Nevidím ani tmu: Rozhovory o naději se ženami, které si vytáhly Černého Petra

Nevidím ani tmu: Rozhovory o naději se ženami, které si vytáhly Černého Petra

Tisk

Nevidim ani tmuNakladatelství Prostor vydalo novou knihu Aleše Palána Nevidím ani tmu. Je plná jedinečných fotografií přední české fotografky Alžběty Jungrové a silných emotivních příběhů šesti žen, se kterými autor vedl rozhovory o naději, která někdy v životě není vidět a těžko se hledá.

Palánovy knihy mám ráda. On tak nějak dobře ví, o čem ten život je. Zajímají ho obyčejné i neobyčejné lidské příběhy těch, kteří se ocitli na okraji společnosti, ať už vlastní vinou či vlivem osudu. Ráda vzpomínám na knihu Raději zešílet v divočině o šumavských samotářích, která je opravdu jedinečná a bere za srdce. Tentokrát se v knize Nevidím ani tmu Palán zaměřil na pohnuté osudy šesti žen, které si ve svém životě “vytáhly Černého Petra”, jak sám uvádí. Každá žena je jiná a prožila si něco jiného. Setkáte se jak s mladou a sotva dospělou holkou, která už toho zažila na svůj věk až příliš, tak se starou paní, která má už většinu života za sebou.

Tyto ženy ale spojuje jedno, a to nezdolná odvaha a vůle k životu i přes všechny “sračky”, kterými si ve svých životech prošly. Čtení to místy není ani pěkné, ani motivační a pozitivní. Někdy jako bychom tu naději těžko hledali, když ona není. Nejsou to žádné nářky, ani chvalozpěvy typu: “podívejte se na to, co všechno se mi stalo a já jsem skvělá, že jsem to všechno ustála”. Místy je to i o jisté lhostejnosti a pocitu, že to je prostě život a nic s tím neuděláme. Je třeba brát život takový, jaký je… a neposrat se z toho.

“Svět patří těm, co se neposerou.” (Charles Bukowski)

Nutno zmínit i opravdu kvalitní a působivé fotky, které dokreslují autentičnost příběhů. Fotografka Alžběta Jungrová fotila ženy, jejich svět, prostředí, zachytila určitou náladu a emoce v jejich příběhu. Jen jedna žena chtěla zůstat v anonymitě a fotky tam nemá, ale až si přečtěte její příběh, pochopíte proč.

Knížka je skvělá, i když to není čtení k odpolední kávě a nemělo by to určitě vyznít jako: “teď si přečtu tyhle děsivé příběhy proto, abych si uvědomila, jak já se mám dobře”. Ne, takhle to fakt není. Vnímám z toho spíše potřebu ukázat, jaký život může být, jaké nabízí možnosti a že ta naděje tam stejně někde pořád je...A tohle všechno se vlastně týká nás všech, i nás samotných, tebe i tebe, tvé známé či tvé dcery nebo babičky...


Název: Nevidím ani tmu
Autor: Aleš Palán
Fotografie: Alžběta Jungrová
Počet stran: 352
Vydání: 2021
Nakladatelství: Prostor
Hodnocení: 95 %

Nevidím ani tmu

http://www.eprostor.com/cz/katalog-titulu/nevidim-ani-tmu.aspx?referrerID=42


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Renata Petříčková: O hnědých pastelkách se mi i zdálo…

200roByla to první nabídka pro opravdové ilustrace do knihy. „Poprvé jsem vzala pastelky, abych s nimi vytvořila něco, co bude zdobit knižní stránky,“ říká Renata Petříčková, kterou zhruba před rokem s touto nabídkou oslovila autorka knihy Hvězdná obloha. Ilus...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Čtěte také...

Nightwork: „Umění není zaměstnání, umění je životní styl.“

nightwork 200Víte co je Notifikační industrie gastronomických hybridních talířů workoholicky organizovaných radikálními kuchaři? Přece Nightwork! Odtajnil nám to Honza Maxián, který až z Beverly Hills odpověděl na mé zvídavé otázky.

...

Literatura

Jo Nesbø a jeho Netopýr

Netopyr 200Detektivky severských autorů – současný hit u čtenářů. Můžeme sice spekulovat, čím se staly oblíbenými, ale já osobně raději přijímám fakt, že tomu tak prostě je. Sama mám vlastně jasno: jsou to detektivky, které jen neřeší zapeklitý případ, větši...

Divadlo

Co nabídnou komorní scény zlínského divadla

200divadlaMěstské divadlo Zlín disponuje dvěma menšími scénami, které nabízejí jiný zážitek než prkna velkého sálu. Jedná se o Studio Z a klubovou Dílnu. Pro 68. sezonu si připravili několik nových her, se kterými vás nyní seznámíme.

...

Film

Projekt Moje kino live je zpátky

Moje kino live

Již tuto sobotu 3. října se vrací projekce ve virtuálním kinosále Moje kino LIVE. Diváci tak budou moci z pohodl...