SPOLEČNÉ KOŘENY / KONCERT S UKRAJINOU

SPOLEČNÉ KOŘENY / KONCERT S UKRAJINOU

Tisk

spolecne koreny200Smyslem výjimečného koncertu na podporu ukrajinských rodin, které utekly před agresí a válkou do České republiky, je ukázat na neuvěřitelnou blízkost lidové kultury ukrajinské, moravské a slovenské. Není to koncert pro Ukrajinu, ale s Ukrajinou. Výtěžek z koncertu a sbírky zůstane v České republice na rozvoj kulturních aktivit ukrajinských uprchlíků, na podporu udržování jejich tradic.

 

Hlavní hvězdou koncertu je ukrajinská zpěvačka, herečka a skladatelka Mariana Sadovska, osobnost světové etno music. Mariana Sadovska se doprovází na indické harmonium (jako kdysi zpěvačka Nico z The Velvet Underground). Jako sběratelka lidových písní se inspiruje tradiční lidovou kulturou Ukrajiny, Polska a Slovenska. Její spolupráce se světoznámým Kronos Quartetem měla vedle Kyjeva premiéry v západní Evropě nebo v New Yorku.

S Marianou Sadovskou vystoupí výrazné osobnosti naší world music, folku i tradičního moravského folkloru:

  • Hradišťan s Jiřím Pavlicou a Alicí Holubovou – zahrají například lidovou lemkovskou píseň Plyve kača
  • Javory beat Hany a Petra Ulrychových
  • Hrubá hudba (Horňácká cimbálová muzika Petra Mičky a Lesní zvěř se zpěvačkou Annou Šajdlerovou)
  • vokální skupina Milánosz
  • Vladimír Merta
  • Jura Petrů s dcerou Bohdanou z Kyjova
  • Ivana Vaňková

Koncert s názvem Společné kořeny proběhne ve čtvrtek 24. března 2022 od 20.00 hodin na Hudební scéně Městského divadla Brno a v přímém přenosu ho současně zaznamená a odvysílá Česká televize na programu ČT2 a Český rozhlas.

Režisérem, dramaturgem a moderátorem koncertu je Břetislav Rychlík spolu s Maryanou Kozak.

Koncert pořádají PLUM PRODUCTION, s.r.o. ve spolupráci se statutárním městem Brnem, Jihomoravským krajem, Městským divadlem Brno a Divadlem Archa.

Akce se koná pod záštitou Mgr. Jana Grolicha, hejtmana Jihomoravského kraje, a JUDr. Markéty Vaňkové, primátorky města Brna.

spolecne koreny

V Divadle Archa v Praze se následně o den později 25. března 2022 od 20.00 hodin uskuteční druhý koncert z této produkce, na němž vystoupí Mariana Sadovska, Zuzana Homolová, Lucie Redlová, Gajdoši z Kopanic, Hudci z Horňácka a další osobnosti.

Vstupenky na brněnský koncert jsou v prodeji v pokladnách Městského divadla Brno na Lidické ulici 16 či online na www.mdb.cz.


 

PřihlášeníBanner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner

Hledat

Rozhovor

Ladislav von Kokesch připravuje poctu Jiřímu Šlitrovi

lada kokes perexMuzikant Láďa Kokeš dělá radost posluchačům všech věkových skupin. Srdcem i duší miluje hudbu 20. a 30.let a svou vizáží jako by vypadl z nějakého parádního prvorepublikového večírku....

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Z archivu...

Čtěte také...

Geisslers zvou malé i velké na festival divadla, hudby a zábavy VILOmeniny

Vilomeniny 200Geisslers Hofcomoedianten zvou děti i jejich rodiče v neděli 13. listopadu do Divadla VILA Štvanice a jeho okolí na tradiční divadelní událost VILOmeniny. Letošní ročník s podtitulem Festival pro malé i velké jeleny vás zavede do přírody a při...


Literatura

HVĚZDY POPU které jsme milovali podruhé

hevzdy popu ktere jsme milovali 2Umělecké i životní příběhy československých pěveckých hvězd 70. a 80. let minulého století. Druhý díl úspěšné knihy Hvězdy popu, které jsme milovali vydává Nakladatelství Prc...

Divadlo

O zakázané lásce kocoura Moura a slečinky Vlaštovičky


kocour vlastovicka 200To není pravda,“ zvolal polotichým hláskem asi sedmiletý chlapec, když v divadelním ztvárnění brazilské bajky Jorge Amada Kocour Mour a slečinka Vlaštovička důrazně zaznělo, že vlaštovka si nesmí vzít kocoura,...

Film

Mezinárodně oceňovaná loutková pohádka Malý Pán se dočká pokračování. V kinech se objeví v prosinci

maly pan 200Oblíbený loutkový film na motivy úspěšné knihy Velká cesta Malého Pána od Lenky Uhlířové a Jiřího Stacha se v letošním roce dočká pokračování. První díl sklízel ocenění na českých i zahraničních festivalech. Snímek o dalších dobrodružstvích Malého...