SPOLEČNÉ KOŘENY / KONCERT S UKRAJINOU

SPOLEČNÉ KOŘENY / KONCERT S UKRAJINOU

Tisk

spolecne koreny200Smyslem výjimečného koncertu na podporu ukrajinských rodin, které utekly před agresí a válkou do České republiky, je ukázat na neuvěřitelnou blízkost lidové kultury ukrajinské, moravské a slovenské. Není to koncert pro Ukrajinu, ale s Ukrajinou. Výtěžek z koncertu a sbírky zůstane v České republice na rozvoj kulturních aktivit ukrajinských uprchlíků, na podporu udržování jejich tradic.

 

Hlavní hvězdou koncertu je ukrajinská zpěvačka, herečka a skladatelka Mariana Sadovska, osobnost světové etno music. Mariana Sadovska se doprovází na indické harmonium (jako kdysi zpěvačka Nico z The Velvet Underground). Jako sběratelka lidových písní se inspiruje tradiční lidovou kulturou Ukrajiny, Polska a Slovenska. Její spolupráce se světoznámým Kronos Quartetem měla vedle Kyjeva premiéry v západní Evropě nebo v New Yorku.

S Marianou Sadovskou vystoupí výrazné osobnosti naší world music, folku i tradičního moravského folkloru:

  • Hradišťan s Jiřím Pavlicou a Alicí Holubovou – zahrají například lidovou lemkovskou píseň Plyve kača
  • Javory beat Hany a Petra Ulrychových
  • Hrubá hudba (Horňácká cimbálová muzika Petra Mičky a Lesní zvěř se zpěvačkou Annou Šajdlerovou)
  • vokální skupina Milánosz
  • Vladimír Merta
  • Jura Petrů s dcerou Bohdanou z Kyjova
  • Ivana Vaňková

Koncert s názvem Společné kořeny proběhne ve čtvrtek 24. března 2022 od 20.00 hodin na Hudební scéně Městského divadla Brno a v přímém přenosu ho současně zaznamená a odvysílá Česká televize na programu ČT2 a Český rozhlas.

Režisérem, dramaturgem a moderátorem koncertu je Břetislav Rychlík spolu s Maryanou Kozak.

Koncert pořádají PLUM PRODUCTION, s.r.o. ve spolupráci se statutárním městem Brnem, Jihomoravským krajem, Městským divadlem Brno a Divadlem Archa.

Akce se koná pod záštitou Mgr. Jana Grolicha, hejtmana Jihomoravského kraje, a JUDr. Markéty Vaňkové, primátorky města Brna.

spolecne koreny

V Divadle Archa v Praze se následně o den později 25. března 2022 od 20.00 hodin uskuteční druhý koncert z této produkce, na němž vystoupí Mariana Sadovska, Zuzana Homolová, Lucie Redlová, Gajdoši z Kopanic, Hudci z Horňácka a další osobnosti.

Vstupenky na brněnský koncert jsou v prodeji v pokladnách Městského divadla Brno na Lidické ulici 16 či online na www.mdb.cz.


 
Banner

PřihlášeníDokázali uniknout rozpojení. To ale neznamená, že mají vyhráno

Connor, Risa a Lev jsou teenageři, kterým se podařilo uniknout rozpojení, děsivé proceduře, která z nich měla udělat zdroje náhradních orgánů pro vyvolené. To, že díky náhodám dokázali přežít, ale neznamená, že je čeká šťastná a poklidná budoucnost, právě naopak. To nejtěžší mají teprve před sebou.


YOLI

Rozhovory, které jsou dveřmi k pochopení jinakosti

Kniha z pera Filipa Titlbacha, českého novináře, přibližuje skrze osobní rozhovory životy queer lidí žijících v českém prostoru. Filip Titlbach představil světu nejen soubor třinácti příběhů, ale hlavně soubor sedmnácti důležitých osobností, včetně jeho samotného. Skrze jejich odpovědi předkládá téma čtenářům hned z několika pohledů. O tématech queer komunity mluví zástupci z řad aktivistů, akademické obce a dokonce církve.


N media
Banner

Rozhovor

Od dětství mě lákal svět filmu. To není klišé, tvrdí maskér Bobo Sobotka

bobo sobotka 200Už před lety si zvolil profesi maskéra, díky čemuž se podílel na řadě nezapomenutelných filmů a poznal přitom fůru osobností. Bobo Sobotka spolupracoval nejen s Karlem Kachyňou, ale také třeba s Milošem Formanem, když tady točil oscarovéh...

Hledat

Nalaďte se na jaro plánováním vyvýšených záhonů nejen na balkoně

Vyvýšené záhony na balkoně je název poslední novinky, která vyšla v nakladatelství Kazda. Dozvíte se v ní jak na bohatou úrodu nejen na malém prostoru.


Čtěte také...

Dvacet let slavili Hynek Tomm i Natálie Grossová

tomm grossova perexHynek Tomm slavil ale 20 let od prvního CD a Natálie Grossová vstup mezi 20tileté dospěláky. Celým koncertem se nesla skvělá atmosféra. Hynek přivítal diváky svým způsobem: „Děkuji vám, že jste přišli, protože kdybyste nepřišli, ...


Literatura

Podváděná – sonda do života švédských žen

podvadena janouchova 200Román „Podváděná“ se odehrává v nejmenovaném švédském městě. Je pojat jako vyprávění hlavní hrdinky Cecílie Lundové, která je třináct let vdaná a vychovává s manželem Johnem čtyři děti. Finanční situace ro...

Divadlo

Skromný muž s velkým srdcem a obrovskou pokorou!

velen 200Už jako malá holka jsem registrovala herce s dobráckýma očima a širokým úsměvem, ale nikdy jsem si k němu neuměla přiřadit jméno, někdy se mi to tak stává i dnes. To ovšem vůbec neznamená, že to v mých očích snižuje jeho herecké kvality. Byl celkem...

Film

Jaký je film Století Miroslava Zikmunda?

Stoleti 200Dokument Petra Horkého Století Miroslava Zikmunda ze všeho nejvíce prozrazuje obdiv k titulnímu hrdinovi, nejen proslulému cestovali, autoru cestopisných knih i filmů (ve dvojici s Jiřím Hanzelkou), ale především s...