Jaká pravidla má hra o moc? Žebrácká opera Divadla DISK

Jaká pravidla má hra o moc? Žebrácká opera Divadla DISK

Tisk

Zebracka opera perexBlíží se prezidentské volby a bohatý a vlivný Jareš (Matěj Polák) doufá, že by je mohl vyhrát. Přízeň lidu je ale nejistá, a tak musí Jareš udělat všechno pro to, aby si své vítězství pojistil. Neobejde se to však bez nekalých praktik.

 


Největší oporou jsou mu manželka (Berenika Anna Mikeschová) a především kriminálník Mackie (Štěpán Pospíšil) a jeho parta. Zdá se, že všechno jde podle plánu a že Jareše čeká fenomenální úspěch. Když si však jeho dcera Polly (Lenka Netušilová) potají vezme Mackieho za manžela, všechno se začne komplikovat. Jaká jsou vlastně pravidla hry, kterou Jareš rozehrál? Kdo pracuje pro koho a v čích rukou se nachází skutečná moc?

Moderní zpracování klasické hry

Muzikál Žebrácká opera aneb Kauza vyližmetr, který uvádí pražské Divadlo DISK, je moderním zpracováním klasické hry Žebrácká opera od Johna Gaye. Jména postav i reálie byly pozměněny tak, aby dokonale zapadly do českého prostředí, takže při sledování budete mít pocit, že by se takový příběh v naší republice klidně mohl odehrát i ve skutečnosti.

Lze zvítězit ve hře o moc?

Muž, který je ochotný pro to, aby se stal prezidentem, udělat všechno. Myslíte si, že tato dějová linka nemá co nabídnout, protože je přece hned jasné, jak to všechno dopadne? Pokud ano, mýlíte se. Když se totiž do děje vloží Mackieho parta, jeho bývalá milenka či místní policie, je zaděláno buď na pořádný průšvih nebo úžasné vítězství. Která z možností se ukáže jako správná? A lze vůbec vyhrát hru o moc? To zůstává tajemstvím až do konce představení díky nečekaným dějovým zvratům, které vás přinutí vnímat postavy i celou situaci z různých úhlů pohledu.

Zebracka opera

Kromě skvělých hereckých výkonů a promyšlené scény zaujmou i písně, které jsou nejen zábavné a chytlavé, ale i dokonale doplňují děj. Příběh, kteří se mladí herci rozhodli vyprávět, je aktuální, autentický a zábavný. Nechybí ironie, trefné postřehy ani podněty k zamyšlení. Jednotlivé dějové linky jsou propojené do fungujícího celku, z něhož si užijete každou minutu. Pokud tedy milujete originální muzikály s neotřelým poselstvím, neměla by tato inscenace uniknout vaší pozornosti.

ŽEBRÁCKÁ OPERA ANEB KAUZA VYLIŽMETR
Libreto a režie: Kateřina Volánková
Dramaturgie: Adéla Čermáková
Hudba: Robin Schenk
Texty: Tomáš Ráliš
Výprava: Hana Kessnerová, Klára Pavlíčková
Produkce: Klára Markvartová, Karolína Anna Hudská¨
Choreografie: Karolína Gilová

Pěvecká spolupráce: Petra Kohoutová
Hlasová spolupráce: MgA. Eva Spoustová
Pedagogické vedení: prof. Daria Ullrichová, Jan Nebeský, MgA. Miroslava Pleštilová, MgA. Michal Syrový, Mgr. Hana Fischerová
Hrají: Matěj Polák, Berenika Anna Mikeschová, Lenka Netušilová, Štěpán Pospíšil, Daniel Toman, Petr Šindler, Simona Lewandowska, Hana Šimková, Tomáš Krutina, Vojta Franců, František Beleš, Tomáš Matušinec, Tomáš Dalecký, Anna Glässnerová, Lucie Hrzalová, Luciana Tomášová, Veronika Pichlerová, Kristýna Jedličková,
Uvádí: Divadlo DISK, Praha
Premiéra: 18.11. 2022
Délka představení: 120 minut včetně přestávky

Hodnocení: 95 %

Odkaz/ Zdroj obrázků: www.divadlodisk.cz/repertoar/zebracka-opera-128


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Knihovna je chrám ducha a měla by vzbuzovat respekt

engler200Není od věci zajít si jednou za čas dopřát něco dobrého. Byla prosluněná zářijová sobota, když jsem se v jedné báječné cukrárně sešla s paní Květoslavou Englerovou. Nad výbornou kávou jsme si povídaly nejen o tom, co všechno musí zvládnout knihovní...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Čtěte také...

Koule – skvělá rozhlasová hra
ImageKoule je opravdu silná rozhlasová hra. Myslím, že se od ní málokdo odtrhne, že skoro každý ji vyslechne až do konce, i když spousta replik mu nebude po chuti. Když posloucháte Pavlu Tomicovou v roli Mileny, máte chu...

Literatura

Sebepéče pro pečující

sebepece 200Sebepéče (a sebepochopení) je pro osobu, která je vystavena zátěži péče o potřebného, velmi důležitá.  Zásadně. Bez těchto nabitých baterek nelze darovat druhému to, co potřebuje. Pozornost, péči a hlavně laskavost. Kniha velmi citlivě vysvětluje,...

Divadlo

Máma říkala, že bych neměla: divadelní hit pro matky i dcery ve Vršovickém divadle MANA

mama rikala 200Říkáte si, že svoje dítě vychováte úplně jinak než vaši rodiče? Máte starosti s dětmi? A také vám máma říkala, co by se mělo nebo nemělo? I o tom je nová hra o rodinných vztazích Máma říkala, že bych neměla uznávané anglické autorky Char...

Film

Teroristka sice chce zabít Martina Hoffmana, ale přesto vás pobaví

Teroristka 1

Hned na začátku dubna přichází do kin nový český film Teroristka s Ivou Janžurovou a Martinem Hoffmanem v hlavních rolích. Stojí tato komedie s poučnou zápletkou za návštěvu kina?

...