Nevidím ani tmu: Rozhovory o naději se ženami, které si vytáhly Černého Petra
Kultura21.cz

Nevidím ani tmu: Rozhovory o naději se ženami, které si vytáhly Černého Petra

Nevidim ani tmuNakladatelství Prostor vydalo novou knihu Aleše Palána Nevidím ani tmu. Je plná jedinečných fotografií přední české fotografky Alžběty Jungrové a silných emotivních příběhů šesti žen, se kterými autor vedl rozhovory o naději, která někdy v životě není vidět a těžko se hledá.

Palánovy knihy mám ráda. On tak nějak dobře ví, o čem ten život je. Zajímají ho obyčejné i neobyčejné lidské příběhy těch, kteří se ocitli na okraji společnosti, ať už vlastní vinou či vlivem osudu. Ráda vzpomínám na knihu Raději zešílet v divočině o šumavských samotářích, která je opravdu jedinečná a bere za srdce. Tentokrát se v knize Nevidím ani tmu Palán zaměřil na pohnuté osudy šesti žen, které si ve svém životě “vytáhly Černého Petra”, jak sám uvádí. Každá žena je jiná a prožila si něco jiného. Setkáte se jak s mladou a sotva dospělou holkou, která už toho zažila na svůj věk až příliš, tak se starou paní, která má už většinu života za sebou.

Tyto ženy ale spojuje jedno, a to nezdolná odvaha a vůle k životu i přes všechny “sračky”, kterými si ve svých životech prošly. Čtení to místy není ani pěkné, ani motivační a pozitivní. Někdy jako bychom tu naději těžko hledali, když ona není. Nejsou to žádné nářky, ani chvalozpěvy typu: “podívejte se na to, co všechno se mi stalo a já jsem skvělá, že jsem to všechno ustála”. Místy je to i o jisté lhostejnosti a pocitu, že to je prostě život a nic s tím neuděláme. Je třeba brát život takový, jaký je… a neposrat se z toho.

“Svět patří těm, co se neposerou.” (Charles Bukowski)

Nutno zmínit i opravdu kvalitní a působivé fotky, které dokreslují autentičnost příběhů. Fotografka Alžběta Jungrová fotila ženy, jejich svět, prostředí, zachytila určitou náladu a emoce v jejich příběhu. Jen jedna žena chtěla zůstat v anonymitě a fotky tam nemá, ale až si přečtěte její příběh, pochopíte proč.

Knížka je skvělá, i když to není čtení k odpolední kávě a nemělo by to určitě vyznít jako: “teď si přečtu tyhle děsivé příběhy proto, abych si uvědomila, jak já se mám dobře”. Ne, takhle to fakt není. Vnímám z toho spíše potřebu ukázat, jaký život může být, jaké nabízí možnosti a že ta naděje tam stejně někde pořád je...A tohle všechno se vlastně týká nás všech, i nás samotných, tebe i tebe, tvé známé či tvé dcery nebo babičky...


Název: Nevidím ani tmu
Autor: Aleš Palán
Fotografie: Alžběta Jungrová
Počet stran: 352
Vydání: 2021
Nakladatelství: Prostor
Hodnocení: 95 %

Nevidím ani tmu

http://www.eprostor.com/cz/katalog-titulu/nevidim-ani-tmu.aspx?referrerID=42


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Pyrografie aneb antistresové tvoření pro milovníky dřeva

V nakladatelství Grada vyšla kniha Vypalování do dřeva aneb Pyrografie pro každého, která potěší každého kreativně založeného milovníka dřeva.
Grada

Třešně v rumu jsem zhltla jako malinu

V nakladatelství Cosmopolis vyšla kniha novinářce Michaele Janečkové s názvem Třešně v rumu, která pojednává o její cestě na Kubu.
Cosmopolis (Grada)

Videorecenze knih

Rozhovor

Sylva Lauerová: Když sáhnete na Tichošlapa, dějí se podivné věci

tichoslap200Spisovatelská dráha Sylvy Lauerové je dlážděna kvalitními kameny s pečlivě vybranou strukturou a barvou. Její knihy jsou každá úplně jiná, ale protože jsou jejich řádky kladeny s rozmyslem a bez zbytečného spěchu, může se čtenář pustit do kte...

Hledat

Anketa

Pomalu nastává čas dovolených. Kde byste tu svou nejraději strávili?
 

O čmelácích vážně i nevážně

V nakladatelství Kazda vydali další knihu přírodovědce Dava Goulsona. Po Divočině v zahradě přichází Návrat čmeláků.
Kazda

Čtěte také...

Karla Kubíková: „Během psaní Hájovny jsem byla Lindou, ženou pod zámkem.“

karla kubikova 200Karla Kubíková žije ve středních Čechách a svůj profesní život strávila ve školství. Vydala knihy Rafanda (2007) a Samoživitelka (2008). V roce 2009 získala první místo v soutěži RWE za nerealizovaný TV scénář Dvě Františky. Zúčastnil...


Literatura

Kolibřík

kolibrik200Severské detektivní romány mívají zajímavé zápletky i rozuzlení, jak se od správné detektivky čeká. Většinou nezapomínají na  popis přírody se zvláštnostmi krajiny. Nechybí ani  život běžných lidí a ten finský je pro mnohé neznámý a proto zajím...

Divadlo

Kniha džunglí ožívá na prknech Divadla Kalich

200divSlavný příběh Rudyarda Kiplinga o lidském mláděti Mauglím, kterého vychovala džungle, se stal dobrým tahem a námětem pro muzikálovou verzi, kterou do hudební podoby přepracovali Ondřej Soukup a Gabriela Osvaldová.

...

Film

Vzhůru za Piráty!

altDruhý díl filmu Piráti z Karibiku s názvem Truhla mrtvého muže je možná nejzajímavějším pokračováním z celé filmové série.

...