Může půl promile alkoholu zajistit šťastnější život?

Může půl promile alkoholu zajistit šťastnější život?

Tisk

Chlast perexMartin (Petr Stach), učitel dějepisu, Nikolaj (Jacob Erftemeijer), učitel psychologie, Peter (Tomáš Petřík), učitel hudby, a Tommy (Robert Jasków), učitel tělocviku, již dávno rezignovali na své plány a sny. Doběhlo je vyhoření.


Na oslavě 40. narozenin nejmladšího z nich se ale dozví o jedné svérázné teorii jednoho norského filozofa. Ta tvrdí, že člověk se rodí s deficitem půl promile alkoholu v krvi. Pokud by jej doplnil, byl by sebevědomější, kreativnější, úspěšnější a šťastnější. Rozhodnou se proto, že teorii uvedou do praxe. Když zjistí, že experiment funguje, rozhodnou se zvýšit dávky, aby dosáhli ještě lepších výsledků. Jak celý pokus dopadne? A nestanou se z nich závislí alkoholici?

Chlast 2

Hra na motivy oscarového filmu

Filmová předloha trpké divadelní komedie Chlast získala v roce 2020 Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film. Thomas Vinterberg, spoluautor filmového scénáře i divadelní adaptace a režisér filmu, patří k nejvýznamnějším osobnostem severské kinematografie i dramatiky. Byl jedním ze zakladatelů hnutí Dogma 95 a je spoluautorem a režisérem např. Rodinné oslavy či Honu.

Příběh o nenápadně vznikající závislosti na alkoholu

Děj hry se může na první pohled zdát jednoduchý. Takový, ve kterém není prostor pro žádná překvapení, který má předem daný směr, ze kterého až do konce nevybočí. Vždyť co může překvapit u čtyř opíjejících se učitelů? No, ukázalo se, že je toho hodně a že hra pod povrchem ukrývá realistické zobrazení rodící se závislosti na alkoholu. Ta přichází nenápadně, pomalu jako had se ovíjí kolem opíjejícího člověka a když ho sevře, pak už ho odmítá pustit. A přiznat si závislost a snažit se jí zbavit je náročné, častokrát dokonce nemožné.

chlast 1

Zajímavý je i psychický vývoj hrdinů, kteří přecházejí od vyhoření přes alkoholové opojení až po trpké uvědomení si toho, že mají opravdu velký problém. Protože vás scénář postaví do role studentů, stanete se také součástí příběhu. K tomu přispívají i fantastické herecké výkony, které jsou ostatně pro herce Švandova divadla typické.

Na konci hry přichází rozuzlení, které vás naprosto ohromí. Chlast je zkrátka skvělým mixem dramatu, trpkého humoru, uvěřitelných situací, lidských tragédií, nenápadných a zároveň originálních kulis a promyšlených pohybů, z nichž každý má svůj význam. Je to hra, kterou musíte vidět.

 Chlast 3

CHLAST
Autoři divadelní adaptace: Thomas Vinterberg, Claus Flygare
Překlad: Michaela Weberová
Žánr: komedie
Režie: Thomas Zielinski
Dramaturgie: Martina Kinská
Scéna: Lukáš Kuchinka
Kostýmy: Andrea Králová
Projekce: Jakub Krejčí
Pohybová spolupráce: Jana Burkiewiczová
Stunt rigging: Jan Kohout
Odborná spolupráce: MUDr. Jakub Šimek
Asistent režie a inspice: Petra Štanclová
Produkce: Tereza Marková
Hrají: Petr Stach, Jacob Erftemeijer, Robert Jašków, Tomáš Petřík
Uvádí: Švandovo divadlo Praha
Premiéra: 29.4. 2023
Délka představení: 2 hod 25 min včetně přestávky

Hodnocení: 100 % 

www.svandovodivadlo.cz/inscenace/761/chlast/4638
Zdroj foto: svandovodivadlo.cz


 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Bez vášně je život šedý a nudný

Martina Adamcová - Tina Adams - foto Dorota BylicaPřiznává, že patří k těm šťastlivcům, kteří vždy věděli, co chtějí v životě dělat a nakonec se jí to podařilo a dokázala se prosadit i v dalek...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Čtěte také...

Zlín kráčí Za kulturou krok za krokem

krok 200Za kulturou krok za krokem je název unikátní losovací akce, která sdružuje podnikatele s podobným zájmem a hlavně dělá radost. Firmy si navzájem přeposílají své klienty a dělají radost těm stávajícím. My vám v tomto článku představíme, co nabízí Městsk...


Literatura

Jak inspiruje Voňavý Inspiromat Kačky Tiché

vonavy-inspiromat 200Povím vám, jak mě inspiroval Inspiromat. V běžném životě. Recepty jednoduché a voňavé. Například, máte doma kousek parmezánu a něco madlí nebo mandlové mouky? Tak to máte společně s vajíčky základ receptu na parádní houstičky ...

Divadlo

Ženy na pokraji nervového zhroucení: Nový muzikál v divadle JAMU, na scéně v Orlí ulici, v Brně

zeny na pokraji 200Divadelní fakulta Janáčkovy akademie v Brně má vlastní muzikálovou scénu, kterou jim může kdekdo závidět. Na představení si mohou studenti vyzkoušet před publikem své dovednosti, pedagogové úspěšnost svého vedení, no je to prostě t...

Film

Stále spolu

Stale spolu 200Stále spolu je název nového dokumentárního filmu z koprodukce České televize, který 21. května vstupuje do kin. Diváci se mohou těšit na zajímavý pohled na život jedné rodiny zaznamenaný režisérkou Evou Tomanovou, která citlivým přístupem...