Máte brouky v hlavě? Pak The Beatles hraje!
Banner

Máte brouky v hlavě? Pak The Beatles hraje!

Tisk
ImageSkupina The Beatles (v překladu Brouci) byla, je a bude světově známá skupina pocházející z Liverpoolu. Tvořili ji čtyři členové John Lennon, George Harrison, Ringo Starr a Paul McCartney, poslední dva zmínění stále vystupují jako sóloví muzikanti. Rock´n´rollová kapela, v podobě jakou je známá dnešní veřejnosti, vznikla roku 1962 příchodem bubeníka Ringa Starra. Na celoevropskou scénu se dostali albem Please Please Me, a to odstartovalo takzvanou beatlesmánii. Stačilo málo a skupina se zařadila mezi světově nejznámější a nejžádanější kapely za posledních 100 let.


Díky její popularitě a zřejmě i tragickým okolnostem spojených se smrtí Johna Lennona se pořádá nespočet výstav s beatlesáckými fotkami, dokumenty, nahrávkami atd., k tomu se ale dostaneme později. Měla bych ještě zmínit, že The Beatles přestali být aktivní skupinou v roce 1970, kdy se oficiálně rozpadli. O deset let později byl John Lennon zastřelen, a tak osud jejich návratu na scénu byl navždy zpečetěn.

Image

Vraťme se teď zpět k výstavám věnovaným The Beatles, protože ty rozhodně stojí za to. Zhruba před rokem byla jedna taková výstava uspořádaná v Českém muzeu hudby v Praze. Byla natolik navštěvovaná a žádaná, že musela být dokonce prodloužena. Stejná situace se opakovala i letos, kdy se výstava uskutečnila v Dietrichsteinském paláci v Brně.

Páni brouci nezklamali

Pokud jste nenavštívili ani pražskou ani brněnskou výstavu Beatles, mám tu pro vás alespoň krátký report. Po vstupu na výstavu na mě ihned padlo období 60. let, samý plakát neostrých ale za to zářivých barev, jak tomu dřív bývalo.  Dále magnetofonové desky ve vitrínách, staré fotografie, kytary, klávesy, dokonce zde byla stylová žlutá ponorka (pozn. Yellow submarine je název jedné z jejich skladeb).

Image

Hotovou pastvu pro oči doplňovala hudba Beatles, která sice není hudbou mého mládí, ale přesto na mě nepůsobila kýčovitě, ba naopak jsem se jí spíše nechala přenést o 40 let nazpět. Výstava musela pro lidi žijící v 60. letech zcela určitě znamenat spoustu hezkých vzpomínek, protože řekněme si narovinu, kde si dnes můžete sednout do šedivého křesla pod starý klimazon, nebo koukat na Lennona, Harrisona, McCartneyho a Ringa Starra v nadživotní velikosti. Pro mladé, a tedy zároveň pro mě to byl zážitek spíše zábavný. Unešená jsem byla hlavně ze starých radií s metrovou anténou, gramofonu a také oblečením, které bylo vystaveno po celých prostorách.

Image

Všechny věkové kategorie však museli ocenit návštěvní knihu, kde se samozřejmě převážně vyskytoval symbol peace a anglicky nadepsané vzkazy. Celkově výstava přiblížila různým věkovým skupinám život mladých v Československu, dobovou technologii a věci, které tato kapela dokázala ovlivnit. Pokud byste si snad mysleli, že výstavu projdete do půl hodiny, byli byste bez šance, na jednom kroku vás totiž uchvátilo jedno a na druhém ono. Výstava byla prostě uchvacující, alespoň z mého pohledu.


Foto zdroj: www.beatlemanie.cz



 

Přihlášení



Tomáš Šebek při vědomí, orientovaný, komunikace jasná a srozumitelná. Autentický, naléhavý a hluboce lidský Objektivní nález

Tomáš Šebek je mezi českými čtenáři znám především jako autor reportážních knih z humanitárních misí. V nové knize Objektivní nález: Moje nejtěžší mise však nepředstavuje dramatické příběhy ze vzdálených koutů světa, ale obrací pohled do svého nitra. Vytahuje na světlo nejhlubší zákoutí svého dětství stráveného v nefunkční rodině, osobní selhání, partnerské krize i touhu porozumět sám sobě.

Tajemství lady Antonie. Zakázaná vášeň na dvoře Tudorovců

Edice Klokan nakladatelství Alpress nabízí román pro ženy z historického prostředí Anglie 16. století, kdy vládli Tudorovci. Autorkou je Rebecca Michele, které se povedlo sepsat romantický příběh se zajímavou zápletkou. Tajemství lady Antonie, jak se kniha jmenuje, bude však brzy odhaleno. Knížka je primárně spíše červenou knihovnou než historickým románem, ale to nic nemění na tom, že je napínavá, čtivá a romantická, což potěší každou ženu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Jarmila Vlčková nejen o pražské premiéře divadelní inscenace Na poslední koleji

jarmila200Blonďatou dámu, která se jmenuje Jarmila Vlčková, znám z několika oblastí. Jednak z divadla, kde hraje činoherní role, ale je výborná i v muzikálech. Jako komička a zároveň pěvkyně mě asi nejvíc ohromila i pobavila v inscenaci Mistrovská lekce, kde...

Když odejde od rodiny muž, vzbudí to rozruch a snad trochu pohoršení. Ale co se stane, když se rodinu rozhodne opustit žena?

Krajčířka Eva (Anežka Šťastná) miluje Mánka (Mark Kristián Hochman), avšak navzdory lásce nemohou být tito dva spolu kvůli jejich nerovnému původu. Proto se Eva z trucu rozhodne, že se provdá za kožešníka Samka (Jakub Tvrdík). Jen ať všichni vidí, že ona se nikoho doprošovat nebude!

Z archivu...

Čtěte také...

Mexický komiks: Good, bad and sexy

altV druhé polovině června byla zahájena netradiční výstava. Zajímavé prostory i poněkud exotická podívaná lákají všechny milovníky komiksu (a nejen je). Máte k tomu rádi i Mexiko? Tak právě pro vás je připravený tenhle průvodce s podtitulem ...


Divadlo

Divadlo Bolka Polívky baví

Divadlo B Polivky  perexJedním z nepřehlédnutelných pojmů v kultuře České republiky je herec, mim, dramatický autor a divadelní principál Boleslav Polívka. Už léta množstvím nápadů udivuje a baví.

...

Film

Bláznivá komedie aneb Což takhle dát si špenát

altKomedie Což takhle dát si špenát vznikla v roce 1977 a od té doby patří mezi nejlepší filmy, které se u nás vůbec kdy podařilo natočit. Velmi vhodně navržené hlavní postavy, které se dostávají vinou stroje na omlazování do rů...