Otevřený deník

Otevřený deník

Tisk

Otevreny deník perexOtevřený deník není bulvár, nýbrž otevřená názorová zpověď v době, která opět začíná hrozit zavíráním za názor. Jde o komplexní pohled na to, co se kolem nás děje, od autora, který se vždy vyjadřoval volně a chce si svobodu slova uchovat.

 


V nakladatelství LEDA, v edici Agora vychází rozsahem útlá, ale obsahově hutná až burcující kniha Rudolfa Červenky Otevřený deník.

Autor odsuzuje "očividně antidemokratické a protiústavní snahy" plánovaného zákona boje proti dezinformacím. Nechce znovu zažít "monitorování zaměstnanců státu s následnou identifikací osob šířících antisystémové nálady". Takové kroky hodnotí jako snahy, které "evidentně odporují tradici svobody v našich zemích". Soudí, že "pravda vzniká jedině v diskusi, nikdy pod nátlakem". "Nelze ustavit Ministerstvo Pravdy, jak se o to tady někdo pokouší, pouze Ministerstvo Strachu".

Otevreny deník 3

Autor reaguje na úslužný voluntarismus dnešní žurnalistiky. Tvrdí, že bez poctivého úsilí o pravdu společnost upadne, protože jen pravda přináší příslib budoucnosti. Opakovaně se odvolává na T.G.Masaryka. Rudolf Červenka má k Masarykovi myšlenkově blízko, nedávno vydal v luxusní sběratelské edici, v omezeném číslovaném nákladu, Čapkovy Hovory s T.G.M. Z celého textu Červenkovy knihy je zřejmé, že má Masaryka nejen dobře nastudovaného, ale souzní s ním především proto, že "Masaryk mluví k našemu dnešku". V protikladu k tomu stojí autorovy dopisy současnému prezidentovi, které, jak uhodnete, zůstávají bez odpovědi.

Rudolf Červenka pochybuje, že „v lásce a ve válce je dovoleno všechno“, tíží ho, že „v lodním boku je díra jako hrom a dovnitř se valí voda“, a tak se ptá: "Odkud jdeme, kde jsme a kam bychom měli mířit?" Prohlašuje: "Potřebujeme změnu, pomozme jí!" a zachází tak daleko, že předestírá body stručného politického programu.

V knize zaujme i zasvěcená úvaha o knihách jako zboží. Psaná s nadhledem a humorem, přitom vlastně smutná. "Nakladatel dobré knihy dnes přestává být podnikatelem a stává se dobrodincem."

Otevreny deník 2

Červenka je vskutku renesanční osobnost, intelektuál s širokým rozhledem v literatuře, historii a politice, doprovází své texty citacemi českých i světových humanistů. Sám si je vědom toho, že "slova mají velikou moc". A platí to i o jeho slovech:
Citace z knihy:
"Diverzita, česky různorodost je paradoxně používána při prosazování jediné pravdy. Pod heslem boje proti dezinformacím jsou mnohdy šířeny lži."
"Pravda není nic pevně daného, není to kámen, daleko víc připomíná proud, je to společenský proces."
"Zdravá společnost má dost protilátek, aby se s protivenstvími vyrovnala. Autoritářské společnosti jsou naopak v jádru nemocné, proto cenzurují."
"Pokud je literatura do jisté míry odrazem skutečnosti, pak v Česku skutečnost neexistuje."

Otevřený deník je sbírka esejů, úvah, otevřených dopisů, glosovaných citátů, několika básní a jednoho obsáhlého rozhovoru, který s autorem vedl redaktor Jiří Hroník. Zahrnuje období posledního roku s občasnými odkazy do minulosti. Ostrá, ale trefná politická vyjádření zjemňuje úvodní báseň, kterou autor věnuje svému vnukovi ke druhým narozeninám. Autorovi záleží na tom, abychom zachovali normální svět pro budoucí generace. "V dětech žijeme věčně, v nich jsme věčně mladí, od nich získáváme nesmrtelnost, tedy životní čas, a to tolik času, kolik jim ho sami věnujeme."

Kniha je psána vytříbenou češtinou, naléhavostí, moudrostí i vtipem oslovuje podobně naladěného čtenáře. A pokud i náhodného čtenáře donutí k zamyšlení, splní svůj účel. Někdo může s autorem polemizovat, ale právě to je cílem edice Agora.

O autorovi

RNDr. Rudolf Červenka (*1947), původním povoláním matematik a programátor, dnes vydavatel knih, publicista a překladatel, spoluzaložil v roce 1993 nakladatelství LEDA, které od té doby řídí. Vydává jazykové učebnice, romány, ale i "libri prohibiti", literaturu faktu s nemainstreamovými názory, autorů jako Thilo Sarrazin, Yoram Hazony, Douglas Murray, Ben Shapiro, Václav Cílek, Alexander Tomský, Robert Kotzian. Zejména v edici Agora, která klade důraz na svobodnou diskusi, a kde vychází i jeho Otevřený deník. Autor vždy stál mimo praxi politiky. Sám se charakterizuje jako člověk, který je "smýšlením venkovan, hledá právo měst na existenci, odhaluje zástěrku „nezištné“ solidarity zahraničních spojenců, porovnává kvality generálů naší současnosti a minulosti, odmítá slova, jimiž se nám cizí síly snaží vnutit pokřivené vidění světa, na prstech sčítá poslance a senátory obdařené morálkou, svědomím a zodpovědností". Ale, seznamte se s ním sami v jeho knize Otevřený deník.

Otevreny deník 1

Otevřený deník
Autor: Rudolf Červenka
Ilustrace: René Senko
Žánr: Eseje; politika, společnost
Nakladatelství: LEDA, edice Agora
Rok vydání: 2023
Počet stran: 176

Hodnocení: 100 %

Zdroj foto: nakladatelství LEDA https://leda.cz/Titul-detailni-info.php?i=964 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Písně jsou venku, mám místo na nové!

jonasova 200Adélka Jonášová je skvělá holka a složila písničku pro mého hyperaktivního psa Jonáše. Má novou desku a pěje ve třech s mámou Pavlínou Jíšovou a partnerem Reném Součkem, autorem frýdecko-místecké hymny Fajne-Mjesto.

...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Z archivu...

Čtěte také...

Literární Fest 2015 poskytl 10 možností, jak se zdokonalit v psaní

LitFest perexV sobotu 7. února ráno se otevřely brány Literární akademie v Praze, která své prostory dala k dispozici výjimečné akci s názvem Literární Fest. Milovníci literatury a psaní si zde vybírali z 10 kurzů 4 podle své...


Literatura

Předala jí své dítě. A pak skočila

Na pokraji sil perexMorgan to v životě nemá snadné. Její manžel okradl téměř všechny jejich přátele prostřednictvím svého investičního fondu a poté spáchal sebevraždu. I když Morgan o jeho podvodech nevěděla, všichni si myslí, že lže, a ob...

Divadlo

V disco-operním muzikálu Pudl a pudr představí Geisslers fantastické počátky divadla v Čechách

pudl a pudr 200Divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten uvede v neděli 25. září 2022 v Divadle VILA Štvanice pražskou premiéru autorského nově-barokního muzikálu Pudl a pudr. Představení roztančené v rytmu disco-opery je inspirováno pražskými divadelními ...

Film

Chuckyho nevěsta stírá rozdíl mezi roztomilou naivitou a škodolibostí

chuckyho nevestaVolné pokračování filmu Dětská hra s názvem Chuckyho nevěsta (1998) je snad tím nejlepším a zároveň nejsarkastičtějším, co může moderní horor nabídnout. Šikovně se zde stírá rozdíl mezi roztomilou...