Může obyčejná dívka s netypickou zálibou pomoct českému odboji?

Může obyčejná dívka s netypickou zálibou pomoct českému odboji?

Tisk

bezkyne perexKonec 30. let 20. století. Poslední měsíce svobodné Československé republiky. Růžena, studentka francouzštiny, si však s politikou hlavu nedělá. Když Hitler rozbije Československo a jeho armáda vkročí do Prahy, připojí se Růžena k odboji. Jaké následky bude mít její rozhodnutí?

I když by se mohlo zdát, že tato na první pohled obyčejná dívka nemá žádné speciální schopnosti, je tu něco, co z ní dělá skvělou odbojářku. Vyniká v nedávno vzniklém sportu, jemuž městská mládež s nadsázkou říká „běhání“. Tito běžci pronikají do hlídaných objektů a „probíhají“ je skrz. Vítězí ten, kdo nejrychleji překoná předem domluvenou trasu bez toho, aniž by ho spatřila ostraha. Růženiny „běžecké“ zkušenosti jsou v protinacistickém odboji více než žádané, a tak se dívka rozhodne, že i ona se zapojí do boje za svobodu. Netuší ale, jakou cenu za to bude muset zaplatit.

O autorovi

Knihu Běžkyně napsal český spisovatel Martin Koláček, který se věnuje zejména tvorbě sci-fi a humoristické literatuře. Vystudoval Fakultu humanitních studií V Praze, kde získal titul Bc. Poté, co opustil studium antropologie, nastoupil do firmy Disney Mobile Games na pozici Game designera. Tvorbou her se pak živil dalších 10 let. V roce 2013 založil vydavatelství e-knih E-knihy jedou, které pomáhá začínajícím autorům a autorkám prosadit se na knižním trhu.

Neotřelý válečný příběh

Knihy, které se odehrávají během druhé světové války, se těší mimořádné oblibě čtenářů, a tak jich vychází opravdu mnoho. Náměty v nich se však často opakují a pokud chcete nějakou originální, musíte důkladně hledat. Neotřelý pohled na válečné události nabízí právě Běžkyně odehrávající se v Československu. Příběh mladé odbojářky působí autenticky, díky čemuž mu uvěříte. A nejen to – dokážete se také bez problémů vcítit do hlavní postavy. Růžena je vzdělaná mladá žena se specifickými zálibami. Ty jsou perfektně popsané, takže si snadno dokážete představit, jak její „běžecká kariéra“ vypadá. Její dobrodružství jsou navíc doplněná mapkami, na kterých můžete sledovat nejen její pohyb, ale i trasy jejích společníků. Kromě mapek kniha obsahuje i ilustrace vytvořené pomocí umělé inteligence.

Pokud jde o samotný příběh, ten je rozdělený do krátkých kapitol. V nich nenajdete žádnou zbytečnou vatu, právě naopak – každá zmíněná událost posouvá děj dopředu a dává nové informace o hrdinech i o odboji. Napínavé momenty, při nichž jde o život, se střídají s úvahami Růženy, jejíž vynalézavost vás mnohdy překvapí. To platí i pro dějové zvraty, jež nelze předvídat. Zlatým hřebem knihy ale je rozhodně doslov. Těchto pár řádků vás nejen dojme, ale i podtrhne hlavní poselství. Lepší závěr tato kniha zkrátka mít nemohla.

bezkyne

BĚŽKYNĚ
Autor: Martin Koláček
Žánr: historický román
Vydáno: Martin Koláček – E-knihy jedou, 2023
Počet stran: 187

Hodnocení: 90 %

https://eknihyjedou.cz/bezkyne


 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Vlaďka Dobiášová: „Každý by se měl pomocí módních trendů snažit najít svůj styl a ne je pouze bezhlavě kopírovat“

vladka dobiasova perexPozvání k rozhovoru přijala paní Vlaďka Dobiášová, sběratelka historického a dobového oblečení, jeho doplňků, bižuterie, knoflíků, šicích potřeb a ozdob. Věci z její sbírky můžete vidět napříkl...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Z archivu...

Čtěte také...

Vrhněte se s Janem Rádlem do vod První republiky

Inspektor Radl 200Mladý novinář Marek Skřipský přichází s originální retro kriminálkou, která se odehrává v období mezi první a druhou světovou válkou. Kniha Případy inspektora rádla vyšla v nakladatelství Moba. Období První republiky přitahuje i po ...


Literatura

Barva krve - příběh o lásce, zradě, zločinu a odpuštění

altNakladatelství Mladá fronta představuje českým čtenářům historický román Barva krve u nás dosud málo známé spisovatelky Mary Hoffmanové, která patří ve Velké Británii  mezi nejprodávanější autorky románů pro m...

Divadlo

Překrásná je nepotřeba nářku přináší zpět na jeviště poezii Jana Skácela

marta prekrasna je nepotreba narku200Letošní významné výročí sta let od narození Jana Skácela neoficiálně uzavře 15. 12. 2022 ve Studiu Marta inscenace studentů Divadelní fakulty JAMU Překrásná je nepotřeba nářku. Autorský počin re...

Film

Světoběžný dokumentarista Joris Ivens

ivens 200Akademie múzických umění vydala již několik zasvěcených monografií věnovaných světově uznávaným filmařům, najmě dokumentaristům (nalezneme tu jména jako Jean-Luc Godard, Chris Marker, Karel Vachek, Jan Němec). Nyní přibyl svazek pojednávající o Joris...