KAMELOT: ”Rádi bychom Česko zařadili mezi pravidelné zastávky na našich turné.”

KAMELOT: ”Rádi bychom Česko zařadili mezi pravidelné zastávky na našich turné.”

Tisk

kamelot bandKamelot, sídlo bájného krále Artuše, si za svůj název zvolila prog-metalová skupina z americké Floridy. Po skvělém vystoupení na festivalu Masters of Rock se 15. listopadu znovu chystají přijet do Česka v rámci svého evropského turné. Požádala jsem o rozhovor dva protagonisty této kapely - zakladatele, skladatele a kytaristu Thomase Youngblooda a nového zpěváka Tommyho Karevika, který letos v létě definitivně převzal na plný úvazek mikrofon po Roy Khanovi.

Nejdřív bych chtěla poděkovat skupině Kamelot za naprosto báječný koncert na festivalu Masters of Rock ve Vizovicích. Vím, že to byla vaše světová premiéra s novým zpěvákem Tommy Karevikem. Byla jsem tam, poslouchala a užívala si to, a musím říct, že jste byli prostě skvělí. Doufám, že festivalové publikum vám udělalo stejnou radost jako nám vaše vystoupení. Jak jste se toho dne na pódiu cítili?

Thomas Youngblood:
Nebyli jsme si jistí, co máme očekávat. Jak jsi zmínila, byl to náš úplně první koncert s Tommym za mikrofonem a v Česku jsme už taky léta nebyli. Ale publikum bylo naprosto skvělé a cítili jsme masivní podporu. Perfektní první show s Tommym - a perfektní způsob, jak nastartovat naše koncertní turné k novému albu.

Tommy Karevik:
Byl to úžasný pocit! Prvnímu oficiálnímu koncertu s Kamelot předcházela spousta práce a samozřejmě také hodně napětí. Pochopitelně jsem byl trošku nervózní, jaké to bude - ale všechno ze mě spadlo, jakmile jsem vstoupil na pódium! Byl to prostě perfektní první koncert a to hlavně díky skvělým fanouškům.

kamelot

Co si myslíte o českých fanoušcích? Doufám, že jsme vás přivítali s náležitým ohlasem a nadšením a dali vám najevo, jak moc jsme pyšní na to, že první vystoupení s novým zpěvákem proběhlo právě u nás.

TY: Jak jsem už zmínil, fans byli prostě skvělí! Už se nemůžeme dočkat našeho listopadového koncertu, kde budeme headlinery. Už léta jsem se snažil domluvit u vás nějaké vystoupení - a teď se to konečně splnilo! Jsme moc šťastní a těšíme se, jak si tady s našimi fanoušky zase užijeme pořádnou zábavu!

TK: V kotli se to doslova vařilo, chvílemi jsem málem neslyšel sám sebe zpívat =) Po koncertu jsme si všichni sedli v backstagi a jen žasli, co se toho dne vlastně stalo! Vážně jste na nás udělali ohromný dojem - a to je také jeden z důvodů, proč jsme přidali do listopadového evropského turné koncert v Praze.

Mimochodem, Tommy - víš, že jsi byl uveden jako 21-letý zpěvák? Je pravda, že s novou vizáží, účesem a tak vypadáš o hodně mladší.

TK: Vážně? Mně se to taky líbí, ta změna, a vždyť víš, že věk - to je jen číslo =)

kamelot tomy karevik

Je to tak, že koncert na Masters byl teprve vaším druhým vystoupením v Česku? Pokud vím, předtím jste u nás hráli jen v roce 2007 v Masters Of Rock Café ve Zlíně, a ten sál nepatří zrovna k největším.

TY: Přesně tak, hráli jsme ve Zlíně v MOR Café, už jsem zapomněl, jak to bylo dávno! Už si z toho koncertu moc nepamatuju, jen že bylo narváno a parádně jsme si to tam užili.

Tommy, ty jsi už někdy byl v naší zemi? Vím, že jsi se Seventh Wonder hodně jezdil po světě, ale hráli jste někdy i v Česku?

TK: Několikrát jsem už v Česku byl, ale nikdy předtím jsem tady se SW nevystupoval. Ale po tom, co jsem u vás zažil v létě, se už nemůžu dočkat, až se zase vrátím.

Teď se ale situace změnila a Kamelot u nás odehraje v jediném roce hned dva koncerty. Doufám, že to je předzvěstí nového trendu a do budoucna vás tu budeme moci uvítat mnohem častěji!

TY: Máme to v plánu, rádi bychom Česko zařadili mezi pravidelné zastávky na našich turné. A pokud bude v Praze dobrá návštěvnost, myslím, že to můžeme zaručit.

TK: Určitě, o tom jsem přesvědčen! Víš, ta podpora fanoušků dělá z naší práce tu nejlepší práci na světě! Publikum ze sebe vydalo úplně všechno a díky tomu si kapela vždycky ráda přijede pro nášup.

kamelot thomas youngblood

Jak často a jak intenzivně jste s Tommym zkoušeli před nahráváním a následným turné? Jak dlouho trvalo, než jste se sehráli a stal se z vás tým?

TY: Stačily na to čtyři dny. Zkoušeli jsme v jednom velkém studiu v Hannoveru - Peppermint Park Studios, zkoušejí tam mimo jiné i Scorpions. Je tam spousta místa a můžeme si rovnou vyzkoušet, jaké to je být na pódiu. Tommy byl ze začátku trošku uzavřený a rezervovaný. Nemůžu se tomu divit, v minulosti s námi nikdy nezazpíval na stagi víc než jednu píseň. Ale po několika hodinách se otevřel a už teď se z něj stává fantastický frontman.

Tommy, teď bych ti ráda položila několik osobních otázek. Jak jsem se dočetla, do své první skupiny, švédských Seventh Wonder, jsi byl přijat na základě regulérního konkursu. A stejná situace se teď opakovala s Kamelot. Myslím, že to vyžaduje hodně psychické síly a odvahy.

TK: No... řekl bych, že ty konkursy byly každý trošku jiný. SW mě pozvali na jednu ze svých zkoušek, zazpíval jsem si s nimi několik jejich písní a brzy nato mě požádali, abych se stal jejich zpěvákem. V případě Kamelot se jednalo o téměř dvouletý proces, kdy jsem zkoušel, jel s nimi turné, psal, posílal nahrávky a čekal a čekal... Máš pravdu, chce to výdrž a odvahu, aby se jeden dostal tam, kde opravdu chce být. Ať jde o cokoliv.

A jaký je to pocit, dozvědět se, že jsi přijat? Řekla bych, že to musí být splněný sen...

TK: Ovšemže to byl skvělý pocit! Kandidátů na ten post bylo hodně, nebyl jsem jediný, kdo měl o tuhle práci zájem =) Během těch dvou let jsem kluky z kapely i jejich hudbu dost dobře poznal a je asi zbytečné říkat, že jsem byl opravdu šťastný, když to vyšlo. Už pěkných pár let dávám hudbě všechno, co můžu, a je to vždycky krásný pocit, když se věci vyvíjejí správným směrem a všechna ta práce začne přinášet plody.

A jak se teď cítíš jako nový člen kapely s takovou historií a diskografií? Jak tě původní členové přivítali mezi sebe?

TK: Moje pocity teď jsou naprosto super. Kluci mě hned od prvního dne vzali do rodiny. A když se vrátím zpátky k nahrávání alba Silverthorn a k letním festivalům, nemohl bych si přát lepší start. Jasně, je v tom i pokora, jsem součástí nové éry skupiny s tolika úžasnými alby, ale spíš to beru jako výzvu než jako něco, z čeho bych měl mít obavy.

kamelot tommy karevik

Jak zkoušíš na koncerty, jak často, s kapelou nebo sám?

TK: Vzhledem k tomu, že nežijeme na stejném kontinentu, není zrovna jednoduché zařídit společné zkoušky celé kapely. Takže většinou je to na každém jednotlivci, aby se ujistil, že dobře zvládá svůj part. A nějaký ten den před turné se sejdeme, abychom dali celé vystoupení dohromady. Se zpíváním je to podobné jako s tréninkem nebo jakoukoliv jinou prací. Stačí na nějaký čas vynechat a už jsou problémy, může to bolet a můžeš i přijít o hlas.

Všimla jsem si, že známým písním Kamelot dáváš svůj nový výraz, a moc se mi to líbilo. A jsem si jistá, že nejen mně. Jak k tobě přistupují “staří” členové kapely? Snaží se ti radit, jak máš zpívat? Myslím něco v tom smyslu: „Tohle nemůžeš dělat tak, jak to děláš, protože Roy to zpíval úplně jinak...“ ;-)

TK: Ne, tak to není. Spíš mi všichni radí, abych byl sám sebou a našel si v hudbě svou vlastní cestu. Všichni máme stejný cíl - vzít si to, co bylo vážně dobré, a zkusit to udělat ještě o něco líp. Víš, pro mě je moc důležité dělat ty starší věci poctivě. Nový materiál - to už je trochu jiná záležitost.

TY: Náš přístup je takový, že by naše písně měly naživo znít co nejpodobněji originálu, a totéž platí pro sóla a všechno ostatní. Ovšem jsou tu i místa, která chtěl Tommy zpívat trošku jinak - a je to zajímavé a zní to dobře. Tommy má k naší hudbě velký respekt a chce ji dělat co nejpoctivěji a co nejlépe.

Jak vůbec došlo k tvému prvnímu vystoupení s Kamelot? Vím, že to bylo v USA v roce 2010 na ProgPower festivalu, kde jsi tenkrát vystupoval se Seventh Wonder.

TK: Když Roy oznámil, že nepojede s Kamelot americké turné - to bylo krátce před ProgPower festivalem - Thomas chtěl dodržet své závazky k fanouškům a nechtěl je zklamat tím, že by tam skupina nevystoupila. Hledal zpěváky, kteří by mohli za Roye zaskočit, a nejdřív si projel kapely, které na tom festivalu měly hrát. Nějak tam narazil i na moje jméno a zavolal mi, jestli bych s nimi mohl pár písní zazpívat. Samozřejmě jsem řekl ano a jsem vážně šťastný, že jsem to udělal =) Byl to úžasný večer, na pódiu jsem byl se svým dobrým přítelem Mikem (Michael Eriksen z Circus Maximus), který odzpíval zbytek koncertu.

kamelot band

Teď se všichni fanoušci Kamelot nemůžou dočkat nového alba Silverthorn. Můžete našim čtenářům odhalit nějaká tajemství kolem něj? Jak probíhalo nahrávání?

TY: Nahrávali jsme v různých studiích, například bicí tady v Tampě na Floridě, v Morrisound Studios, vokály ve Švédsku a v Německu. Album půjde hodně do hloubky, přitom bude pestré, s krásnými vokálními linkami, a bude to tak trošku návrat k prvkům „new age“.

TK: Už se vážně těším, až album Silverthorn vyjde a budeme vám všem hrát ty písně naživo! Řekl bych, že máme v rukou skvělou desku a při jejím skládání a nahrávání jsme si to všichni moc užívali.

Proslýchá se, že to bude zase koncepční album - něco jako Epica nebo The Black Halo, nebo půjde o zcela odlišné téma a atmosféru?

TY: Ano, je to koncepční album, děj se odehrává v devatenáctém století a album vypráví příběh zrady, tajemství, hanby, spojený s osudy jedné majetné rodiny a sérií tragických událostí.

TK: Na rozdíl od The Black Halo nové album není založeno na nějakém už existujícím příběhu. Máme svůj vlastní, originální koncept, kolem něhož se děj alba točí. Jde o příběh jedné významné rodiny, je tam smrt a události, které následují. A je tam všechno, co já osobně chci slyšet, když poslouchám hudbu. Pro mě je při skládání nejdůležitější zobrazit emoce, které jsou v hudbě ukryté, a jsem vždycky rád, když se mi podaří dosáhnout toho, aby posluchači cítili totéž co já.

Přispěl Tommy Karevik ke vzniku alba i něčím víc než jen svým zpěvem? Vím, že pro svou kapelu Seventh Wonder píše texty - ale měla jsem za to, že materiál pro album byl hotový už před jeho příchodem do skupiny.

TY: Tommy napsal texty pro naše nové album - většina z nich je jeho dílem, právě tak jako vokální melodie. Ale dokázal je udělat tak, že dokonale vycházejí z našeho charakteristického stylu a zvuku.

TK: Do skládání textů jsem se hodně zapojil, od samého začátku jsem se na albu podílel textově i melodicky. Tak, jak jsem to dělával i dřív a cítím se v tom doma. Je to tak, že jsem byl jedním z hlavních tvůrců konceptu alba - takže je myslím celkem přirozené, že jsem psal i texty. Takhle jsem zvyklý pracovat a jsem moc rád, že mi kluci z kapely dali hned ze začátku takovou důvěru. Text a melodie samozřejmě patří neoddělitelně k sobě a když je zpívá ten, kdo je složil, výsledný dojem je většinou mnohem přirozenější a upřímnější.

Nedokážu si představit album Kamelot bez duetu s ženským vokálem. Bude nějaký duet i na Silverthorn? A kdo ho nazpíval?

TY: Není to úplně tradiční duet, i když cosi takového tam uslyšíte. Zpívat bude Elize Ryd a v některých písních se objeví Alissa White-Gluz.

kamelot silverthorn

Tommy, ve tvém životopisu jsme se mimo jiné dočetli, že máš velice talentovanou sestru Jenny, která také zpívá - je to nějaká rodinná dispozice? A neuvažovali jste někdy, že ji vezmete s sebou na nějaké turné Kamelot, aby zpívala ženské party? Myslím, že by to byla bomba!

TK: Ano, Jenny je a vždycky byla mým velkým vzorem, co se týče zpěvu. Když jsme vyrůstali, zpívali jsme vždycky spolu a příležitostně si spolu rádi zazpíváme i teď. Sestra začala svou hudební kariéru dříve než já, přijali ji do koleje pro hudební talenty a hodně mě inspirovala. Několik písní zpívala se Seventh Wonder a já si myslím, že naše hlasy k sobě perfektně sednou. Bylo by skvělé přivést ji také do Kamelot, uvidíme, co přinese budoucnost.

TY: Jenny se sice na albu neobjeví, ale zvažujeme možnost vzít ji s sebou na turné - to by bylo báječné. Prozatím s námi většinu turné pojede Elize Ryd.

Roy Khan byl z Norska, Michael Eriksen z Circus Maximus také, Fabio je Ital a teď jste si vybrali zpěváka ze Švédska. Jak to funguje v americké kapele s evropským zpěvákem? Mám na mysli hlavně organizační záležitosti.

TY: Svět je teď mnohem menší, než býval - takže to není žádný problém. Domlouváme se přes skype a zkoušíme pár dní před turné.

Chystáte se v blízké době nahrávat další živé album?

TY: ANO! Už dojednáváme podrobnosti. Bude DVD a živé album z blížícího se listopadového turné.

Tommy, vím, že chceš i nadále zůstat také v Seventh Wonder. Jak budeš koordinovat práci ve dvou tak aktivních kapelách? Řekla bych, že to bude hodně náročné.

TK: Udělám všechno pro to, abych mohl být plnohodnotným členem obou kapel. Určitě to neovlivní kvalitu ani jedné z nich. Je ale možné, že potrvá trošku déle, než dáme dohromady nové album. Konec konců, je to všechno hlavně o dobrém plánování, je potřeba myslet dopředu a pak se to dá zvládnout. Hudba vychází z nitra a bude vycházet tak dlouho, dokud potrvá vášeň pro hudbu a dokud dáš inspiraci prostor a čas, aby zůstala silná.

Jakou hudbu rádi posloucháte, ať už metal nebo jiný žánr? Jaké jsou vaše oblíbené skupiny a interpreti?

TY: Hodně poslouchám klasiku, ale také filmovou hudbu a sem tam nějaký metal. Mám rád různé hudební styly, od Muse přes Disturbed k Tool. Ale k mým stálým oblíbencům patří skupiny z dřívějška, například Queen. Bylo zvláštní vidět nejnovější žebříček Amazon.com Hard Rock - Kamelot - Silverthorn na prvním a Best of Queen na druhém místě.

TK: Poslouchám skoro všechny hudební styly. Baví mě všechno, v čem najdu něco pěkného, myšlenku, krásnou melodii nebo emoce. V posledních letech jsem hodně poslouchal například projekty Jorna Lande a taky všechno s Russelem Allenem, což je paráda, protože v září odehrajeme se Symphony X několik koncertů.

Poslední moje otázka se netýká hudby. Zbývá vám ještě vůbec čas na jiné aktivity? A pokud ano, co nejraději děláte ve svém volnu?

TY: Mám dvě děti, takže veškerý čas, který nestrávím hudbou, věnuji jim. Ať už je to sportování, školní aktivity nebo cokoliv jiného. Je s nimi spousta legrace a jsou plné energie.

TK: Takových chvil moc není... Mám rád sport, cestování, nebo jen tak odpočívám a relaxuju. Ale je to legrační... ve chvílích, kdy na hudbu moc nemyslím, mě napadají ty nejlepší věci. Takže já bych řekl, že si od hudby nedávám pohov vlastně nikdy =)

Mnohokrát děkuji za váš čas a trpělivost. Všichni přejeme Kamelot úspěšné turné k novému albu Silverthorn a samozřejmě se nemůžeme dočkat, až vás v Praze v listopadu uvidíme! Určitě si to všichni užijeme!

TY: Díky za rozhovor, taky se moc těšíme na velkou party v Praze s českými fanoušky. BUĎTE TAM!!

TK: Taky díky! Všichni nashledanou v listopadu!

15. 11. 2012 19:30 PRAHA, KC Vltavská
Speciální hosté: XANDRIA, TRIOSPHERE, BLACKGUARD
Více info na Masters of Rock


Zdroj foto: kamelot.com


 

PřihlášeníBanner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner

Hledat

Rozhovor

Kateřina Kuchařová: „Nenechte se zlákat lacinými sliby na letácích a bojujte s námi proti okrádání seniorů“

Petice kucharova 200V českých kinech je nyní film Silvie Dymákové, Šmejdi, který poukazuje na nekalé praktiky při předváděcích akcí. U této příležitosti vznikla ve spojení tvůrců filmu, sdružení dTest a deníku

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Čtěte také...

Patrik Madle: „Marketing je o kreativitě, stejně jako tvůrčí psaní. V obou případech je potřeba být kreativní a práce vám nesmí zevšednět.“

Patrik Madle 200Patrik Madle svou dosavadní studijní i profesní cestu zasvětil marketingu a oblasti komunikace. Z literární tvorby se již od dětství věnuje psaní krátkých i delších šuplíkových povídek. Se svou poezií získal třetí místo v literární sout...


Literatura

Arab mi šahá na babu...

arabove200 Ne, tento příspěvek se nebude týkat hravého Nohavicova popěvku, nýbrž dvou knížek, které se snaží mapovat, kam se arabský, či šířeji muslimský, svět v posledních letech vlastně pohnul, kam až se vyostřil konflikt nikoli jen protikladných, ale hlavně...

Divadlo

Děvky od Arbesa, herecký nářez v podzemí

arb 200Pokud máte pro strach uděláno, jděte se podívat do podzemí Švandova divadla na pražském Smíchově. Petra Hřebíčková a Zuzana Onufráková se v prostorách alternativního Studia proměňují v dračice, které maj...

Film

Krvavý boj za skotskou svobodu

statecne srdceTěžký historický film Statečné srdce (1995) ztvárňuje něco, co je v období každé krize velmi aktuální. I když zabíjet není právě nejlepší řešení, můžeme se podívat, jak se daly řešit podobné problémy kdysi dávno.

...