Vyšla kniha o Zdivočelé zemi

Vyšla kniha o Zdivočelé zemi

Tisk

zdivocela zeme pilatSeriál Zdivočelá země (1996-2012), jehož čtvrtou řadu nyní vysílá Česká televize, pokrývá celé poválečné období, některé jeho postavy v průběhu děje zestárnou bezmála o půl století. Vypráví o někdejším válečném pilotu Maděrovi (Martin Dejdar), který projde strastiplnou životní cestou - po brutálním věznění v 50. letech znovu a znovu naráží na úklady komunistické moci. Není ovšem sám, přimyká se k němu plejáda dalších postav, vybavených nejrůznějšími povahami i názorovou orientací. Nyní o Zdivočelé zemi vyšla kniha, kterou její autor Tomáš Pilát nazval jednoduše: Zdivočelá země - Pravda často bolí.

 

Pokud vás seriál zaujal, mohla by potěšit i kniha, která se mu obšírně věnuje. Pilát v ní popisuje složitou genezi této látky, jejíž první scenáristická podoba vznikala již v roce 1968, opírá se o vzpomínky hlavních tvůrců, scenáristy Jiřího Stránského a režiséra Hynka Bočana (o něm nedávno vyšla samostatná kniha rozhovorů Moje cesta zdivočelou zemí, na těchto stránkách rovněž recenzovaná).


Nalezneme zmínky zejména o Stránského zkušenostech s dvojím uvězněním, které poskytlo mnohou inspiraci pro psaní - a jako perličku dodávám, že jeho kriminalizace v 70. letech, kdy byl obžalován z rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví, prý poskytla námět pro podřadnou detektivku Pumpaři od Zlaté podkovy.

zdivocela zeme pilat

Pilát přibližuje často náročné okamžiky natáčení, rozmlouvá s oběma rozhodujícími autory seriálu, zjišťuje, jak se literární předobraz převracel do pohyblivých obrázků. Zpovídá jednotlivé herce, zajímá se o ztvárňované postavy, dotazuje se rovněž na jejich vlastní zkušenosti s komunistickou nadvládou. A jako přídavek si na krajích jednotlivých stránek můžeme počíst o dobových reáliích, o popravách politických vězňů i důležitých událostech v širokém rozmezí od skončení druhé světové války až po pád režimu v roce 1989.

Vášnivě, snad až agitačně sepsaná kniha prozrazuje, že chce stejně jako seriál připomínat zločiny zejména 50. let i dusivý příkrov normalizačních časů, ovšem současně připouští, že značnou část společnosti novodobá minulost nezajímá. Jenže to není nic překvapivého: Milan Kundera už před bezmála půlstoletím v Žertu prorocky napsal, že žádné viny nebudou odčiněny, protože budou zapomenuty… Pokud si ještě někdo vybaví z diváckého povědomí téměř vytěsněný snímek Bloudění (1965), už tam je akcentován konflikt, kdy dorůstající mládež zcela míjejí mravní dilemata rodičovské generace, která zpytuje svědomí, jak se chovala v předešlém desetiletí.

zdivocela zeme pilat

Není snad na závadu, že Tomáš Pilát Zdivočelou zemi v postatě adoruje, jen mi trochu chybí, že tu není otištěn řekněme "protipohled", který by tento seriál prozkoumal nejen z hlediska profesních hodnot a přinášeného vyznění, ale také v kontextu proměn, jakými prošla celá společnost, z hlediska její mentality, průzorem takříkajíc všedního dne. Zdivočelá země, jakkoli dozajista pravdivá v reflexi minulosti, doopravdy nahrává komunistickým výtkám, že dění zobrazuje jednostranně, v bipolárním rozvržení kladných a záporných figur. Jako kdyby existoval jen represivní režim na jedné straně a jeho utlačované či dokonce podlehnuvší oběti na straně druhé. Jenže většina společnosti, ona pověstná "šedá zóna", se s ním - zvláště pak v časech normalizace - vnitřně smířila, akceptovala jej jako svého druhu věčné uspořádání, v jehož rámci se musí nějak uhnízdit. Zdá se, že tuto eventualitu divácky vstřícněji rozvíjí jiný seriál, a sice Vyprávěj.

zdivocela zeme pilat

Zdivočelá země vyvolala kladné i odmítavé ohlasy, tvůrci dokonce dostávali anonymní písemné výhrůžky. Měla by mít stabilní sledovanost, kniha uvádí, že ji sleduje kolem milionu diváků. Scenárista Jiří Stránský to komentuje slovy: "Právě toho se komunisté bojí." Nejnovější výsledky však rýsují odlišný obraz - podle Digi-Zone.cz ze dne 2. 10. 2012 sledovalo Zdivočelou zemi necelých 15 % všech diváků, kteří se v ten okamžik dívali na televizi, tedy zhruba polovina výše uváděného počtu diváků. A o žádoucím účinku seriálu na diváctvo lze rovněž pochybovat, jak naznačují posilující se předvolební preference komunistů. Jednoznačně negativní obraz bývalého režimu nejspíš přestává oslovovat. Jenže to všechno by si vyžádalo hlubší sociologické prozkoumání…

zdivocela zeme pilat

Zdivočelá země - Pravda často bolí
Autor: Tomáš Pilát
Vydaly Česká televize a Albatros Media, 2012. 184 stran.
Hodnocení: 60 %

Zdroj foto: Česká televize


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

LukeUp: “Nabídnutou příležitost si chci prostě užít a budu rád, když v tom nebudu sám”

lukas 200Dalším, kdo si 15. srpna odbude na parníku Tyrš svou hudební premiéru, bude mladý DJ jménem LukeUp, jehož charakterizují dobrý vkus, přehnaná skromnost a absolutní oddanost poctivé trancové muzice. O tom všem se ostatně můžete přesvědčit v rozhovoru, ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Opět se koná přehlídka francouzského filmu

fff perexUž po dvacáté  - v Praze ve dnech 22.-29.11.2017 a poté v dalších městech České republiky (Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Ostrava) - se k publiku obrací přehlídka trochu domýšlivě nazvaná Festival francouzského filmu. 


Literatura

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Ferova-prace perexMožná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů to...

Divadlo

Brněnské kolo aneb Jak ukrást Věstonickou Venuši
vestonickavenuse perMěstské divadlo Brno jako úvodní představení na Open air scéně, v překrásném prostředí Biskupského dvojka, s osvětleným chrámem sv. Petra a Pavla v pozadí, uvedlo další muzikálovou světovou premiéru. (Uf to byla dlouhá věta, a...

Film

Také k nám pronikla kultura Made in Japan

janponsko perexJaponsko přitahuje svou exotičností, odlišným či spíše možná paralelním vnímáním snad všeho, nač si vzpomeneme - a jeho kultura fascinuje svou někdy obtížně uchopitelnou svébytností. Evropský či americký uživatel není konfrontován jen s li...