Město Vrbno hostilo milovníky rychlých kol, hlavní patronkou této akce se stala Miss Czech Republic Karolína Kopíncová

Město Vrbno hostilo milovníky rychlých kol, hlavní patronkou této akce se stala Miss Czech Republic Karolína Kopíncová

Karolína KopíncováDo Města Vrbna zavítaly ve dnech 6.8 – 8.8. 2021 stovky návštěvníků, aby zhlédly adrenalinový zážitek v podobě osmého ročníku Mezinárodního mistrovství závodů automobilů do vrchu Maverick Hill Climb Czech 2021. Diváci se tak mohli těšit z takových závodních es jako jsou Lamborghini, BMW, Volswagen, Jaguar a dalších soutěžících skvostů.

Absolutní jedničkou soutěže se stal David Komárek z Okříšek na Vysočině s vzácným supersportem McLaren F1 Evo s časem 2:48:52. Vítězovo auto má dvanáctiválcový motor, výkon 600 koní, váhu 750 kg a maximální rychlost 386,5 km/hod. S autem jezdí od roku 2019 a vyhrál s ním cirka dvacet závodů. Je absolutním vítězem kategorie 1 v Mistrovství České republiky v závodech automobilů do vrchu. Na druhém místě se umístil Rakušan Madrian Ferdinand z SKI Modřice/Mad Racing power s vozem Norma MC20 FC McLaren s časem 2:55:96. Třetí místo obsadil Rakušan Stollnberger z týmu Terschl Austria s autem Dallara 302 s časem výjezdu do vrchu 2:56:25.

Vrbenský favorit Martin Pleva, který je zároveň organizátorem soutěže, se umístil na druhém místě třídy E do 1400 ccm. Původně závodil na minikárách a poté přesedlal na Škodu 100, již si dříve koupil jeho dědeček jako úplně novou. V roce 2000 se rozhodovalo, jestli skončí ve sběrných surovinách, anebo se s ní začne něco dělat. Auto se vyrámovalo, začalo se na něm pracovat a jezdí tak až do dneška. Nachází se v něm motor z Škody Fabie, má 130 koní a pětistupňovou převodovku. Váha vozidla je 670 kg.

Karolína Kopíncová, závody Vrbno

V závodě soutěžily dvě skupiny, v první soudobá a historická auta a v druhé speciály, formule a monoposty.
Hlavní osobností akce se stala Karolína Kopíncová, Miss Czech Republic 2020, která Deníku o sobě prozradila další podrobnosti ze života tentokrát týkající se motorismu, doprovázel ji partner Radovan Surý.

„Řidičský průkaz vlastním od svých osmnácti let. Auta mám ráda odmalička, protože nás táta bral na čtyřkolky, jezdili jsme na trati, tato záliba mne provází už od dětství. Na automobilové závody se ráda dívám. Fandím zdejšímu favoritovi, a tím je Martin Pleva, už získal jednu trojef, tak věřím, že dneska to bude zlato.“

Karolína Kopíncová, závody Vrbno

Od tématu závodu Karolína Kopíncová odbočila k bezpečnosti na českých silnicích. „Musím říci, že na toto jsem docela pes, protože si uvědomuji, jak málo stačí k tomu, aby se vám změnil celý život. Ne vždy se na silnicích cítím docela komfortně, osobně si dávám pozor na to, jak kdo řídí. Když s kýmkoliv jedu, tak ho peskuji. Protože se bojím s někým jiným jezdit kromě mě (Karolína se usmívá. - pozn. redaktorky). Přála bych si, aby pravidla silničního provozu dodržovali úplně všichni. V rámci Miss Czech Republic jsem dostala Mercedes. O sobě si myslím, že jako řidič jsem pečlivá a spíše pomalejší, stává se, že „mám nervy“, když někdo jede zbytečně příliš rychle a dělá myšky, tak za volantem občas nadávám, ale jinak se považuji za klidného řidiče.

Na otázku, jak zvládá řízení v Praze, odpovídá: „Teď už ano. Dělala jsem autoškolu v Ostravě, což je velkoměsto, takže Praha pro mne nebyla až tak hrozná. Ale první měsíc jsem odmítala jezdit do centra Prahy, ale teď už mi to nevadí a jsem zvyklá na to, že tam jsou drzí řidiči.“

Karolína Kopíncová

Náměstek hetmana Moravskoslezského kraje Jan Krkoška Deníku říká, že závody do Vrbenského vrchu lze považovat za tradiční patřící do našeho regionu. Jsem velmi rád, že se sešli závodníci nejen z celé České republiky, ale i Rakouska, Slovenska a Německa. „Já sám jezdím Audi a Land Roverem. Ten je v mém srdci, rád ho používám k turistice. Žijeme na horách, takže tyto silná auta používám jak například k cestě na Praděd, tak pracovně. Řízení pro mne znamená adrenalin, je to vlastně takový chlapecký sen. Přiznám se, že zde mám jedno oblíbené auto Jaguára XJS, které řídí pan David Bečvář.

„Vzhledem k situaci okolo Covidu 19 byli pořadatelé nuceni změnit termín konání závodů. Letošní osmý ročník Vrbenského vrchu se od ostatních liší i celkovým uzavřením komunikace a posunutím startu níže směrem k Vrbnu, což znamená celkové prodloužení trati o cca 350 m. Dle mého názoru se závody vydařily, počasí vyšlo krásné, když se i po nedělním ranním dešti umoudřilo.“ sdělil starosta Města Vrbna pod Pradědem, Petr Kopínec.

Závody Vrbno

„Historie závodu sahá do období před dvanácti lety, kdy se jelo první kolo. Poté následovala přestávka, protože trať nebyla v odpovídajícím technickém stavu. Pořadatelé z Vrbna měli však zájem o pokračování závodů, takže jsme Vrbenský vrch zařadili do seriálu Maverick. Trať je teď dlouhá 3200 metrů, s profilem zatáček a rovinek, jezdí se po asfaltu, což je výhoda. Vede zajímavou a kouzelnou scenérií Jeseníků, z hlediska bezpečnosti vyhovující. Divákům i jezdcům se tady líbí,“ na závěr dodal Aleš Gansdorfer, promotér a ředitel závodu.

Akce proběhla za podpory hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka, na organizaci se podílel Moravskoslezský kraj, Město Vrbno pod Pradědem, Maverick Rescue a Automotoklub Vrbno pod Pradědem.

Foto: Andrea Martínková


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Literární soutěže jsou jednou z nejlepších cest, jak dát o sobě vědět

Lucie Hlavinkova pesLucie Hlavinková, která se poprvé proslavila knížkou pro děti, je patronkou naší literární soutěže, která právě skončila a čeká na vyhlášení svých vítězů. Lucie nám na sebe prozradila, jak se stala spisovatelkou, čemu se nejraději v...

Hledat

Literární soutěže jsou jednou z nejlepších cest, jak dát o sobě vědět

Lucie Hlavinková, která se poprvé proslavila knížkou pro děti, je patronkou naší literární soutěže, která právě skončila a čeká na vyhlášení svých vítězů. Lucie nám na sebe prozradila, jak se stala spisovatelkou, čemu se nejraději věnuje a co nového připravuje pro své čtenáře.

Čtěte také...

V Lugansku se rozjíždí kurs češtiny, bylo tam otevřeno české kulturní centrum

Lugansko 3 (2)V Luganské národní univerzitě Vladimíra Dalja bylo 7. května slavnostně otevřeno České kulturní centrum nesoucí jméno novináře a protinacistického odbojáře Julia Fučíka. V rámci pražského semináře, pořádaného Spojenectvím Práce a Solidar...


Literatura

Ztracená brána Arnošta Vašíčka

altKdo by to byl řekl. V pražském podzemí se nachází brána, která nás může zavést do jiného, alternativního světa. Nikdo to netuší, strážci ji bedlivě hlídají. A pak se to stane. Tajemný zasvěcovací rituál cosi změnil. Kdesi v podzemí se cosi změnilo...

Divadlo

Richard III. vládne Hradci

richard III 200S nejslavnějším Shakespearovým padouchem se roztrhl pytel nad českými jevišti. Vedle Prahy, Brna a Pardubic splétá Richard III. síť krvelačných intrik i na scéně Klicperova divadla v Hradci Králové. A i k...

Film

Terminátor je znovu ve formě

term200Film Terminator Genisys (2015) se po dlouhé době vrací do zaběhnutých kolejí a znovu nasává atmosféru z druhého dílu, kterou navíc obohacuje vším co se zrovna hodilo. Je zpátky i Arnold Schwarzenegger, který se pro natáčení nechal pro jistotu naskenova...