Městské divadlo Brno představuje tituly pro sezónu 2022/2023

Městské divadlo Brno představuje tituly pro sezónu 2022/2023

Tisk

mdb 200Stanislav Moša, ředitel MdB říká, že si pro diváky v sezóně 2022/2023 připravili 9 nových inscenací a myšlenky na jejich konečnou podobu je už nyní naplňují krásným očekáváním. Čtyři z nich se odehrají na Hudební scéně a pět pak na Činoherní. Dvě z nich se v jejich divadle dočkají své světové premiéry a tři z nich budou u nás uvedeny poprvé v České republice! Čtyři další inscenace představují poklady světové dramatické tvorby a oni je připraví v nových, současných podobách.

 

Tracy Letts: MARY PAGE MARLOWOVÁ (ČINOHERNÍ SCÉNA)

rodinné drama o hledání smyslu života

Americký dramatik (a také znamenitý herec) Tracy Letts je v současnosti jistě nejvýraznějším dědicem velké tradice americké rodinné dramatiky reprezentované jmény jako Eugene O’Neill, Tennessee Williams či Edward Albee. Jedna z jeho posledních her (z roku 2016) Mary Page Marlowová vypráví neobyčejný život obyčejné americké ženy, příběh o tom, na jaké životní okamžiky si člověk zpětně (ne)vzpomíná.

Vše začíná snahou pětačtyřicetileté matky, která se pokouší vysvětlit dětem, proč se rozvádí – a následuje jedenáct obrazů, kde na přeskáčku vidíme Mary v rozpětí od desetiměsíčního dítěte v kolébce po sedmdesátiletou ženu čekající v nemocnici na smrt. Autor nám výjimečně působivě klade otázku: „Jak to, že tato nekompromisní, sebevědomá a atraktivní žena neprožila život podle svých představ?“ A především nás dokáže stále udržovat v napětí, jaká Mary Page skutečně je. Hodná nebo zlá? Šťastná nebo nešťastná? Milovaná nebo zrazovaná? Milující nebo zrazující? Oběť nebo viník? Mimořádné dílo tak neokázale demonstruje, jak komplikovaný a nejednoznačný může být zdánlivě obyčejný lidský osud. A jak nepodobný si může být jediný člověk v různých fázích svého života. Jak napsal výstižně ve své nadšené recenzi kritik New York Times Charles Isherwood: „Forma hry mi připadá krásná a dojemná, jako když si na přeskáčku listujete kamarádovým fotoalbem, některé tváře vám připadají povědomé, jiné nečekané. A potom narazíte na někoho úplně neznámého – kdo podle všeho pro kamaráda hodně znamenal – a se smutkem si uvědomíte, že i svoje nejbližší budete vždy znát jen v útržcích a neúplně.

Tuto pozoruhodně neobvyklou, ale velmi lidskou hru uvede naše divadlo jako první premiéru sezóny.

Režie: Mikoláš Tyc
Premiéry: 10. a 11. září 2022 na Činoherní scéně

Robin Schenk, Petr Štěpán, Miroslav Ondra: DEVĚT KŘÍŽŮ(HUDEBNÍ SCÉNA)
historický muzikál, světová premiéra

Pro naše divadlo napsané nové hudební dílo vypráví starou moravskou legendu o ukrutném činu, který se podle kronik odehrál kolem roku 1540 v malé vísce nedaleko Velké Bíteše. Statkář z Hlubokého při své cestě z Bíteše z trhu domů najde bezvládné tělo muže. Odveze ho domů a mladý cizinec – uherský koňský handlíř Luka – se díky tomu za nějaký čas zotaví. Zamiluje se do statkářovy dcery Elišky, avšak otec nechce o vdavkách ani slyšet. Cizinec zaváže Elišku slibem věrnosti a odjíždí, aby v Uhrách prodal své statky a s penězi se vrátil pro svoji nevěstu. Čas však plyne a Luka se nevrací. Eliška tak podlehne naléhání otce a ostatních, aby se provdala za mlynářova syna. Ve svatební den se vrací Luka z Uher a brzy se dozví o chystané veselce. Šílený vztekem přísahá pomstu, kterou nakonec vykoná, přičemž obětuje i svůj vlastní život. Na místě strašného zločinu vztyčí pak lidé devět křížů, aby tento příběh velké lásky a velké zášti nikdy z hlíny vysočiny nevyvanul.

Je to skutečný příběh z historie? Nebo jen legenda o krvavé hrůze z dávnověku? Autorům nového muzikálu nejde ani tak o to podat přesnou historickou rekonstrukci možné události, která je doposud zahalena tajemstvím. Spíše se na základě velmi silného lidského příběhu chtějí zamyslet nad tématy, jako jsou lidská zaslepenost, nenávist k neznámému, strach z jinakosti. Akcentují sílu lidské pomluvy i to, jak veřejné mínění ovládá osudy lidí.

Poutavé melodie mladého brněnského skladatele Robina Schenka a silný příběh lásky a nenávisti podle Petra Štěpána a Miroslava Ondry ponoří své diváky do legendy, která se vypráví kousek od Brna, a ať už je pravdivá, nebo ne, stále nám ji připomíná impozantní memento – devět dřevěných křížů poblíž dálnice D1.

Režie: Petr Gazdík
Světová premiéra: 24. září 2022 na Hudební scéně

mdb devet krizu

Pam Valentine: MEZI NEBEM A ZEMÍ (ČINOHERNÍ SCÉNA)
magická komedie o životě po životě

Felicity a Simon Willisovi čekají své první dítě. On je (zatím) neúspěšný spisovatel, ona ho láskyplně podporuje i přes nepochopení své matky. Díky realitnímu makléři Markovi najdou dům, který se pro ně zdá být ideální. Simon je nadšený, že v něm dříve žil autor jeho oblíbených detektivních románů. Felicity má zase ráda staré domy pro jejich zvláštní atmosféru a dokonce doufá, že by se v nich mohla setkat s důkazem existence života po životě. Věří, že duchové předchozích tragicky zemřelých majitelů jsou stále přítomní.

Kdyby byl Mark k manželům Willisovým upřímný, přiznal by, že se v domě dějí podivné věci. Pokaždé, když do něj přijde, stane se něco nadpřirozeného. Věci se vznášejí ve vzduchu, přemisťují se samy od sebe… Zatímco Marka to děsí, pro Felicity jde o důvod, proč si dům ještě více zamilovat. Všichni jsou tedy spokojení. Markovi se podaří strašidelný dům pronajmout, Felicity se setkává s tím, co ji fascinuje, a Simon dokončuje román u stejného stolu jako jeho spisovatelský idol. A předchozí obyvatelé domu Jack a Susie Cameronovi jsou opravdu stále „doma“. Neodešli do nebe, byli vráceni od nebeské brány, protože ani v přítomnosti svatého Petra nebyl Jack ochoten uvěřit v boží existenci. V jednom domě tedy sledujeme dva manželské páry. Každý z nich řeší vlastní problémy, navzájem se nevidí, ale přitom se ovlivňují. Dokonce se spolu naučí i komunikovat.

Romantickou komedii o věcech, které nás přesahují, napsala současná britská spisovatelka Pam Valentine a dokázala v ní spojit bravurní konverzační komiku s otázkami, které si denně pokládá každý z nás. A právě narození očekávaného miminka nabídne na tyto dotazy i potřebné odpovědi. Příběh o lásce a naději plný vlídného humoru i absurdních situací slibuje být výtečnou hereckou příležitostí pro členy našeho souboru a zároveň mimořádně dobrodružnou exkurzí po magických sférách našich životů.

Režie: Petr Gazdík
Premiéry: 8. a 9. října 2022 na Činoherní scéně

Felix Amador, Iván Macías: MEDIKUS (HUDEBNÍ SCÉNA)
muzikál podle slavného románu Noaha Gordona, česká premiéra

V listopadu roku 2021 zemřel ve věku 95 let americký spisovatel Noah Gordon. Do dějin světové literatury vstoupil především svou trilogií Dynastie Coleových, která se velmi podrobně a poučeně zabývá dějinami lékařství. Nejznámější je pravděpodobně hned první díl, román u nás známý jako Ranhojič z roku 1987 (následovala volná pokračování Šaman (1992) a Lékařka (1995)). Podle Ranhojiče byl v roce 2013 natočen i celosvětově úspěšný německý film s Tomem Paynem a Benem Kingsleym v hlavních rolích.

Titulní postavou tohoto výjimečného příběhu je Rob Cole, anglický křesťanský chlapec, který se dokáže v těžkých podmínkách 11. století vydat na cestu přes celou Evropu až na dálný východ do města Isfahánu, aby se zde naučil umění lékařství. Motivací pro toto neobvyklé rozhodnutí jsou pro něj zkušenosti z raného dětství, kdy kvůli nedostatečným znalostem o lidském těle přijde jak o matku, tak o další blízké. Setkává se nejprve s bradýřem, který ho zasvětí do primitivního způsobu léčení, díky němuž ale brzy pochopí, že důležitější než vydělat víc peněz, je naučit se skutečnému lékařskému řemeslu. Na své dlouhé a nebezpečné pouti za poznáním, na níž se musí v nepřátelském prostředí vydávat za Žida, najde nejen požadované učení, ale i životní lásku.

Kniha se stala inspirací pro španělské autory, kteří v roce 2018 uvedli v divadle Nuevo Apolo v Madridu premiéru muzikálu El Médico. Nápad zpracovat tuto látku pro hudební divadlo vznikl v hlavě hudebního skladatele Ivána Macíase, který spolu s producentem Pablo Martínezem kontaktoval Michaela Gordona, syna a agenta spisovatele. Ten byl po poslechu několika prvních hudebních ukázek natolik nadšený, že se rozhodl autory spojit přímo se svým otcem. I toho Macíasova hudba okamžitě přesvědčila, a proto udělil svolení svůj román do muzikálové podoby zpracovat. Muzikál se stal ve Španělsku okamžitě veleúspěšným a my jsme rádi, že jej budeme moci představit našemu publiku v české premiéře.

Režie: Stanislav Moša
Česká premiéra: 22. října 2022 na Hudební scéně

Dennis Kelly, Tim Minchin: MATILDA (HUDEBNÍ SCÉNA)
kouzelný rodinný muzikál, česká premiéra

V roce 1988 vydal hvězdný anglický romanopisec Roald Dahl knihu, která se zařadila do dlouhého seznamu jeho oblíbených titulů pro dětského čtenáře, z nichž řadu znají i ti čeští: Jakub a obří broskev, Karlík a továrna na čokoládu, Fantastický pan Lišák, Obr Dobr či Čarodějnice. Příběh nese jméno podle své hlavní hrdinky. Matilda je sice ještě malá dívenka, která teprve nastupuje do školy, ale navzdory problematickému rodinnému zázemí je to nadmíru talentovaná holčička, která miluje čtení a také má neobvyklý magický dar telekineze. Díky svému speciálnímu nadání a laskavé povaze pomůže vyřešit osobní problémy slečny Honeyové, učitelky, u níž nalezne nejen pochopení pro svou čtenářskou vášeň, ale i potřebnou lásku a něhu, jichž se jí ve vlastní rodině nikdy nedostávalo.

V roce 1996 režisér, herec a producent Danny DeVito tento námět úspěšně uvedl na filmové plátno a knižní předloha tak znovu získala na popularitě. Tim Minchin, australský písničkář, komik a celoživotní fanoušek Roalda Dahla, se již v roce 1998 jako třiadvacetiletý mladík pokoušel od Dahlových dědiců získat práva na novou verzi oblíbeného příběhu, tehdy se mu to však ještě nepodařilo. Až o mnoho let později, v září 2009 oznámila Royal Shakespeare Company, že v zimě 2010 uvede ve Stratfordu světovou premiéru muzikálové adaptace Dahlovy Matildy, a to právě s písněmi Tima Minchina. Následovalo se všeobecným nadšením přijaté uvedení v roce 2011 na West Endu v Cambridge Theatre, které získalo devět nominací na prestižní cenu Laurence Oliviera a tu nejprestižnější pro nejlepší muzikál také obdrželo. Následovalo uvedení na Broadwayi a po něm další řada nominací a také pět proměněných cen Tony.

Režisér Petr Gazdík v české premiéře Matildy zajisté zúročí své zkušenosti s dlouholetou prací s dětskými herci, kteří mají v této inscenaci obrovský prostor, a i proto již nyní divadlo pracuje na jejich školení ve speciální muzikálové přípravce, která od začátku roku 2022 probíhá. Strhující podívanou slibují být i choreografie Carli Rebeccy Jefferson a vše k dokonalosti podtrhne hudební nastudování Dana Kalouska. Matilda je bezpochyby naprosto ojedinělá muzikálová událost, kterou by si žádný milovník tohoto žánru neměl nechat ujít. A věřte, budete ji chtít vidět vícekrát!

Režie: Petr Gazdík
Česká premiéra: 3. prosince 2022 na Hudební scéně

Richard Bean: SÁM NA DVA ŠÉFY (ČINOHERNÍ SCÉNA)
třeskutá komedie s písničkami

Asi největší komediální úspěch londýnského National Theatre v současné době představuje svérázná adaptace Goldoniho Sluhy dvou pánů pod názvem Sám na dva šéfy (One Man, Two Guvnors, 2011). Jejím autorem je přední anglický dramatik Richard Bean, jehož Novomanželské apartmá jsme před časem v našem divadle uváděli. V režii Nicholase Hytnera se pak tato londýnská inscenace dočkala nejen veleúspěšného přesunu na West End, ale i půlročního turné po celém světě (včetně Austrálie, Nového Zélandu či Hongkongu).

Bean zachoval Goldoniho zápletku o nenasytném sluhovi, který zvládne s mazanou elegancí sloužit dvěma pánům najednou, ale přesunul ji do anglického přímořského města Brightonu roku 1963, na samotný počátek velkého bigbeatového šílenství šedesátých let. Beanův sluha Truffaldino jménem Francis Henshall taky hned na začátku říká: „Hrál jsem na valchu v jedný skifflový skupině, ale minulý úterý šli kluci z kapely na koncert Beatles a ve středu ráno mě vylili. Je to ironie, protože Beatles jsem udělal já. Viděl jsem je v Hamburku. Slabota. Povídám tomu Johnu Lennonovi: ,Johne, takhle se nikam nedostanete, dyť je to trapný, copak vás nikdy nenapadlo napsat si něco sami?‘ “ Zneuznaný muzikant se tak z nouze stane bodyguardem Rachel Crabbeové, která se vydává za svého mrtvého mafiánského bratra Roscoea a netuší, že ho zabil její milý Stanley, který Francise zaměstná také. Všechny ty zatáčky, serpentiny a peripetie se však nakonec (jak už v to dobré komedii bývá) šťastně vyřeší, a to i velkým přispěním Francise, kterému se během příběhu nejen podaří se dosyta najíst, ale i najít si pro sebe vhodnou partnerku…

Beanovy dialogy svou úsečností, citem pro paradox, absurditu a správně „střelenou“ nadsázku navazují evidentně na „montypythonovskou“ tradici britského humoru. Přitom ponechávají dost prostoru pro půvabné pohybové gagy v duchu italské komedie dell’arte i pro dynamické retro písně Granta Oldinga. Tuto rozkošně bláznivou, typicky britskou taškařici nastudujeme jako naši tradiční silvestrovskou komedii.

Režie: Stanislav Slovák
Premiéry: 17. a 31. prosince 2022 na Činoherní scéně

Arthur Miller: POHLED Z MOSTU (ČINOHERNÍ SCÉNA)
klasické drama

Největší americký divadelní autor 20. století Arthur Miller přispěl do pokladnice světového dramatu hned několika výjimečnými tituly. Diváci Městského divadla Brno z nich znají přinejmenším Smrt obchodního cestujícího a Čarodějky ze Salemu. Nyní jsme zvolili další z jeho mimořádných velkých lidských dramat Pohled z mostu.

Hlavním hrdinou této hry je Eddie Carbone, přístavní dělník v newyorském Brooklynu padesátých let, italský přistěhovalec druhé generace. Eddie žije ve zdánlivě spokojené domácnosti s manželkou Beatricí a její osiřelou neteří Catherine, když se začne pozvolna do dospívající Catherine zamilovávat. V tu chvíli se v jeho domácnosti ilegálně ubytují další dva italští imigranti Marco a Rodolfo.

Eddie zprvu vítá své sicilské bratrance ve vysněné zemi svobody, ale idyla společného soužití brzy skončí. Pohledný Rodolfo začne s Catherine chodit a Eddieho tak pomalu, ale jistě stravuje nesnesitelná vášeň, kterou ovšem nedokáže vyslovit, ani se jí bránit. Vášeň, která ho neúprosně vede k tragickému konci...

Eddieho příběh není ovšem jen dramatem posedlosti jednotlivce, ale i obrazem komunity s přísnými pravidly, kde „ne všechny zákony jsou psány v knihách“, jak říká výstižně Marco. A není tragédií výjimečného jedince, ale naopak zcela obyčejného člověka, která se tak intenzivně dotýká každého, kdo někdy tajně pocítil lásku, byť jen krátkou, k nedosažitelnému nebo nedotknutelnému.

Toto vášnivé, hluboce lidské drama s výjimečnými hereckými příležitostmi nabízí již od doby svého vzniku strhující divácký zážitek.

Režie: Stanislav Slovák
Premiéry: 11. a 12. února 2023 na Činoherní scéně

Noël Coward: HVĚZDA V PASTI (ČINOHERNÍ SCÉNA)
konverzační komedie, česká premiéra

Garry Essendine, herecká hvězda a miláček londýnského publika ve třicátých letech minulého století, se chystá odjet na velké turné po Africe. Jeho přípravám však brání stále více okolností. Jedna z jeho mladých milenek – Garry je totiž notorický sukničkář – se do něj beznadějně zamiluje, jeho bývalá žena Liz – kterou naopak stále miluje Garry – se k němu nechce vrátit, jeho příznivkyně Lady Saltburnová se stále dožaduje schůzky a mladý dramatik Roland si bez ohledu na cokoli přeje, aby Garry hrál hlavní roli v jeho nové, „vysoce umělecké“ hře. Situace dostoupí vrcholu, když se Garry rozhodne řešit skutečnost, že jeden z jeho blízkých přátel spí se ženou druhého. Výsledkem je, že dotyčná žena zatouží po něm – a věci se jako ve správné komedii mohou dále komplikovat.

Garry je zkrátka velké dítě, herec na jevišti i v životě, okouzlující svým šarmem i nesnesitelný svou sebestředností. A přece potřebuje, aby se kolem něj jako planety kolem Slunce stále pohybovala skupina věrných přátel, neboť bez nich Slunce pohasíná. Bavíme se, když vidíme „hvězdu v nesnázích“, a dojímá nás, když se snaží uchránit svůj malý svět spřízněných duší, který potřebuje ke své práci.

Legenda anglické komedie Noël Coward si roli Garryho Essendina napsal v roce 1939 pro sebe a exceloval v ní v různých inscenacích po dalších dvacet let. Po něm v této roli zářili další prvotřídní angličtí herci jako Albert Finney, Peter O'Toole, Ian McKellen nebo Andrew Scott…

Je s podivem, že se tato báječně chytrá a jiskřivá konverzační komedie, se kterou na naše jeviště vstoupí duch idylické předválečné Anglie, na českých jevištích ještě nikdy nehrála, a tak ji v našem divadle uvidíte v české premiéře.

Režie: Mikoláš Tyc
České premiéry: 8. a 9. dubna 2023 na Činoherní scéně

Alice Gillham: CLARENCE SQUARE (HUDEBNÍ SCÉNA)
romantický muzikál, světová premiéra

Na jaře roku 1904 vypuknul v Torontu obrovský požár, který zasáhl velkou část města. Právě v tu chvíli začíná příběh nového muzikálu, který se jmenuje podle adresy, na které oheň způsobil velikou škodu. V krásném domě na náměstí Clarence Square se jeho majitel Edward Gordon vrhnul do plamenů, aby zachránil svou milovanou sestru Charlotte. Naneštěstí během tragédie o ni přišel a zároveň si zásadním způsobem poškodil zrak. Není to ovšem jediná tragédie, která toho roku Toronto postihla. Ve městě se objevila nová děsivá hrozba. Bylo nalezeno mrtvé tělo mladé kabaretní tanečnice. Nejde ovšem o ojedinělý případ. Záhadný děsivý pachatel si i další kořisti vybírá mezi mladými dívkami místního kabaretu. Shodou náhod ho při jeho dalším hrůzném činu přistihne i talentovaná tanečnice a zpěvačka Lilly. Podaří se jí před vrahem utéct a schovat právě v domě na Clarence Square, kde se z ní následně stane laskává chůva Edwardových neteří a synovců a kde dál žije ve strachu, že ji vrah objeví. Brzy se začne sbližovat s pánem domu a zároveň sní o úspěšné kariéře v místním divadle. Jak to celé dopadne, kdo je záhadným vrahem sužujícím město a zda se Lilly podaří obměkčit Edwardovo zlomené srdce, se diváci dozvědí ve světové premiéře nového muzikálu, který bude uveden na Hudební scéně.

Jeho autorkou je mladá umělkyně Alice Gillham. Alice je tichá, přemýšlivá skladatelka a spisovatelka známá pod svou přezdívkou Shy (Plachá). Narodila se v Kapském Městě v Jihoafrické republice a je klasicky vzdělanou klavíristkou a flétnistkou, vystudovala také obor etnomuzikologie na University of Cape Town. Své zkušenosti ze života v jižní Africe zúročila především v úspěšném muzikálu Calling Us Home (2017). Spolupracovala s hudebníky, umělci, producenty a skladateli v jižní Africe, Austrálii, Německu, New Yorku a Londýně a od roku 2014 se rozhodla zaměřit především právě na práci pro divadlo. A tak se jí přes německou produkční agenturu Gallissas, se kterou již mnoho let úspěšně spolupracujeme, podařilo kontaktovat tvůrce z našeho divadla, jimž svěřila své dílo vůbec k prvnímu světovému uvedení.

Režie: Stanislav Moša
Světová premiéra: 22. dubna 2023 na Hudební scéně

Všechny tyto nové tituly MdB jsou součástí Sezónního abonmá 2022/2023, které si noví zájemci mohou zakoupit osobně v komerčním oddělení divadla, Lidická 1863/16, 602 00 Brno, tel.: +420 533 316 352, e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , a to již od 19. dubna 2022 každý všední den od 8.30 do 11.30 a od 12.00 do 16.00 hodin. (Během letních prázdnin: každý všední den od 10.00 do 14.00 hodin.)
Abonmá lze objednávat i online na www.mdb.cz.

Cena Sezónního abonmá činí 3 960 Kč; pro důchodce, studenty a držitele průkazů ZTP a ZTP/P: 3 240 Kč.


PŘEDPLATNÉ PRO PĚKNÉ PODVEČERY

Společně s prodejem Sezónního abonmá bude jako již tradičně zahájen též prodej Předplatného pro pěkné podvečery. V rámci tohoto typu abonmá vás čekají dva činoherní a dva muzikálové tituly, jež patří v MdB k těm nejvyhledávanějším. Pro divadelní sezónu 2022/2023 jsou pro vás vybrány tyto úžasné inscenace:

Josef Bouček: NOC PASTÝŘŮ (ČINOHERNÍ SCÉNA)
drama o boji talentu s mocí

Jakub Jan Ryba – osvícený učitel a geniální varhaník, houslista a autor více než stovky sakrálních skladeb a několika desítek písní – žije v obecném povědomí především jako autor České mše vánoční, familiárně zvané „Rybovka“. Možná jste ale nevěděli, že tato veskrze radostná hudba vznikala za mnohdy zoufalých okolností.

Noc pastýřů dramatika a scenáristy Josefa Boučka líčí právě střet génia jak s nechápavým okolím, tak i s existenčními podmínkami, v nichž mimořádný skladatel stěží zvládá uživit rodinu z chudičkého učitelského platu. Ryba se potýká s posměšky vesničanů, nenaplněným citem k mladé obdivovatelce Pavle, odporem jeho hlavního protihráče, myšlenkově rigidního faráře Kašpara Zachara – ale především s vlastní tvrdohlavostí, neústupností a neochotou slevit z absolutních nároků na sebe sama. I těm, kteří jej podporují, to tak Ryba mnohdy neulehčuje, neboť ne každou pomoc chce nebo umí přijmout. Dokáže všechny tyto rozpory a konflikty smířit magická „noc pastýřů“, v níž zazní vpravdě andělská Rybova hudba? Dojemnou odpověď vám poskytne nadčasové drama o boji talentu s mocí, sváru myšlenkové otevřenosti a omezenosti a o síle ducha a hudby, které společně s vynikajícími hereckými výkony nabízí výjimečný zážitek.

Režie: Petr Gazdík
Hrají: Milan Němec, Alena Antalová, Jan Mazák, Robert Jícha, Svetlana Janotová a další.

Edmond Rostand: CYRANO Z BERGERACU (ČINOHERNÍ SCÉNA)
romantická báseň

Novoromantická komedie Edmonda Rostanda Cyrano z Bergeracu se stala během více než stovky let od svého vzniku jednou z nejhranějších her světového repertoáru na našich jevištích, a to především díky vynikajícímu překladu Jaroslava Vrchlického, který hru jako první do češtiny přebásnil. Slavná romantická tragikomedie ve verších vyprávějící o posledním z rytířů s velkým nosem a s ještě větším srdcem a jeho citu k milované Roxaně, je příběhem o utajované lásce, cti, statečnosti a síle i poklescích umění. Celosvětově uznávaný a oslavovaný legendární secesní klenot je vskutku výjimečnou hrou, ve které dominují vzácné lidské vlastnosti jako esprit, duševní i tělesná elegance, humor, inteligence, optimismus, smysl pro krásu a čest, galantnost a rytířskost. Není proto divu, že se opakovaně stává ozdobou našeho repertoáru, a to opět s Igorem Ondříčkem v titulní úloze.

Každá další repríza této heroické komedie je zkrátka divadelním svátkem pro divadelníky i diváky, kterého se nyní můžete zúčastnit spolu s námi!

Režie: Stanislav Moša
Hrají: Igor Ondříček, Kristian Pekar, Svetlana Janotová, Michal Isteník, Viktor Skála, Oldřich Smysl, Jiří Mach, Eva Jedličková, Stanislav Slovák a další.

mdb cyrano

Luther Davis, Robert Wright, George Forrest, Maury Yeston, Vicki Baumová: GRAND HOTEL (HUDEBNÍ SCÉNA)
elegantně excentrický muzikál

Stárnoucí primabalerína Jelizaveta, která je již poněkolikáté na svém posledním turné a panicky se obává neúspěchu u publika. Krásný, leč osamělý baron Felix von Gaigern, který zoufale oddaluje osobní bankrot. Vážně nemocný židovský účetní Otto, který touží strávit poslední dny života v přepychu. Pohledná sekretářka Frieda, která sní o zářné kariéře v Hollywoodu. Nevyspalý recepční Erik, který netrpělivě očekává zprávu o narození syna. A skeptický doktor Otternschlag s těžkým zraněním z první světové války, který celé to hemžení s vypravěčským nadhledem pozoruje.

Ti všichni vytváří svět luxusního berlínského hotelu roku 1928, jak jej zachytila Vicki Baumová ve svém románu Lidé v hotelu. Svět, ve kterém se prolíná láska i beznaděj, zrození i smrt, smích i slzy. Hotel jako místo, kde se protínají lidské osudy a kde cizí lidé žijí své radosti a smutky vedle sebe, se tak stává působivou metaforou našeho pobývání na tomto světě. To všechno je navíc doplněno skvostnými retro melodiemi, jež vás vtáhnou do atmosféry Berlína 20. let.

Také recenzenti se shodují, že „luxusní“ zde je nejen prostředí hotelu, ale i herecké výkony, taneční čísla, dobové kostýmy a swingová hudba.

Režie: Stanislav Slovák
Hrají: Lukáš Janota nebo Lukáš Vlček, Kristýna Daňhelová nebo Marta Matějová, Kristian Pekar nebo Aleš Slanina, Lucie Bergerová nebo Markéta Sedláčková a další.

mdb grandhotel

Garry Marshall, Jonathan Frederick Lawton, Bryan Adams, Jim Vallance
PRETTY WOMAN (HUDEBNÍ SCÉNA)
romantický muzikál

Pohledná, milá a chytrá dívka z velmi chudých poměrů se setká s bohatým, okouzlujícím, ale trošku snobským mužem. Ačkoli je dělí propastné společenské rozdíly, zamilují se do sebe a jeden druhého změní. Tentokrát se nejedná o pohádku o Popelce, ale jde o příběh, který je stejně oblíbený a všeobecně známý. Stačí snad jen dodat, že hlavní postavy této romantické love story se jmenují Vivian a Edward, ona je prostitutka a on businessman, a už se každému vybaví americká filmová komedie z roku 1990, ve které zazářili Julia Roberts a Richard Gere.

V roce 2014 se autor filmového scénáře J. F. Lawton rozhodl spolu s režisérem G. Marshallem upravit oblíbený příběh pro jeviště. Aby mohl vzniknout titul pro hudební divadlo, oslovili Bryana Adamse a Jima Vallance k napsání hudby a písní ve svižném pop-rockovém rytmu, které byly do příběhu přidány a skvěle ho tak doplnily. A tak měl v roce 2018 premiéru muzikál Pretty Woman v Chicagu, odkud se záhy přesunul na Broadway, do Londýna, a nakonec i do Brna, kde nyní tento skvělý muzikálový trhák uvidíte i vy!

Režie: Stanislav Moša
Hrají: Hana Holišová nebo Svetlana Janotová, Petr Gazdík nebo Petr Štěpán, Kristýna Daňhelová nebo Dagmar Křížová, Robert Jícha nebo Igor Ondříček, Zdeněk Junák nebo Ladislav Kolář, Tomáš Sagher nebo Jakub Uličník a další.

Cena Předplatného pro pěkné podvečery činí 2 060 Kč; pro důchodce, studenty a držitele průkazů ZTP a ZTP/P: 1 660 Kč

Zdroj foto: Městské divadlo Brno

Více informací: www.mdb.cz


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor s výherkyní naší literární soutěže Povídky z lesa

LesPaní Jana Mlejnková (45) nás poctila vtipnou povídkou s názvem Ledka nebo cigaretka, kterou jsme vyhodnotili jako vítěznou. O tom, že paní Jana jen srší humorem, nelze pochybovat. Přečtěte si rozhovor, ve kterém objasňuje, jak k tomu,...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Koně se také střílejí – zlínské divadlo představí taneční maraton na život a na smrt

Kone se take strileji Plakat 200Šest hereckých párů tančících na jevišti Velkého sálu za doprovodu živé kapely. Nekonečný taneční maraton, při kterém by člověk vypustil duši. Ale právě tento tanec možná pomůže přežít čas hospodářské krize. ...


Literatura

Zlatá klec - dystopie o magii, třídních rozdílech a boji o moc

big temne-nadani-zlata-klec-dyJ-396661Další z řady young adult příběhů o nadpřirozených bytostech je tady. Zlatá klec od Vic Jamesové je prvním dílem ze série Temná nadání. Dokáže se prosadit mezi tunou podobné literatury?

...

Divadlo

Give me Moor! Studio Marta uvede Schillerovy drzé Loupežníky

loupeznici 200Brněnské divadelní Studio Marta uvede na konci února první premiéru roku 2023, legendární drama Friedricha Schillera Loupežníci. Egem poháněný příběh o kolapsu rodiny, komunity a vlastní integrity přinesou na jeviště absolvující studenti Janáčk...

Film

Eastwoodův portrét zakladatele FBI konečně vychází na DVD

altLegendární režisér Clint Eastwood má v polovině světa (ne vlastní vinou) vypěstovanou zvláštní auru tvůrce, kterému se podaří vše, na co sáhne. Je to dáno tím, že jeho slabší počiny se kinosálům mimo vlastní domovinu většinou vyhnou a ví o nich ...