, může prosazovat jiné cesty – ale od toho jsou odborné polemiky, semináře a další fóra, aby si to vyříkali. Aby diskutovali. Rozhodně do toho nepatří vycenit z pozice moci na názorového oponenta zuby a zbavit se jej. Jak v této zkoušce ctihodné české instituce obstojí?

Foto: archiv Marka Hrubce


 
Banner

Přihlášení



Vzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Ladislav von Kokesch připravuje poctu Jiřímu Šlitrovi

lada kokes perexMuzikant Láďa Kokeš dělá radost posluchačům všech věkových skupin. Srdcem i duší miluje hudbu 20. a 30.let a svou vizáží jako by vypadl z nějakého parádního prvorepublikového večírku....

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Čtěte také...

Srdcerváči: I běžné věci mohou být srdeční záležitostí

srdcervaci 200V tomto článku bychom vám rádi představili projekt Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením s názvem Srdcerváči, který proběhl hlavně na podzim loňského roku. Jeho cílem bylo rvát...


Literatura

Muž bez tváře – útěk před policií berte s humorem

muz bez tvareNedá se přímo říci, že by Paul neměl tvář jako takovou, spíše ji má tak všední a obyčejnou, že je možné ji zaměnit s jakoukoliv jinou. Každá linka a tvar na jeho tváři jsou přímo ódou na obyčejnost, postrádající jakýkoliv výrazný a zapamatovateln...

Divadlo

„Pravde veriť, pravdu žiť a pravdu brániť.“

masaryk stefanik 200Městské divadlo Zlín chtělo oslavit letošní významné výročí 100 let vzniku Československa originálně a velkolepě a také tak, aby se nejednalo o jednorázovou akci. Pustili se tedy do spolupráce s Divadlem Aréna Bratislava a za...

Film

Šimon a Matouš nikdy nezestárnou a budou bavit ještě mnoho generací

Film Šimon a Matouš jedou na riviéru (1975) byl ve své době velmi populární a podepsal se na duši nejednoho malého rváče. Proč je mlácení a urážení lidí taková legrace, těžko říci. Oba hrdinové totiž narazí na šéfy mafie, kteří jsou sice mocní a n...