Přímá svědectví o vztahu mezi náhodou a osudem. Honba za paranormálními silami v 60. letech. Fascinující příběhy s odkazy na skutečné předtuchy. Může lidská mysl skutečně překlenout vzdálenost i čas? Obratný debut od spisovatele Sama Knighta, redaktora britské redakce The New Yorker.
Po několika týdnech silných dešťů byl temný kopec za městečkem nasáklý vodou. Z úbočí pojednou vyrazila černá lavina – v proudu bahna, kalu a kamení plavaly důlní vozíky, proud porážel stromy. Ke škole se proud přihnal ve čtvrt na deset, s burácením narazil do zdí, strhl zadní trakt školy a rozdrtil ho. Trosky zasypala deset metrů vysoká vrstva hlušiny, trčely z ní jen střešní štíty. Sesuv zabil 144 lidí, z toho 116 dětí.
Padesátiletá učitelka hudby slečna Middletonová se asi hodinu před katastrofou probudila s pocitem, že se udusí. Lapala po dechu a bála se, že se zdi jejího domku rozpadnou. Byla to pouhá náhoda? Jenže ona v následujících letech předpověděla havárii sovětské kosmické lodi s Vladimirem Komarovem, tragickou železniční katastrofu poblíž Londýna i atentát na Roberta Kennedyho. A nebyla jediná...
Společenský úzus, paranormální jevy a medicína
Novinka z nakladatelství LEDA Kancelář pro předtuchy od Sama Knighta popisuje, jak katastrofa v Aberfanu přiměla psychiatra Johna Barkera, aby zahájil celostátní pátrání po „věštcích“, kteří by mohli předpovídat budoucnost. Doktor Barker začal katalogizovat a zkoumat předtuchy a předzvěsti země hned po nehodě a strávil svou kariéru hledáním skrytých spojů mezi paranormálními zkušenostmi a moderní medicínou. Kladl vědecké otázky o okultismu, i když společenský úzus předpokládal, že takové otázky již pokládat nebudeme. "Barker si přál, aby Kancelář pro předtuchy byla něčím víc, než jen sbírkou krátkých příběhů" a Knightova kniha jeho přání naplnila.
V Knightově textu se život tohoto zapomenutého lékaře stává meditací o čase a oknem, kterým můžeme vnímat dlouhou lidskou historii osudu a prozíravosti. Je to i příběh o tom, jak rozhodujeme, co je hodno vědy a jaké to je být pozadu, příběh o vědecké revoluci, která se nikdy nestala. "Svět vidíme tak, jak ho vidí naše společenství." Předtuchy jsou nemožné a neustále se plní.
Kniha přináší úvahy teoretického fyzika Carlo Rovelliho týkající se chápaní času a entropie, naplněná vidění dramatika J. B. Priestleyho, přibližuje pojem náhody a s ním související pojem tzv. bodu potenciálního zvratu, jímž se zabýval slavný Arthur Koestler, a shrnuje varující vize židovské novinářky Charlotte Beradtové záhy po převzetí moci nacisty. Poznáme, jak vnímal předtuchy Sokrates nebo Sigmund Freud.
Z knihy Kancelář pro předtuchy jasně vidíme, že ne vše, s čím se v životě setkáme, se dá vysvětlit, ale "když přestaneme vidět, kam se věci ubírají, přestaneme být sami sebou. Lidské je myslet dopředu. Předtuchy nás provokují..."
Tato neobvyklá a zajímavá kniha Sama Knighta o bizarním skutečném pokusu shromáždit předtuchy lidí je krásně napsaná a čtivě přeložená Věrou Kláskovou, čte se rychle a rozhodně bych ji doporučila každému, kdo má rád trochu svéráznou literaturu faktu.
Kancelář pro předtuchy (The Premonitions Bureau)
Autor: Sam Knight
Překlad: Věra Klásková
Ilustrace, grafik: René Senko
Žánr: Populárně naučná literatura. Parapsychologie.
Nakladatelství: LEDA, spol. s r. o.
Rok vydání: 2024
Počet stran: 272
Hodnocení: 100 %
https://leda.cz/Titul-detailni-info.php?i=973
< Předchozí | Další > |
---|