V divadle se ten čas úplně nezastavil, míní herečka Bohdana Pavlíková

V divadle se ten čas úplně nezastavil, míní herečka Bohdana Pavlíková

Tisk

bohdana perexCo poslední rok dělala a čím se zabývala herečka Bohdana Pavlíková, ale také o tom, jaké má mimoherecké vlohy či koníčky, jaké filmy či seriály ráda sleduje anebo o tom, co jí třeba už v další sezóně čeká, je následující rozhovor. I když působila řadu let v Divadle Šumperk a posledních šest let hraje v pražském Švandově divadle, diváckou popularitu získala až v seriálu Ulice.


Protože jste měla v posledním roce poměrně více času, tak se chci zeptat, co knihy, výtvarno či muzika?

Za poslední rok jsem v četbě lajdačila. Po mediálním covid - masakru jsem u knížky neměla klid, nesoustředila jsem se. Hudba léčí vždycky, takže Oldfield mi občas preludoval do sluchátek. A taky Čardášová princezna, skvělé operetní melodie Emmericha Kálmána. Na zakázku jsem namalovala jedno velké plátno a pár malých obrázků s vánoční či novoroční tématikou.

Jste tvůrčí člověk, ale opravdu jste za ten rok občas neupadla do trudnomyslnosti?

Celá tahle „covid doba" je jakousi zkouškou na náš člověčí nervový systém. Povahou jsem spíš optimista, depresím nepropadám a snažím se čas, kdy se nesmí hrát, trávit s rodinou, což mi v letech minulých bylo dopřáno jen o prázdninách. Jelikož mám trvalé bydliště na Šumavě, v říjnu jsem sbalila kufr a přesunula se k rodičům. Nějaké výjezdy do Prahy samozřejmě byly, ale daly by se spočítat n prstech jedné ruky.

foto bohdana  4

Když jste byla malá holka, měla jste ráda televizní seriály a jaké filmy vás v té době bavily?

Ano, seriály a filmy československé produkce jsem měla a mám v lásce. A to velmi! Právě teď se hrozně ráda - už po několikáté - koukám na Dlouhou míli. Vlak dětství a naděje, to je úplná srdeční záležitost. A Návštěvníci nebo Arabela? Takové dětské seriály už nikdo nikdy nenatočí. Od mala také hltám filmy pro pamětníky. Nebe a dudy, Hotel Modrá hvězda a Muži nestárnou - moje nejoblíbenější.

Kdy jste zatoužila být hééérečkou?

Zatoužila jsem někdy v sedmé třídě základky, ve druháku na gymplu si dodala odvahu v operetním sboru a po maturitě to klaplo přijetím na hereckou školu.

Kteří naši nebo zahraniční herci nebo herečky se vám líbili dříve a na které se ráda podíváte dnes?

Nemám jednu ikonu, kterou bych hltala celý život, i když u Nataši Gollové to tak asi bude. Spíš mě nějaký herec/herečka osloví v konkrétním filmu. Naposledy Sabina Remundová v seriálu Kukačky. Skvělá, boží! Z herců už dlouho vedou Josef Abrhám a Zdeněk Svěrák. Z mladých se těším, až dostane prostor Oskar Hes, můj mladinký kolega z divadla. A samozřejmě životní partner Luboš Veselý. Moc ráda se na něj v televizi koukám.

Sledujete české filmy?

Jako pravý a nefalšovaný staromilec z 90% jen a pouze české filmy. A čím starší, tím líp. Filmy pro pamětníky už zazněly, tvorba Smoljaka - Svěráka, Kachyňovy filmy - tam spolehlivě brečím u Počítání oveček, miluju Holku na zabití Juraje Herze. Ale také filmy jako Kolja, Pupendo... Jsou jich mraky.

foto bohdana3

Přibližně dvacet let hrajete divadlo, což je váš život. Těšíte se na jeviště jen co to bude možné?

Když jsem byla mladší, byla jsem přesvědčena o tom, že divadlo je celý můj život. Paradoxně mě tato pandemická doba přesvědčila, že tomu zas až tak není. Divadla a kultura vůbec budou mít do budoucna velkou práci rozjet se na stejném fungování jako například před dvěma roky. Pokud by nebylo nazbyt, nebojím se změnit svou profesi. Půjdu tam, kde budu třeba. A nebojím se.

Objevila jste v postavě Jindry v seriálu Ulice, ale nějakou dobu už tam nejste. Vrátíte se...?

V dlouhodobých, nekonečných seriálech má každá role své poslání, svůj úkol. Buď se její linka vyčerpá a pokud kreativní producent neví, kam ji posunout, pomalu její působení na obrazovkách utne. Přiznám se, že utnutí Jindry nebylo pozvolné, ale přišlo jak blesk z čistého nebe. Najednou není vidět, ani dcera, kterou měla s Bedřichem, jednou z hlavních postav. Můžu se stokrát vztekat, že mi to přijde divné, ale my herci jsme malí páni. Je to čekání. Pošlou texty s harmonogramem natáčení nebo nepošlou?

Zpátky k divadlu. Pokud se situace zlepší a budete zase hrát na jevišti, v čem budete hrát a co je v plánu?

V divadle se ten čas úplně nezastavil. Ač se pro veřejnost nehraje, pracuje se. Před rokem, než přišel první "stop stav", jsme rozezkoušeli Adamova jablka, dánskou hru podle stejnojmenného filmu. Nyní se k ní vracíme, aby se konečně už dozkoušela. Hraju vyléčenou alkoholičku Síru, se kterou si osud absurdně pohrává. Moc mě ta práce baví.

foto bohdana2

Máte spočítáno, kolik postav jste vytvořila v Šumperku a kolik ve Švandově divadle? Které byly podle vás ty nejlepší či nejtěžší?

Už několikrát jsem chtěla sednout a počítat šumperské role. Ale zatím se tak nestalo. V Šumperku jich bylo opravdu hodně. Devatenáct let v jednom divadle, kde je malinkatý soubor a hrají všichni ve všem, se ty role nasčítají. Až zase, Roberte, se mnou někdy příště uděláte rozhovor, slibuju, že předložím přesnou cifru, protože mě to samotnou zajímá. (smích)

Ve Švanďáku je jich samozřejmě o mnoho, mnoho méně. Mám za sebou teprve šestý rok. A jelikož jsou naše webové stránky velmi přehledné, čtu v nich, že mám za sebou třináct inscenací. Tedy těch, které byly odpremiérovány. Doufám, že k nim v dubnu přibydou právě Adamova jablka, i když určitě bez diváků v hledišti, safra!

Na jeviště jste měla velké a zásadní role, ale přesto by mě zajímalo, jestli existuje ještě postava, kterou jste ještě nahrála a která by byla právě pro vás ta pravá, ideální?

Když jsem ještě během studií na teplickém gymnáziu hostovala v operetním sboru Krušnohorského divadla, tenkrát zrovna co by jedna z Girls Kit-Kat klubu, vysnila jsem si roli Sally Bowles v muzikálu Kabaret. V roce 2004 se stal zázrak a já se jí stala v šumperském divadle v režii Davida Drábka. Teď čekám, v čem by mě vedení hereckého švanda souboru rádo vidělo, co za roli by mi chtělo svěřit. Každý velký herecký úkol na jevišti je důvod, aby herec nezlenivěl, aby přemýšlel nad hrou, postavou, tématem i doma, hledal si dostupné materiály na internetu, byl přinucen číst knížky, o kterých nemá ani zdání. Uvidíme... (smích)

foto bohdana 1

https://www.svandovodivadlo.cz/lide/21/bohdana-pavlikova


Foto archiv Švandovo divadla, Bohdana Pavlíková


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Jan Bendig: „Myslel jsem, že si minimálně do září nezazpívám. Ale naštěstí se to všechno změnilo a jenom v červnu mám přes 11 koncertů.“


bendig 200Jan Bendig má za sebou stěhování a je velmi aktivní na YouTube. Nedávno začal opět koncertovat a chystá nové písně i videoklipy. Zjistěte o něm více v našem rozhovoru!

...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Čtěte také...

Karel Mařík: „Dan McCafferty byl úžasně pokorný člověk a přítel“

marik 200Rocková muzika přišla o jednu ze svých největších legend. V poledních hodinách 8. listopadu se po vleklých zdravotních potížích vydal zaklepat na bránu rockového nebe někdejší frontman skotských Nazareth Dan McCafferty. Zpěvák s nezaměnitelným “chrap...


Literatura

Nahlédněte do období otrokářské Ameriky prostřednictvím Podzemní železnice

Podzemní železnice, perexČtu ráda, čtu hodně a už dokonce pár desetiletí. I když se má paměť dá stěží považovat za sloní, nevybavuji si, že bych s nějakou knihou měla tak prazvláštní vztah jako s Podzemní železnicí od Colsona Whiteheada. ...

Divadlo

Lidé bez vlastností ožijí v podání činoherců z JAMU

lide bez vlastnosti 200Dvě slavná prozaická díla Roberta Musila propojili inscenátoři z Divadelní fakulty JAMU v novém titulu Lidé bez vlastností, jehož premiéru uvede 24. února brněnské Studio Marta. Inscenace je volnou adaptací Musilovy románové p...

Film

Hastrman není horor, ale dojemný příběh o nesmrtelné touze

hastrman-finalni-trailerKonečně se mi podařilo zhlédnout Hastrmana Ondřeje Havelky, který byl natočen podle předlohy knihy Miloše Urbana. Snímek je to vskutku povedený. I když často naráží na nepochopení a těší se ob...