SPOLEČNÉ KOŘENY / KONCERT S UKRAJINOU
Kultura21.cz

SPOLEČNÉ KOŘENY / KONCERT S UKRAJINOU

spolecne koreny200Smyslem výjimečného koncertu na podporu ukrajinských rodin, které utekly před agresí a válkou do České republiky, je ukázat na neuvěřitelnou blízkost lidové kultury ukrajinské, moravské a slovenské. Není to koncert pro Ukrajinu, ale s Ukrajinou. Výtěžek z koncertu a sbírky zůstane v České republice na rozvoj kulturních aktivit ukrajinských uprchlíků, na podporu udržování jejich tradic.

 

Hlavní hvězdou koncertu je ukrajinská zpěvačka, herečka a skladatelka Mariana Sadovska, osobnost světové etno music. Mariana Sadovska se doprovází na indické harmonium (jako kdysi zpěvačka Nico z The Velvet Underground). Jako sběratelka lidových písní se inspiruje tradiční lidovou kulturou Ukrajiny, Polska a Slovenska. Její spolupráce se světoznámým Kronos Quartetem měla vedle Kyjeva premiéry v západní Evropě nebo v New Yorku.

S Marianou Sadovskou vystoupí výrazné osobnosti naší world music, folku i tradičního moravského folkloru:

  • Hradišťan s Jiřím Pavlicou a Alicí Holubovou – zahrají například lidovou lemkovskou píseň Plyve kača
  • Javory beat Hany a Petra Ulrychových
  • Hrubá hudba (Horňácká cimbálová muzika Petra Mičky a Lesní zvěř se zpěvačkou Annou Šajdlerovou)
  • vokální skupina Milánosz
  • Vladimír Merta
  • Jura Petrů s dcerou Bohdanou z Kyjova
  • Ivana Vaňková

Koncert s názvem Společné kořeny proběhne ve čtvrtek 24. března 2022 od 20.00 hodin na Hudební scéně Městského divadla Brno a v přímém přenosu ho současně zaznamená a odvysílá Česká televize na programu ČT2 a Český rozhlas.

Režisérem, dramaturgem a moderátorem koncertu je Břetislav Rychlík spolu s Maryanou Kozak.

Koncert pořádají PLUM PRODUCTION, s.r.o. ve spolupráci se statutárním městem Brnem, Jihomoravským krajem, Městským divadlem Brno a Divadlem Archa.

Akce se koná pod záštitou Mgr. Jana Grolicha, hejtmana Jihomoravského kraje, a JUDr. Markéty Vaňkové, primátorky města Brna.

spolecne koreny

V Divadle Archa v Praze se následně o den později 25. března 2022 od 20.00 hodin uskuteční druhý koncert z této produkce, na němž vystoupí Mariana Sadovska, Zuzana Homolová, Lucie Redlová, Gajdoši z Kopanic, Hudci z Horňácka a další osobnosti.

Vstupenky na brněnský koncert jsou v prodeji v pokladnách Městského divadla Brno na Lidické ulici 16 či online na www.mdb.cz.


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Videorecenze knih

Rozhovor

„Prostě jsme psali a hledali nová témata,“ vzpomíná na vznik lekavých povídek Zuby nehty Jiří Holub

Zuby nehty 200Po pěti letech opět vyšly Zuby nehty – lekavé povídky autorů sdružujících se v tvůrčí skupině Hlava nehlava. Aktuální vydání má nové ilustrace, nové dvě povídky, naopak jedna schází. I po nějaké době Zuby n...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...

Čtěte také...

Dětský pěvecký soubor v Lidicích: Až si mocní začnou vážit bezmocných…


vondra200„Zpíváme o naději, že si mocní začnou vážit bezmocných,“ zpívaly v Lidicích děti z dětského pěveckého souboru Broučci z Valašského Meziříčí. Dětské soubory ze všech krajů České republiky vystoupily v rámci desátého ročníku přehlídky Světlo za L...


Literatura

Život může být tak snadný

zivot muze byt tak snadny 200V říjnu vydalo nakladatelství Moba knihu německých autorů Inga Froböse a Petera Grossmanna Život může být tak snadný, která vám pomůže vyznat se v džungli rozhodnutí a usnadnit život. Podtitul „Nejlepší manuá...

Divadlo

Divadlo Archa: Kdo je srab a kdo je hrdina aneb představení Vadí-nevadí.cz

arc 200V září a říjnu můžete zavítat do divadla Archa na dokumentárně divadelní inscenaci Vadí–nevadí.cz od autorů Jany Svobodové a Philippa Schenkera. Ti spolu s hudebníkem Janem Burianem a videoartistou Jaroslavem Hrdličkou postavili na náměstí...

Film

Jak buřiči a rozvratníci zachránili Hollywood

bezstarostni jezdci zurici byciŠedesátá léta narušila snad všude na světě zavedené pořádky, které v kinematografii dosud panovaly. Zejména režiséři se chtěli vymanit z područí služebnosti - ať již ji zosobňovaly ideologické tlaky, jak...