Přerovská výstava představí knižní tvorbu Kamily Holáskové ilustrovanou fotografiemi Jindřicha Štreita

Přerovská výstava představí knižní tvorbu Kamily Holáskové ilustrovanou fotografiemi Jindřicha Štreita

Tisk

streit foto perexBřezen, měsíc čtenářů, nabídne v Galerii města Přerova netradiční výstavu - knižní přehlídku tvorby olomoucké spisovatelky Kamily Holáskové. Prezentované publikace na stěnách doplní fotografie Jindřicha Štreita, a sice soubor, jímž ilustroval právě některé spisovatelčiny kriminální příběhy. Vernisáž proběhla v Galerii města Přerova 21. března, přičemž o hudební doprovod se postarali Richard Mlynář na piano a Petr Chrobák na saxofon.


„Světově uznávaný fotograf Jindřich Štreit, který se do naší galerie vrací během posledního desetiletí v roli vystavovatele již potřetí, a spisovatelka Kamila Holásková spolupracují již několik let. Kamila Holásková tu bude prezentovat svoji bohatou literární tvorbu, kdy mnohé tituly ilustrují právě Štreitovy snímky. Je na nich patrný autorův velmi netradiční odklon od zvykově dokumentárního rukopisu k fotografii reportážní, což znalce Štreitovy tvorby bezesporu zaujme,“ informuje vedoucí galerie města Přerova Lada Galová.

streit foto 1

Oběma autorům se podařilo společnými silami publikovat již tři povídkové soubory, Freudova pohovka, Kláda a Merkátor, doplněné fotografiemi. „Jednotlivé příběhy zachycují obyčejného člověka, který ne vždy dokáže vyřešit situaci, jež ho zasáhla. Fotografie Jindřicha Štreita dotvářejí atmosféru děje příběhem okamžiku skutečných lidí, třebaže je nelze spojovat s hrdiny povídek a novel. Příběhy žijících postav na fotografiích Jindřicha Štreita prožívají stejné emoce jako postavy povídek Kamily Holáskové,“ popisuje kurátor výstavy Martin Šilar, ředitel TRINITY ART Olomouc.

Kamila Holásková se narodila v roce 1959 ve Šternberku, do plnoletosti však žila v Přerově. V současnosti bydlí v Olomouci. Základní školu absolvovala v Přerově a rovněž maturovala na přerovském gymnáziu. Vystudovala Filozofickou fakultu UP v Olomouci a od roku 1988 vyučuje na UP psychologii. Kromě odborných publikací vydala deset beletristických titulů. Publikuje především krátké prózy, které se zabývají vztahy v rodině.

Výstava, kde hrají hlavní roli barevné i černobílé snímky Jindřicha Štreita potrvá do 21. dubna 2024.

streit foto 2

Zdroj foto: archiv a Robert Rohál


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Honza Jareš: „Je pro mě důležité, aby mě lidé vnímali jako umělce, nikoliv jako člověka, který nevidí a má to těžké.“

honza jares 200Honza Jareš se narodil v roce 1981 v Hradci Králové, své dětství prožil v Brně. Zde absolvoval základní školu pro nevidomé a souběžně Základní uměleckou školu Vítězslavy Kaprálové, obor zpěv a klavír. Poté se přestěhoval do Prahy a po něk...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Fotografie v českých a moravských galeriích

fotovystavy 200Kromě Prague Photo Festivalu, navazujícího na dubnovou přehlídku mladých nadějí české fotografie, mohou přívrženci tzv. osmého umění (kam bývá tato disciplína často řazena) nalézt příležitosti k estetickému vyžití i jinde...


Literatura

Výprava po Irsku s příjemným bonusem

TriDnyDveZenyJednaOpice200Tři dny, dvě ženy, jedna opice a smysl života je název knihy od Karolien Notebaertové, která před několika dny vyšla v nakladatelství Kazda. Jejím podtitulem je Inspirativní cesta k našim myšlenkám, pocitům a zapomen...

Divadlo

Dramaturgický plán sezóny 2023/2024 ve Švandově divadle

Svandovo divadlo200Anna Karenina, Klec bláznů, retro muzikál o božském pop-idolu, sólo pro Marií Štípkovou i nová česká hra o nevšedním spolubydlení malířky Toyen. Švandovo divadlo chystá odvážnou sezónu 2023/2024.

...

Film

Import-eksport a vztah dvou lidí z odlišných kultur
ImageJiž od středy 15. února není chladno jen ve vzduchu, ale také v pražském kině Atlas, v brněnském Artu a ostravském Minikině. Severská filmová zima servíruje divákům ochutnávku toho nejlepšího ze švédské, norské a finské kinematografie. Čtvrtek 16. ú...