Traja umelci – každý z inej krajiny

Traja umelci – každý z inej krajiny

Tisk

traja umelci 200Na pôde galérie Lampy v Bratislave sa 9.júla stretli na vernisáži traja umelci z troch rôznych krajín sveta. Ako prvého predstavili na výstave s názvom Keby som mal 95 kurátor výstavy Ľuboslav Moza a riaditeľka galérie Kafé Lampy Andrea Reichová. Na oboch urobil veľký dojem ambiciózny, arménsky umelec, maliar Suren Mesproyan, ktorý absolvoval dve výtvarné akadémie v Jerevane.

 

„Škola mi dala veľa, ale vo viacerých veciach ma aj zabrzdila. Naučila ma premýšľať, mať profesionálnu ruku, ako správne držať štetec, ako robiť ťahy,s akými metódami treba pracovať. Určitým spôsobom si ma zaškatulkovala. Nemal som však voľnosť, a o to viac som musel na sebe pracovať. Niekedy musíš vypnúť všetko a nechať sa viesť svojím smerom. Niekedy sa na niečo pozerám, niečo sa stale. To vnímam a dávam von,“ hovorý s úsmevom arménsky maliar.

Umenie pre Surena znamená život. Ako ďalej uviedol, bez neho to nemá zmysel. „Umenie mnou preniká. Najskôr ho vdychujem do vnútra a potom ho dávam von,“ dodal Mesproyan. Vo svojej tvorbe, ktorá je jedinečná, stvárňuje životné príbehy so zmyslovým využitím farieb a ženskej krásy. Na obrazoch zachytáva svoje city a pocity, ktoré následne prenáša na plátno. Vidieť to aj na súčasnej impresionistickej výstave, ktorá zahŕňa kvety, prírodu, still life, akty. Výstava je plná príjemnej energie a potrvá do 31.07.

Predtým mal však aj iné obdobie, využíval tmavé odtiene farieb. „Ľudia vraveli, že su depresívne. Lenže nie sú. Obraz nie je depresívny, maľoval som to, čo som cítil. Mal som obdobie, kedy som sa učil, vzdelával,“ dodal maliar Suren Mesproyan. Ani teraz jeho maliarsky duch neodpočíva a pripravuje nový námet, ktorý sa týka krajiny. Zachytené v ňom budú slnko aj temperament.

traja umelci1

V rámci výstavy vystúpil aj srbský akordeonista Marko Kukobat, ktorý pozná, aké je to byť ďaleko od domoviny. Zahral na ňom veselšie skladby, ale nesmela chýbať ani skladba, ktorou Surenovi priblížil domov. Okrem neho ako tretia umelkyňa sa predstavila Laura Ensi. Ensi je novou nádejnou spisovateľkou, a zastupuje tak novú generáciu slovenských autorov. Na vernisáži predstavila svoje dve knihy „Spoločenstvo“, ktorých tretiu časť už píše. Kniha je živote obyčajné a nenápadné sedemnásťročné dievča, snívajúceho o láske, ktorej sa zrazu zmení život a stane sa súčasťou vlčej smečky.


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Elize Ryd (Amaranthe) nejen o Masters of Rock: „Opravdu si užívám open air festivaly, protože to je tak obrovské a je tam tolik lidí!“

amaranthe elize 200Festival Masters of Rock se nezadržitelně blíží, tak jsme u této příležitosti vyzpovídali půvabnou děvu s čistým hlasem – Elize Ryd ze švédské skupiny Amaranthe. Můžete si přečí...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Výtvarník Jaromír F. Palme nám prozradil, že klidně kreslí v zimě léto a v létě zimu…

200 jaromirLetošní léto předvedlo různé podoby, kdy slunce pálilo o sto šest, na mnohé se nalepilo dovolenkové tempo (můj manžel ho nazývá „plážové“) a občas seslalo přílivy deště. Co dělají spisovatelé a ilustrátoři v létě? Jak se jim píše či kreslí pod žh...


Literatura

Co dělat, když vás samota sráží k zemi

loutkarAsi to znáte všichni – jednou za čas se cítíte sami, opuštění, že se o vás nikdo nezajímá. A můžete se cítit sami, i když jste obklopeni lidmi, protože jimi nejste pochopeni. To je tak nějak i případ hlavního hrdiny Jacopa z norského příběhu Loutkář.

...

Divadlo

Zaráz – Městské divadlo Zlín a Slovácké divadlo Uherské Hradiště opět po roce bilancují společnou přehlídkou

Zaraz2024 200Šest inscenací z nejnovějšího repertoáru Městského divadla Zlín a Slováckého divadla Uherské Hradiště - to je ZARÁZ, přehlídka jediných dvou profesionálních divadel působících ve Zlínském kraji. Ve třech dnech uvidí aktuální tituly kritici, publ...

Film

Když musí tvrďák do školky

policajt ze skolky200Film Policajt ze školky (1990) ve své době ukázal, že i typicky akční hrdina jako Arnold Schwarzenegger musí jednou za život řešit problém, který má většina z nás. I královny musí chodit na zá...