Česká škola bez hranic je mostem pro krajany v zahraničí. Šíří český jazyk a kulturu!

Česká škola bez hranic je mostem pro krajany v zahraničí. Šíří český jazyk a kulturu!

Tisk

ceska skola bez hranic perexChtěl bych, aby českých mostů bylo v následujících letech víc a víc. V rámci XIII. Mezinárodní konference českých škol v zahraničí Česká škola bez hranic to uvedl náměstek ministra školství Václav Velčovský. Týdenní konference se, pod záštitou ministra zahraničních věcí a ministerstva školství, uskutečnila v Praze.

„Každá země, která pečuje o své tradice, jazyk a historii, si váží těch, kteří jim v tom pomáhají. Učitelé českého jazyka a historie v zahraničí jsou velkým pomocníkem,“ uvedl ve své zdravici předseda Senátu Miloš Vystrčil. Uznání podle něj patří i dětem, že jsou ochotné chodit ve svém volném čase do školy, učit se českému jazyku a historii. A samozřejmě jejich rodičům.

Poezie pro děti či beletrie vhodná pro chlapce

V rámci konference se uskutečnilo sedmnáct metodických kursů a seminářů pro vyučující. Kupříkladu Český jazyk v mnohojazyčném prostředí Evropských škol (s příklady inspirativní praxe), Současná poezie pro děti či Beletrie vhodná pro chlapeckého čtenáře a mnohé další. Prezenční konferenční den byl příležitostí k výměně zkušeností, diskusi s partnerskými ministerstvy a dalšími odbornými institucemi.

ceska skola bez hranic

Dobrá úroveň českých žáků v zahraničí

Zároveň byly vyhlášeny výsledky třetího ročníku Olympiády v českém jazyce žáků českých škol v zahraničí, které potvrdily velmi dobrou úroveň všech zúčastněných, a to navzdory tomu, že žijí dlouhodobě mimo Českou republiku. Upozorněno bylo též na připravovanou překladatelskou soutěž pro děti a mládež od šesti do sedmnácti let „ČESKY rozumím, mluvím, čtu, píšu a překládám!“.

ceska skola bez hranic logo

Školy v Bruselu, Curychu, Londýně či Paříži

Spolek Česká škola bez hranic, který sídlí v Praze, se již od roku 2009 aktivně podílí na šíření českého jazyka a kultury v zahraničí, pomáhá po celém světě zakládat české školy pro děti s českými kořeny, podílí se na systematickém vzdělávání vyučujících, mapuje situaci Čechů žijících v zahraničí a reflektuje ji ve společenské debatě. České školy bez hranic působí v Bruselu, Curychu, Drážďanech, Londýně, Mnichově, Paříži, Rhein-Main a Ženevě.

Foto: archiv České školy bez hranic - csbh.cz


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Představujeme Jumpboxing: „Cíl je jasný - zábavnou formou spojit radost a efektivitu.“

jumpboxing 200Jumpboxing je nový sport, který kombinuje kickbox se skákáním na trampolíně. Vyčerpávající výklad nám k němu podala jeho zakladatelka paní Zuzana Kubáňová. Nechte se nalákat na lekci jumboxingu!

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Český férový projekt dováží nejlepší pepř na světě. Ochutnejte a pomozte Kambodže

pepr 200Měli jste už tu čest seznámit se s nejlepším pepřem na světě? Je jím Kampotský pepř, který milují nejuznávanější šéfkuchaři napříč celou zeměkoulí. Přezdívá se mu šampaňské mezi pepři a pochází až z exotické Kambodži. Do Česka se dováží od roku 2018 dí...


Literatura

Matka vzala roha

matka vzala 200Sám jsem si svůj život nevybral.” Nejenom John Irving napsal svůj životopis velice originálním způsobem sepsaný v knize Moje imaginární přítelkyně. I v českém prostředí se můžeme těšit na netradiční pojetí vzpomínek Edgara Dutky,...

Divadlo

Nemusí to znamenat nic, ale mohlo by!
ImageKlidné vody vyšetřovací stanice rozčeří krátký telefonát oznamující záhadnou vraždu u Betlémáku. Parta z kriminálky Aneňák jde do akce! Divadlo Na zábradlí uvedlo poblázněnou krimi-komedii autora Egona Tobiáše...

Film

Kate Winslet prožívá mrazivé drama v horách

 

hora mezi nami 200Zima se teprve blíží, ale diváci si mrazivé teploty a všudypřítomný sníh můžou užít v novém romantickém dramatu Hora mezi námi. Podle traileru se může zdát, že se spíš jedná spíše o napínavý thriller – popravdě je film...