Olejomalby s měděnými tvarovkami na prodejní výstavě v Galerii města Přerova

Olejomalby s měděnými tvarovkami na prodejní výstavě v Galerii města Přerova

Tisk

vystava prerov 200Ve čtvrtek 12. října proběhla v Galerii města Přerova společná prezentace olomoucké malířky Evy Pešákové a sochaře Tomáše Arnošta. Výstava nese název Rozhovor a návštěvníci můžou vidět originálních obrazů a trubkových kompozicí. Obě výstavy jsou prodejní a potrvají do 19. listopadu.

 


„Velkoformátové akrylové malby výtvarnice Evy Pešákové nevystavujeme v Přerově prvně, například během covidu velmi vhodně zaplnily obří výlohy na náměstí TGM 16, kde jsme pořádali výstavy tzv. umění z chodníku,“ připomněla spolupráci s bývalou ředitelkou výtvarné Základní umělecké školy v Olomouci Evou Pešákovou kurátorka výstavy Lada Galová. Velké malby na stěnách se budou střídat s obrazy akrylů na plátně a ani těm nechybí prostorová velkorysost.

„Mluvíme stále o formátech bohatě nad půldruhého metru v šířce i výšce. Pro autorku je charakteristické barevné vnímání světa, které je projevem její nezdolné vitality, nebojácné životní energie, vnitřní dynamiky, posvěcené darem imaginace. Obrazy v sobě skrývají mikropříběhy, imprese, vizuální zážitky a prožitky, tentokrát mj. inspirované filmovou trilogií amerického režiséra Godfreye Reggia, z nichž nejznámější je film Powaqqatsi. V jazyce indiánského kmene Hopi se touto složeninou vyznačuje život na úkor jiných,“ odkrývá pozadí tématu filmu provázeného hudbou současného amerického skladatele Philipa Glasse Lada Galová. Jeden z obrazů Evy Pešákové je tak ostatně i pojmenován.

vystava foto1

Spojení obrazů Evy Pešákové se sochařskou tvorbou mladého výtvarníka rovněž není v Přerově novinkou. Dynamika a síla ocelových propletenců doplňovala její obrazový velkoformát před dvěma lety v podobě děl olomouckého sochaře Jana Dostála. Letos to nově budou tzv. měděné tvarovky absolventa katedry sochařství Ostravské univerzity Tomáše Arnošta z Velké Bystřice.

Na jeho dlouhé cestě hledání vhodného materiálu došel přes dřevěné trubky, modelované trubkové plastiky odlévané do různých materiálů až k měděným tvarovkám. Ty mu podle jeho vlastních slov poskytují poměrně jednoduchou modelaci jeho představ a sochařských zásad. „V mých sochách, které budou na výstavě k vidění, lze pozorovat témata, která mne doprovázejí už od studií, ale i náměty pro mě nové,“ říká Tomáš Arnošt.

vystava foto2

Přetrvávající téma jeho tvorby jsou vztahy dvou lidí, kdy není jasno, zda-li onen vztah je dobrý či nikoliv. Divák je na vážkách, jestli jeden druhému v soše chce spíše pomoct, nebo ho nenápadně zmanipulovat ve svůj prospěch. Jiné, a sice starší téma, bude na výstavě vztah člověka k industrii. „A opět půjde o kompozice vyvolávající nejistotu, zda-li člověk industrii oživuje, nebo jestli industrie člověka umrtvuje. Úplně novým námětem, který do svých soch Arnošt vtělil, je nápadně plížící se parazitismus,“ doplnila Galová. Ten pak bude v plastikách znázorněný materiálovou odlišností. „Již nechci podvědomě v recipientovi vyvolávat pocit nejistoty, ale zobrazit věci tak jak jsou. Jeden žije na úkor druhého pro vlastní potřebu,“ doplňuje tak velké téma olejomaleb Evy Pešákové i sochař Tomáš Arnošt.

vystava foto3

Zdroj foto: Robert Rohál


 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor s riaditeľkou Mestského divadla Trenčín Zuzanou Mišákovou

Zuzana-Misakova 200Situácia za posledné dva roky bola veľmi náročná. Každý sa s ňou vysporiadal inak. Zasiahla podnikateľov, cestovateľský ruch, no najmä umelcov, ktorých umenie je ich živobytie. To ako sa s danou situáciou vysporiadali a aký vplyv to...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Z archivu...

Čtěte také...

Malíř s vitalitou na rozdávání: Ivan Bukovský a jeho Obrazy z posledních let

ivan bukovsky20. 8. – 21. 9. 2012 Topičův klub v Praze s kurátorem Vlastimilem Tetivou připravil výstavu dvou desítek velkoformátových obrazů z posledních let, které namaloval akademický malíř Ivan Bukovský


Literatura

Média, lži a příliš rychlý mozek, aneb když se na nás valí příliš informací

media-lzi-a-prilis-rychly-mozek 200Nakladatelství Grada vydalo knihu Média, lži a příliš rychlý mozek s podtitulem Průvodce postpravdivým světem, jejímž autorem je spoluzakladatel webu manipulatori.cz Petr Nutil.

Divadlo

Studio Marta zažije ROZPAD

rozpadani200Sezonu brněnského Studia Marta uzavře projekt ROZPADÁNÍ. V jeden večer se představí dvě inscenace autorských her, které spojuje téma rozpadu. Aktovky Bublifuk a Je potřeba změna! tak uvidí diváci na jevišti poprvé, a to v podání budoucích absolve...

Film

Hlásí se zvláštní jednotka - Památkáři

pamatkari1 uvodkaFilm o závěrečné části druhé světové války, o které vás v dějepise zřejmě neučili. Pátý film George Clooneyho, při kterém zasedl na režisérskou židli, ale stihl si v něm i zahrát. Takže: „Kdo zařídí, aby socha Davida pořád stála a Mona...