Otevřený deník

Otevřený deník

Tisk

Otevreny deník perexOtevřený deník není bulvár, nýbrž otevřená názorová zpověď v době, která opět začíná hrozit zavíráním za názor. Jde o komplexní pohled na to, co se kolem nás děje, od autora, který se vždy vyjadřoval volně a chce si svobodu slova uchovat.

 


V nakladatelství LEDA, v edici Agora vychází rozsahem útlá, ale obsahově hutná až burcující kniha Rudolfa Červenky Otevřený deník.

Autor odsuzuje "očividně antidemokratické a protiústavní snahy" plánovaného zákona boje proti dezinformacím. Nechce znovu zažít "monitorování zaměstnanců státu s následnou identifikací osob šířících antisystémové nálady". Takové kroky hodnotí jako snahy, které "evidentně odporují tradici svobody v našich zemích". Soudí, že "pravda vzniká jedině v diskusi, nikdy pod nátlakem". "Nelze ustavit Ministerstvo Pravdy, jak se o to tady někdo pokouší, pouze Ministerstvo Strachu".

Otevreny deník 3

Autor reaguje na úslužný voluntarismus dnešní žurnalistiky. Tvrdí, že bez poctivého úsilí o pravdu společnost upadne, protože jen pravda přináší příslib budoucnosti. Opakovaně se odvolává na T.G.Masaryka. Rudolf Červenka má k Masarykovi myšlenkově blízko, nedávno vydal v luxusní sběratelské edici, v omezeném číslovaném nákladu, Čapkovy Hovory s T.G.M. Z celého textu Červenkovy knihy je zřejmé, že má Masaryka nejen dobře nastudovaného, ale souzní s ním především proto, že "Masaryk mluví k našemu dnešku". V protikladu k tomu stojí autorovy dopisy současnému prezidentovi, které, jak uhodnete, zůstávají bez odpovědi.

Rudolf Červenka pochybuje, že „v lásce a ve válce je dovoleno všechno“, tíží ho, že „v lodním boku je díra jako hrom a dovnitř se valí voda“, a tak se ptá: "Odkud jdeme, kde jsme a kam bychom měli mířit?" Prohlašuje: "Potřebujeme změnu, pomozme jí!" a zachází tak daleko, že předestírá body stručného politického programu.

V knize zaujme i zasvěcená úvaha o knihách jako zboží. Psaná s nadhledem a humorem, přitom vlastně smutná. "Nakladatel dobré knihy dnes přestává být podnikatelem a stává se dobrodincem."

Otevreny deník 2

Červenka je vskutku renesanční osobnost, intelektuál s širokým rozhledem v literatuře, historii a politice, doprovází své texty citacemi českých i světových humanistů. Sám si je vědom toho, že "slova mají velikou moc". A platí to i o jeho slovech:
Citace z knihy:
"Diverzita, česky různorodost je paradoxně používána při prosazování jediné pravdy. Pod heslem boje proti dezinformacím jsou mnohdy šířeny lži."
"Pravda není nic pevně daného, není to kámen, daleko víc připomíná proud, je to společenský proces."
"Zdravá společnost má dost protilátek, aby se s protivenstvími vyrovnala. Autoritářské společnosti jsou naopak v jádru nemocné, proto cenzurují."
"Pokud je literatura do jisté míry odrazem skutečnosti, pak v Česku skutečnost neexistuje."

Otevřený deník je sbírka esejů, úvah, otevřených dopisů, glosovaných citátů, několika básní a jednoho obsáhlého rozhovoru, který s autorem vedl redaktor Jiří Hroník. Zahrnuje období posledního roku s občasnými odkazy do minulosti. Ostrá, ale trefná politická vyjádření zjemňuje úvodní báseň, kterou autor věnuje svému vnukovi ke druhým narozeninám. Autorovi záleží na tom, abychom zachovali normální svět pro budoucí generace. "V dětech žijeme věčně, v nich jsme věčně mladí, od nich získáváme nesmrtelnost, tedy životní čas, a to tolik času, kolik jim ho sami věnujeme."

Kniha je psána vytříbenou češtinou, naléhavostí, moudrostí i vtipem oslovuje podobně naladěného čtenáře. A pokud i náhodného čtenáře donutí k zamyšlení, splní svůj účel. Někdo může s autorem polemizovat, ale právě to je cílem edice Agora.

O autorovi

RNDr. Rudolf Červenka (*1947), původním povoláním matematik a programátor, dnes vydavatel knih, publicista a překladatel, spoluzaložil v roce 1993 nakladatelství LEDA, které od té doby řídí. Vydává jazykové učebnice, romány, ale i "libri prohibiti", literaturu faktu s nemainstreamovými názory, autorů jako Thilo Sarrazin, Yoram Hazony, Douglas Murray, Ben Shapiro, Václav Cílek, Alexander Tomský, Robert Kotzian. Zejména v edici Agora, která klade důraz na svobodnou diskusi, a kde vychází i jeho Otevřený deník. Autor vždy stál mimo praxi politiky. Sám se charakterizuje jako člověk, který je "smýšlením venkovan, hledá právo měst na existenci, odhaluje zástěrku „nezištné“ solidarity zahraničních spojenců, porovnává kvality generálů naší současnosti a minulosti, odmítá slova, jimiž se nám cizí síly snaží vnutit pokřivené vidění světa, na prstech sčítá poslance a senátory obdařené morálkou, svědomím a zodpovědností". Ale, seznamte se s ním sami v jeho knize Otevřený deník.

Otevreny deník 1

Otevřený deník
Autor: Rudolf Červenka
Ilustrace: René Senko
Žánr: Eseje; politika, společnost
Nakladatelství: LEDA, edice Agora
Rok vydání: 2023
Počet stran: 176

Hodnocení: 100 %

Zdroj foto: nakladatelství LEDA https://leda.cz/Titul-detailni-info.php?i=964



 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Skoro úplně vymyšlený film je dotočen!

skoro vymysleny film200Skoro úplně vymyšlený film, autorské dílo z rukou mladých umělců, je dotočen! Film vychází z poetiky básně Charlese Bukowskiho a věnuje se hledání, iluzím, platonické lásce a je protkán mel...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Dáda Patrasová i Viki Cabadaj se nadchli pro básníka Mareše

dada200Jen málokdy se sejde tak pestrá společnost, jako tomu bylo u příležitosti křtu knížek Miloše Mareše. Trojici jeho titulů Než bude ze mě země (básně), Co slovo to berla (aforismy) a A tak si to seru v protisměru (epigramy) přišlo pokřtít hned několik kmotrů...


Literatura

Když nevíte kudy kam, vydejte se na cestu

Stopem na konec perexNež jsem se pustila do čtení útlé knížečky s názvem Stopem na konec světa, domnívala jsem se, že bude obsahovat povídky s různými zážitky ze stopování. A docela jsem se těšila, protože znám pár lidí, kteří tento způsob cestová...

Divadlo

Jaká pravidla má hra o moc? Žebrácká opera Divadla DISK

Zebracka opera perexBlíží se prezidentské volby a bohatý a vlivný Jareš (Matěj Polák) doufá, že by je mohl vyhrát. Přízeň lidu je ale nejistá, a tak musí Jareš udělat všechno pro to, aby si své vítězství pojistil. Neobejde se to však bez nekalý...

Film

Severský filmový podzim přinesl dvanáct mrazivých snímků

synove norskaFestival severské kinematografie nabídl pražským divákům od 14. do 18. listopadu celkem dvanáct mrazivých snímků. Deset novinek z posledních dvou let, barevně upravené a rozšířené titulky pro neslyšící a příběhy, které ...