Prahu ovládly výstavy architektury

Prahu ovládly výstavy architektury

Tisk
ImageMinulý týden hned dvě pražské galerie zahájily výstavy týkající se architektury bydlení budoucnosti. Neotřelé, originální a především poučné exhibice jsou k vidění v Galerii Jaroslava Fragnera a v Galerii Národní technické knihovny.




Prvně otevřená výstava pro veřejnost nese název Block City. Město z bloků skutečně slibuje podívanou dle svého pojmenování. Po celém obvodu galerie se nachází modely měst budoucnosti, uprostřed s ohromným stolem obehnaným silnicemi. Dokonce i s plastovými autíčky, které jsou menší než nehet na malíčku, přesto precizně tvarované. Střed místnosti mimo jiné doplňuje i videoprojekce s „krásami“ panelákových výstav. Sídlištním komplexem trpí především země bývalého sovětského svazu, ale našli bychom je i jinde. Značná část výstavy je věnovaná Nizozemí, které se vyjímá svou originální architekturou bydlení pro obyčejné občany. Ale také proto, že autor celého projektu je původem právě z této země. Architekt Bart Goldhoorn prezentuje tak svou patnáctiletou práci. Definuje tři základní moduly městské výstavby. Modulární město, Designerské město a především město z bloků. Bloky, které si návštěvník může prohlédnout, tvoří nejdůležitější část výstavy a pochází z otevřené soutěže o jejich návrhy, kterou vypsala developerská společnost Massthab.

Image

Soutěžního klání se zúčastnilo 210 architektů z 20 zemí, a proto je přehlídka velmi různorodá, ale i přesto ucelená. Neskutečně propracované detaily i celé bloky jsou vyrobeny z nejrůznějších materiálů. Najdeme vše od skla, papíru, dřeva až po sponky ze sešívačky. Každá výstavba nese svůj název, rozlohu, počet pater i půdorys. V tabulce nad „městem“ tyhle údaje návštěvník najde a může prostudovat i orientaci světové strany či grafickou vizualizaci nápaditého bloku.

Hlavní část tematicky doplňuje výstava VITAJTE V PANESTORY! o hromadné bytové výstavbě v Bratislavě mezi lety 1955 až 1995. Ta mapuje 21 metropolitních sídlišť. Tato část výstavy byla připravena předními slovenskými historiky architektury Peterem Szalayem, Máriou Topolčanskou a Henrietou Moravčíkovou, která ve čtvrtek 16. února bude od 19 ti hodin k dispozici hostům pro otázky a diskuzi.

Rozhodně se jedná o podnětnou výstavu. Zájemci architektury, ale i rodiny s dětmi si přijdou na své. Pražští školáci žijí jarními prázdninami a strávit čas na výstavě, která nejen pobaví, ale i poučí za symbolické vstupné, je skvělé oživení. Výstava si těší zájmu široké veřejnosti, návštěvnost je průměrně mezi 30 až 40 lidmi denně a potrvá až do 2. března.

Image

Druhá výstava architektury budoucnosti byla zahájena jen o dva dny déle. Od 3. února vyrostlo v Galerii Národní technické knihovny „zelené město“. Exhibice s příznačným názvem Green ArchitectureII.  je zaměřená na stavby a projekty, které jsou šetrné jak k životnímu prostředí, tak i k úspoře místa, rozpočtu i provozních nákladů. Jedná se již o druhý projekt s touto tématikou. První se uskutečnil před čtyřmi lety právě v Galerii Jaroslava Fragnera. Tematicky je výstava rozdělena do tří částí, z nichž největší prostor je věnovaný sekci Wooden Boxes, kde se návštěvníkům představují moderní dřevěné jednoduché víkendové domy navržené rakouskými a finskými architekty. Fotografie jsou zasazené skutečně v dřevěných krabicích se světlem uprostřed, takže atmosféra dřevěné výstavby je veskrze autentická. Velkou výhodou jsou české popisky, které v dalších sekcích chybí.

Zumtobel Group Award 2010 prezentuje nejúspěšnější projekty druhého ročníku tohoto ocenění, kde se realizují projekty ohleduplné vůči životnímu prostředí. Poslední sekcí je Form and Energy, která klade důraz na ohleduplné zacházení s přírodními zdroji. Výstava a katalog představují výběr jednotlivých projektů pocházejících z Rakouska, například elektrárny či dopravní stavby. Kurátorem této části jsou Petr Riepl a Adolph Stiller, kteří budou 15. 2 od 18.30 přednášet v Ballingově sále Národní technické knihovny. Jak už bylo zmíněno, velkou škodou pro návštěvníky těchto dvou sekcí, kteří nejsou v angličtině či němčině tak zdatní, je absence českých popisků. 

Image

Návštěvníky zajisté překvapí, v jakých souvislostech a u jakých typů staveb lze prvky zelené architektury použít. Výstava, jejímž spolupořadatelem je Dan Merta, potrvá do 28. února 2012. Projekt ale tímto nekončí. Na jaře se mohou nadšenci architektury těšit na exhibici známé architekta „odpadu“ Michaela Reynoldse a podzim bude věnovaný tuzemským projektům. Navíc si přijdou na své i mimo pražští, protože do republiky vyrazí výstava Současný český industrial.

Zdroj foto: techlib.cz, gjf.cz



 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Fotograf Jaroslav Kučera: „Fotky jsem vystavovat samozřejmě nemohl, jejich skrytý význam by prokouknul i blbý komunista.“

fotokucera 4Sice už není listopad, který jsme zde, na Kultuře21, označili měsícem fotografie, ale na zajímavé čtení není nikdy pozdě. Pojďte s námi tedy nyní nakouknout za objektiv panu inženýrovi Jaroslavu Kučerovi a přečíst si o jeho zkušenostech. 

...

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Čtěte také...

V Praze otevřelo muzeum světla. Lumia Gallery je největší svého druhu ve střední Evropě

lumia200Více než osm set metrů čtverečních, sedmnáct unikátních světelných instalací, nejmoder-nější současné digitální umění. Tak by se dala charakterizovat nová stálá výstava Lumia Gallery, která je od listopadu k vidění v centru Prahy. Mezi nejzajímavější i...


Divadlo

Komedie Poslední ze žhavých milenců se Simonou Stašovou má za sebou skoro 12 sezón

posledni ze zhavych milencu 200Komedie Poslední ze žhavých milenců, patří mezi nejúspěšnější díla známého amerického autora Neila Simona. Řadu sezón se těšila velké divácké přízni na Broadwayi. Skvělá je již svým námětem a přímo dokonalá dí...

Film

Jarní smršť České televize: Dokument a publicistika

smrst200V první části našeho třídílného seriálu nazvaného „Jarní smršť České televize“ jsme představili stěžejní novinky z české a zahraniční hrané tvorby, jež se na kanálech České televize v současnosti již objevují, nebo jejich čas teprve přijde. V tomto díle...